Basel II je druhou sadou mezinárodních bankovních předpisů definovaných Basilejským výborem pro bankovní dohled (BCBS). Jedná se o rozšíření předpisů pro minimální kapitálové požadavky definované v Basel I. Rámec Basel II funguje ve třech pilířích:
- Požadavky na kapitálovou přiměřenost
- Kontrolní přezkum
- Tržní disciplína
Tři pilíře pod Basel II
Pilíř 1: Požadavky kapitálové přiměřenosti
Pilíř 1 zdokonaluje zásady Basel I tím, že kromě úvěrových rizik zohledňuje i provozní rizika. Úvěrové riziko Úvěrové riziko je riziko ztráty, ke které může dojít v případě nedodržení podmínek jakékoli finanční smlouvy kteroukoli stranou, v zásadě související s rizikově váženými aktivy (RWA). Vyžaduje, aby banky udržovaly minimální kapitálovou přiměřenost ve výši 8% svých rizikově vážených aktiv. Basel II také poskytuje bankám informovanější přístupy k výpočtu kapitálových požadavků na základě úvěrového rizika, přičemž zohledňuje každý typ rizikového profilu aktiv a specifické charakteristiky. Mezi dva hlavní přístupy patří:
1. Standardizovaný přístup
Standardizovaný přístup je vhodný pro banky s menším objemem operací a jednodušší strukturou kontroly. Zahrnuje použití úvěrových ratingů od externích ratingových institucí Ratingová agentura Ratingová agentura je společnost, která hodnotí finanční sílu společností a vládních subjektů, zejména jejich schopnost plnit jistinu a pro hodnocení bonity dlužníka banky.
2. Přístup založený na interních ratingech
Přístup založený na interních ratingech je vhodný pro banky zapojené do složitějších operací s rozvinutějšími systémy řízení rizik. Existují dva přístupy IRB pro výpočet kapitálových požadavků pro úvěrové riziko na základě interních ratingů:
- Přístup založený na interních hodnoceních nadace (FIRB): Ve FIRB banky používají vlastní hodnocení parametrů, jako je Pravděpodobnost selhání Pravděpodobnost selhání Pravděpodobnost selhání (PD) je pravděpodobnost selhání dlužníka při splácení úvěru a používá se k výpočtu očekávaná ztráta z investice. , zatímco metody hodnocení ostatních parametrů, zejména rizikových složek, jako je ztráta při selhání a expozice při selhání, určuje orgán dohledu.
- Pokročilý přístup založený na interních hodnoceních (AIRB): V rámci přístupu AIRB používají banky vlastní hodnocení pro všechny rizikové složky a další parametry.
Pilíř 2: Kontrolní přezkum
Pilíř 2 byl přidán z důvodu nutnosti účinného dohledu a jeho nedostatku v Basileji I, týkajícího se posouzení přiměřenosti vnitřního kapitálu banky. V rámci pilíře 2 jsou banky povinny posoudit přiměřenost vnitřního kapitálu k pokrytí všech rizik, kterým mohou potenciálně čelit v průběhu své činnosti. Orgán dohledu je odpovědný za zjištění, zda banka používá vhodné přístupy k hodnocení a pokrývá všechna související rizika.
- Proces hodnocení přiměřenosti vnitřního kapitálu (ICAAP): Banka musí provádět pravidelná hodnocení přiměřenosti vnitřního kapitálu v souladu se svým rizikovým profilem a určit strategii pro udržení potřebné úrovně kapitálu.
- Proces dohledu a hodnocení orgánem dohledu (SREP): Orgány dohledu jsou povinny kontrolovat a hodnotit posouzení přiměřenosti vnitřního kapitálu a strategie bank, jakož i jejich schopnost sledovat jejich soulad s regulatorními kapitálovými poměry.
- Kapitál nad minimální úrovní: Jedním z přidaných rysů rámce Basel II je požadavek orgánů dohledu zajistit, aby si banky udržovaly kapitálovou strukturu Kapitálová struktura Kapitálová struktura se vztahuje k objemu dluhu nebo kapitálu použitého firmou k financování jejích operací a financovat svá aktiva. Kapitálová struktura firmy nad minimální úrovní definovanou v 1. pilíři.
- Intervence supervizora: Supervizoři se musí snažit zasahovat do každodenního rozhodovacího procesu, aby se zabránilo poklesu kapitálu pod minimální úroveň.
Pilíř 3: Disciplína trhu
Pilíř 3 si klade za cíl zajistit tržní disciplínu tím, že bude povinné zveřejňovat relevantní informace o trhu. Děje se tak s cílem zajistit, aby uživatelé finančních informací obdrželi příslušné informace, aby mohli činit informovaná obchodní rozhodnutí a zajistit tržní disciplínu.
Související čtení
Finance je oficiálním poskytovatelem globálního certifikátu Financial Modeling & Valuation Analyst (FMVA) ™ Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, JP Morgan a Ferrari certifikační program, jehož cílem je pomoci komukoli stát se finančním analytikem světové úrovně . K dalšímu rozvoji vaší kariéry budou užitečné další finanční zdroje uvedené níže:
- Basel III Basel III Dohoda Basel III je soubor finančních reforem, který vypracoval Basilejský výbor pro bankovní dohled (BCBS) s cílem posílit
- Poměr kapitálové přiměřenosti (CAR) Poměr kapitálové přiměřenosti (CAR) Poměr kapitálové přiměřenosti stanoví standardy pro banky tím, že zkoumá schopnost banky splácet závazky a reagovat na úvěrová rizika a operační rizika. Banka, která má dobrý CAR, má dostatek kapitálu na to, aby absorbovala potenciální ztráty. Má tedy menší riziko platební neschopnosti a ztráty peněz vkladatelů.
- Likvidita Likvidita Na finančních trzích se likvidita týká toho, jak rychle lze investici prodat, aniž by to negativně ovlivnilo její cenu. Čím likvidnější je investice, tím rychleji ji lze prodat (a naopak) a snáze se prodává za reálnou hodnotu. Všechno ostatní je stejné, likvidnější aktiva se obchodují s prémií a nelikvidní aktiva se slevou.
- Průvodce WACC WACC WACC je vážená průměrná cena kapitálu společnosti a představuje její smíšené náklady na kapitál včetně vlastního kapitálu a dluhu. Vzorec WACC je = (E / V x Re) + ((D / V x Rd) x (1-T)). Tato příručka poskytne přehled o tom, co to je, proč se používá, jak to vypočítat, a také poskytuje kalkulačku WACC ke stažení