Válečné dluhopisy jsou dluhové nástroje (dluhopisy Dluhopisy Dluhopisy jsou cenné papíry s pevným výnosem, které vydávají společnosti a vlády za účelem zvýšení kapitálu. Emitent dluhopisů si půjčuje kapitál od držitele dluhopisů a provádí jim pevné platby za pevnou (nebo proměnlivou) úrokovou sazbu stanovené období.), které vydávají vlády k financování vojenských operací a výroby za války. Válečné dluhopisy mají tendenci apelovat na pocit vlastenectví u jednotlivců, kteří dokonce považují svůj nákup za občanskou povinnost. I když pro válečné dluhopisy existuje celá řada různých struktur, mají tendenci být vydávány se slevou a s výnosy, které jsou pod současnou úrovní trhu. Během první světové války byly válečné dluhopisy k dispozici ke koupi retailovými investory a měly silnou propagandu, která doprovázela jejich emise. Proto vystavili velkou část populace vazbám, které o nich pravděpodobně dříve nevěděly.
Během první světové války vydala vláda Spojených států dluhopisy Liberty Bonds, které byly použity na pomoc při nákladných nákladech války. Vydávání dluhopisů Liberty Bonds bylo spojeno se silnými investicemi do propagandy, která měla apelovat na americký vlastenectví. Většinu nákupů dluhopisů však prováděly banky a další finanční instituce, které je považovaly za lákavé investiční příležitosti.
V moderní době vlády používají ke zmírnění inflace dluhopisy. Vydáním dluhopisů vláda ve skutečnosti snižuje peněžní zásobu Peněžní trh Peněžní trh je organizovaný burzovní trh, kde si účastníci mohou půjčovat a půjčovat krátkodobé, vysoce kvalitní dluhové cenné papíry s průměrnou splatností, a tím snižující inflaci. Vlády tedy k financování vojenských operací tisknou více peněz a poté používají dluhopisy ke snížení množství peněz v ekonomice
Historie válečných dluhopisů
první světová válka
Během první světové války (první světové války) byly válečné dluhopisy dány k dispozici retailovým investorům i velkoobchodním investorům za účelem získání dostatečného kapitálu na financování zvýšených vojenských výdajů vlád. Proběhla silná propagandistická kampaň, jejímž cílem bylo odvolat se k pocitu vlastenectví národa. V letech 1917 až 1919 americká vláda získala více než 20 miliard dolarů vydáním čtyř různých dluhopisů Liberty Bonds.
První emise dluhopisů Liberty nebyla dobře přijata a dluhopisy se často obchodovaly pod svou nominální hodnotou. Dluhopisy byly později znovu vydány za vyšší úrokové sazby ve snaze vyřešit problém prodeje dluhopisů. Vláda také zahájila marketingovou kampaň, aby se dluhopisy staly populárnějšími. Kampaně se zúčastnily známé celebrity, jako je Charlie Chaplin, aby se pokusili popularizovat vazby mezi širokou veřejností. Ačkoli kampaň nebyla úplně úspěšná, poprvé představila pojem finanční záruky velkému počtu lidí. Nakonec dluhopisy svobody koupily pro svou investiční příležitost většinou velkoobchodní investoři a finanční instituce, a nikoli drobní investoři jako vlasteneckou občanskou povinnost.
druhá světová válka
Během druhé světové války vydaly USA válečné dluhopisy, které byly označeny jako obranné dluhopisy. Po útoku na Pearl Harbor se z nich později stali váleční dluhopisy. Válečné dluhopisy prodané v USA pomohly vládě získat přibližně 185 miliard dolarů. Dluhopisy koupilo více než 84 milionů Američanů. Tam bylo celonárodní úsilí propagovat vazby, od sportovních akcí až po propagaci rozhlasových show. Nákup dluhopisů byl do značné míry spojen s vlastenectvím a pocitem lidí, že ve válce „dělají svoji roli“.
Novodobé válečné dluhopisy
Jedním z mechanismů, které dnes vlády používají k financování zvýšení vojenských výdajů, je tisk více peněz. Výzva k tisku více peněz spočívá v tom, že toto zvýšení nabídky peněz vede k inflačnímu tlaku. Aby se zmírnily dopady inflace, vláda vydává dluhopisy, které pak snižují peněžní zásobu a snižují inflační tlak. To zlepšuje rychlost, kterou má vláda snadno k dispozici pro vojenské výdaje.
Jak fungují válečné dluhopisy
Na válku nikdy není dost času ani přípravy. V dobách krize vlády obecně potřebují rychlý přístup k velkému množství kapitálu. Válečné dluhopisy jsou způsob, jak si vláda může od své populace půjčit, aby mohla financovat zvýšené vojenské výdaje během války. Proto jsou během války oblíbenými finančními nástroji, které mají tendenci korelovat s inflačními obdobími kvůli zvýšeným výdajům.
Válečné dluhopisy fungují stejně jako běžné vládní dluhopisy; někdy však nabízejí nižší úrokovou sazbu než převládající tržní sazby. Dluhopis je dluhový cenný papír s pevným výnosem, s opakovanými splátkami úroků, po předem stanovenou dobu. Jakmile dosáhne předem stanovené časové období, dluhopis dosáhne splatnosti a držitel dluhopisu poté obdrží zpět částku jistiny, kterou za dluhopis původně zaplatili.
Dodatečné zdroje
Chcete-li se dozvědět více o pojmech s pevným příjmem, podívejte se na kurz základů fixního příjmu níže a mnoho dalších zdrojů Finance k posílení vašich finančních znalostí:
- Základy s pevným příjmem
- Dluhopisy Dluhopisy Dluhopisy jsou cenné papíry s pevným výnosem, které vydávají společnosti a vlády za účelem zvýšení kapitálu. Emitent dluhopisů si od držitele dluhopisu půjčí kapitál a provede mu fixní platby za pevnou (nebo variabilní) úrokovou sazbu po stanovené období.
- Deflace Deflace Deflace je pokles obecné cenové hladiny zboží a služeb. Jinými slovy, deflace je záporná inflace. Když k tomu dojde, hodnota měny v průběhu času roste. Lze tedy koupit více zboží a služeb za stejnou částku peněz.
- Všechny články o ekonomických tématech z oblasti ekonomie Finance jsou koncipovány jako příručky k samostudiu, které vám umožní naučit se ekonomiku vlastním tempem. Projděte si stovky článků o ekonomii a nejdůležitějších pojmech, jako je hospodářský cyklus, vzorec HDP, přebytek spotřebitele, úspory z rozsahu, ekonomická přidaná hodnota, nabídka a poptávka, rovnováha a další