Giniho koeficient (Giniho index nebo Giniho poměr) je statistickým měřítkem ekonomické nerovnosti v populaci. Koeficient měří rozptyl příjmu Odměna Odměna je jakýkoli druh kompenzace nebo platby, které jednotlivec nebo zaměstnanec obdrží jako platbu za své služby nebo práci, kterou vykonávají pro organizaci nebo společnost. Zahrnuje jakoukoli základní mzdu, kterou zaměstnanec obdrží, spolu s dalšími druhy plateb, které se hromadí v průběhu práce, které nebo rozdělení bohatství mezi členy populace Demografie Demografie odkazují na socioekonomické charakteristiky populace, kterou podniky používají identifikovat preference produktů a nákupní chování zákazníků. Díky vlastnostem cílového trhu si společnosti mohou vytvořit profil své zákaznické základny. .
Zdroj: Světová banka
Giniho koeficient je jednou z nejčastěji používaných měřítek ekonomické nerovnosti. Koeficient může nabývat jakýchkoli hodnot mezi 0 až 1 (nebo 0% až 100%). Koeficient nuly označuje dokonale rovnoměrné rozdělení příjmu nebo bohatství Hrubý domácí produkt (HDP) Hrubý domácí produkt (HDP) je standardní mírou ekonomického zdraví země a ukazatelem její životní úrovně. HDP lze také použít k porovnání úrovní produktivity mezi různými zeměmi. v rámci populace. Koeficient jednoho představuje dokonalou nerovnost, když jedna osoba v populaci pobírá veškerý příjem, zatímco ostatní lidé nevydělávají nic. V některých ojedinělých případech může koeficient přesáhnout 100%. K tomu může teoreticky dojít, když je příjem nebo bohatství populace záporné.
Výše uvedené scénáře jsou však v reálném světě extrémně vzácné. Data ukazují, že koeficient se obecně pohybuje od 24% do 63%.
Upozorňujeme, že Giniho koeficient není absolutní mírou příjmu nebo bohatství země. Koeficient měří pouze rozptyl příjmu nebo bohatství v populaci.
Principy Giniho koeficientu
Giniho koeficient je jedním z nejvyužívanějších měřítek ekonomické nerovnosti, protože je v souladu s následujícími principy:
1. Anonymita
Koeficient nezveřejňuje totožnost osob s vysokými a nízkými příjmy v populaci.
2. Stupnice nezávislosti
Výpočet Giniho koeficientu nezávisí na tom, jak velká je ekonomika, jak se měří nebo jak bohatá je země. Například bohaté i chudé země mohou vykazovat stejný koeficient kvůli podobnému rozdělení příjmů.
3. Nezávislost populace
Koeficient nezávisí na velikosti populace.
4. Princip přenosu
Koeficient odráží situace, kdy se příjem převádí z bohatého na chudého jedince.
Omezení Giniho koeficientu
Navzdory četným výhodám, jako je univerzálnost a škálovatelnost Škálovatelnost Škálovatelnost může klesat v kontextu finanční i obchodní strategie. V obou případech to znamená schopnost entity odolat tlaku, stále existují určitá omezení Giniho koeficientu:
1. Ukázkové zkreslení
Platnost výpočtů Giniho koeficientu může záviset na velikosti vzorku. Například malé země nebo země s menší ekonomickou rozmanitostí často vykazují nízké koeficienty, zatímco velké ekonomicky rozmanité země obvykle vykazují vysoké koeficienty.
2. Nepřesnost údajů
Giniho koeficient je náchylný k systematickým a náhodným chybám dat. Nepřesná data proto mohou narušit platnost koeficientu.
3. Stejný Giniho koeficient, ale rozdílné rozdělení příjmů
V některých případech může být koeficient stejný pro země s různým rozdělením příjmů, ale se stejnou úrovní příjmu.
4. Neodráží strukturální změny v populaci
Jednou z nevýhod koeficientu je, že nebere v úvahu strukturální změny v populaci. Tyto změny mohou významně ovlivnit ekonomickou nerovnost v populaci. Obecně situace nastává, protože mladí lidé mají tendenci vydělávat méně ve srovnání se staršími lidmi.
Související čtení
Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Chcete-li se neustále učit a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné následující finanční zdroje:
- Hrubý národní produkt Hrubý národní produkt Hrubý národní produkt (HNP) je měřítkem hodnoty veškerého zboží a služeb produkovaných obyvateli a podniky země. Odhaduje hodnotu konečných produktů a služeb vyráběných obyvateli země bez ohledu na místo výroby.
- Mezní sklon ke spotřebě Mezní sklon ke spotřebě Mezní sklon ke spotřebě (MPC) označuje, jak citlivá je spotřeba v dané ekonomice na jednotkové změny úrovní příjmů. MPC jako koncept funguje podobně jako Price Elasticity, kde lze získat nové pohledy při pohledu na velikost změny spotřeby
- Normativní ekonomie Normativní ekonomie Normativní ekonomie je myšlenkový směr, který věří, že ekonomie jako předmět by měla předávat prohlášení o hodnotě, úsudky a názory na hospodářské politiky, prohlášení a projekty. Vyhodnocuje situace a výsledky ekonomického chování jako morálně dobré nebo špatné.
- Parita kupní síly Parita kupní síly Koncept parity kupní síly (PPP) se používá k multilaterálnímu srovnání národních příjmů a životní úrovně různých zemí. Kupní síla se měří cenou konkrétního koše zboží a služeb. Parita mezi dvěma zeměmi tedy znamená, že jednotka měny v jedné zemi bude nakupovat