Cenový dno je zavedená spodní hranice ceny komodity na trhu. Vlády obvykle stanoví cenovou hladinu, aby zajistily, že tržní cena komodity neklesne pod úroveň, která by ohrozila finanční existenci producentů komodity.
Druhy cenových podlah
1. Vazba minimální ceny
Závazná minimální cena je cena, která je vyšší než rovnovážná tržní cena. Zvažte následující obrázek:
Rovnovážná tržní cena je P * a rovnovážná tržní cena je Q *. Za cenu P * se poptávka spotřebitele po komoditě rovná nabídce producentů Zákon nabídky Zákon nabídky je základním principem v ekonomii, který tvrdí, že za předpokladu, že vše ostatní bude konstantní, bude růst ceny zboží mít odpovídající přímé zvýšení jejich nabídky. Zákon dodávek popisuje chování výrobce, když cena zboží stoupá nebo klesá. zboží. Vláda stanoví minimální cenu PF. Ceny na trhu proto nemohou klesnout pod PF.
Při ceně PF je spotřebitelská poptávka QD (méně než Q * kvůli klesající křivce poptávky. Křivka poptávky Křivka poptávky je čára, která ukazuje, kolik jednotek zboží nebo služby bude zakoupeno za různé ceny. Cena je vynesena na svislá (Y) osa, zatímco množství je vyneseno na vodorovnou (X) osu.) a nabídka výrobce je QS (více než Q * kvůli vzestupné křivce nabídky). Po stanovení cenové hranice se trh nevyčistí a existuje nadbytečná nabídka ve výši QS-QD.
Producenti jsou na tom lépe díky závazné cenové hranici, pokud vyšší cena (vyšší než rovnovážná cena) nahradí nižší prodané množství. Spotřebitelé jsou na tom vždy horší v důsledku závazné minimální ceny, protože musí platit více za nižší množství.
2. Nezávazná minimální cena
Nezávazná minimální cena je cena, která je nižší než rovnovážná tržní cena. Zvažte následující obrázek:
Rovnovážná tržní cena je P * a rovnovážná tržní cena je Q *. Za cenu P * se poptávka spotřebitele po komoditě rovná nabídce komodity producenty. Vláda stanoví minimální cenu PF.
Při ceně PF je spotřebitelská poptávka QD (více než Q * kvůli klesající křivce poptávky) a nabídka výrobců je QS (méně než Q * kvůli klesající křivce nabídky).
Nezávazná minimální cena však neovlivní trh. Tržní cena zůstává P * a poptávané a dodávané množství zůstává Q *. Na výrobce a spotřebitele se nezávazná cenová sazba nevztahuje.
Vliv cenových podlah na výrobce a spotřebitele
- Vliv cenového minima na výrobce je nejednoznačný. Producenti se v důsledku opatření mohou cítit lépe, nijak se neliší nebo horší.
- Účinek cenové hranice na spotřebitele je přímější. Spotřebitelé z opatření nikdy nezískají zisk; mohou být na tom hůře nebo se nijak neliší.
Důvody pro nastavení cenových podlaží
- Vlády obvykle stanoví minimální ceny, aby pomohly producentům. Například pokud chce vláda povzbudit výrobu kávových zrn, může ji založit na trhu s kávovými zrny.
- Vlády zavádějí minimální ceny na trzích s nepružnou poptávkou Neelastická poptávka Neelastická poptávka je, když se poptávka kupujícího nemění stejně jako cenové změny. Když se cena zvýší o 20% a poptávka poklesne pouze o 1%, říká se, že je nepružná. a velmi nízké ceny přirozeně. Tato praxe umožňuje vládě zvýšit celkový blahobyt ve společnosti, protože zisk pro producenty více než vyrovná ztrátu spotřebitelů.
Příklad: Zákony o minimální mzdě
Téměř všechny ekonomiky světa nastavily cenové minima pro trh pracovních sil. Obvykle se jedná o závaznou minimální cenu na trhu nekvalifikované pracovní síly a nezávaznou minimální cenu na trhu kvalifikované pracovní síly. Cenové minima jsou stanovena prostřednictvím zákonů o minimální mzdě, které stanoví dolní hranici mezd.
Vláda Spojeného království například stanovila minimální cenu na trhu práce pro pracovníky ve věku nad 25 let na 7,83 GBP za hodinu a pro pracovníky ve věku od 21 do 24 let na 7,38 GBP za hodinu. Za porušení zákonů o minimální mzdě může být stíhán každý zaměstnavatel, který svým zaměstnancům platí nižší částky, než je uvedeno.
Dodatečné zdroje
Finance je oficiálním poskytovatelem certifikace FMVA (Financial Modeling and Valuation Analyst) FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari, jejichž cílem je transformovat kohokoli na špičkového finančního analytika.
Abychom se dál učili a rozvíjeli své znalosti finanční analýzy, velmi doporučujeme další finanční zdroje uvedené níže:
- Index spotřebitelských cen (CPI) Index spotřebitelských cen (CPI) Index spotřebitelských cen (CPI) je měřítkem agregované cenové hladiny v ekonomice. CPI se skládá ze svazku běžně nakupovaného zboží a služeb. CPI měří změny v kupní síle měny země a cenové úrovni koše zboží a služeb.
- Fiskální politika Fiskální politika Fiskální politika se týká rozpočtové politiky vlády, která zahrnuje vládu, která manipuluje s úrovní výdajů a daňových sazeb v ekonomice. Vláda používá tyto dva nástroje ke sledování a ovlivňování ekonomiky. Jedná se o sesterskou strategii měnové politiky.
- Inflace Inflace Inflace je ekonomický koncept, který odkazuje na zvýšení cenové hladiny zboží během stanoveného časového období. Nárůst cenové hladiny znamená, že měna v dané ekonomice ztrácí kupní sílu (tj. Za stejnou částku peněz lze nakoupit méně).
- Tržní ekonomika Tržní ekonomika Tržní ekonomika je definována jako systém, kde je produkce zboží a služeb nastavena podle měnících se přání a schopností trhu.