Vládní výdaje se vztahují na peníze vynaložené veřejným sektorem na pořízení zboží a poskytování služeb, jako je vzdělávání, zdravotní péče, sociální ochrana Sociální zabezpečení Sociální zabezpečení je federální vládní program USA, který poskytuje sociální pojištění a dávky lidem s nedostatečným nebo žádným příjmem . První sociální a obrana.
- Když vláda v účetnictví národního důchodu získává zboží a služby pro běžné použití k přímému uspokojení individuálních nebo kolektivních potřeb a požadavků komunity, je klasifikována jako vládní výdaje na konečnou spotřebu.
- Když vláda získá zboží a služby pro budoucí použití, je klasifikována jako vládní investice. To zahrnuje veřejnou spotřebu a veřejné investice a platby převodů sestávající z převodů příjmů.
Zdroje vládních výdajů
Vládní výdaje jsou financovány primárně ze dvou zdrojů:
1. Výběr daní vládou
- Přímé daně
- Nepřímé daně
2. Vládní půjčky
- Půjčování peněz od vlastních občanů
- Půjčování peněz od cizinců
Veřejné výdaje umožňují vládám vyrábět zboží a služby nebo nakupovat zboží a služby, které jsou nezbytné pro splnění ekonomických cílů vlády. Měnová politika Měnová politika je hospodářská politika, která řídí velikost a tempo růstu peněžní zásoby v ekonomice. Je to mocný nástroj k regulaci makroekonomických proměnných, jako je inflace a nezaměstnanost. . V průběhu let jsme zaznamenali významné změny v roli a velikosti vlád po celém světě.
Veřejné výdaje výrazně vzrostly ve 20. století, kdy vlády po celém světě začaly vynakládat více finančních prostředků na vzdělávání, zdravotní péči a sociální ochranu. V současné době vlády rozvinutých zemí utrácejí více jako procento hrubého domácího produktu (HDP) Hrubý domácí produkt (HDP) Hrubý domácí produkt (HDP) je standardním měřítkem ekonomického zdraví země a ukazatelem její životní úrovně. HDP lze také použít k porovnání úrovní produktivity mezi různými zeměmi. než vlády rozvojových zemí.
Vlády po celém světě se také spoléhaly na to, že soukromý sektor bude produkovat a spravovat statky a služby dané země, a zejména partnerství veřejného a soukromého sektoru se stala oblíbeným mechanismem vlád pro financování, navrhování, budování a provozování infrastrukturních projektů.
Jen v období 2005–2010 se celková hodnota partnerství veřejného a soukromého sektoru zaměřená na zvýšení výdajů na projekty veřejné infrastruktury v zemích s nízkými a středními příjmy více než zdvojnásobila.
Účely vládních výdajů
- Dodávat zboží a služby, které nedodává soukromý sektor, jako je obrana, silnice a mosty; zásluhové zboží, jako jsou nemocnice a školy, sociální dávky a dávky včetně nezaměstnanosti Strukturální nezaměstnanost Strukturální nezaměstnanost je druh nezaměstnanosti způsobený rozporem mezi dovednostmi, které má nezaměstnané obyvatelstvo, a dostupnými pracovními místy na trhu. Strukturální nezaměstnanost je dlouhodobá událost, která je způsobena zásadními změnami v ekonomice. a invalidní dávky.
- Dosáhnout zlepšení na straně nabídky makroekonomiky, jako jsou výdaje na vzdělávání a odbornou přípravu za účelem zvýšení produktivity práce.
- Poskytovat dotace průmyslovým odvětvím, která mohou potřebovat finanční podporu pro svůj provoz nebo expanzi. Soukromý sektor není schopen tyto finanční požadavky splnit, a proto veřejný sektor hraje klíčovou roli při poskytování nezbytné podpory. Například projekty dopravní infrastruktury nepřitahují soukromé finance, pokud vláda neposkytne průmyslu výdaje.
- Pomáhat přerozdělovat příjmy a podporovat sociální péči.
Druhy výdajů
1. Aktuální výdaje
Jsou krátkodobé a zahrnují výdaje na mzdy a suroviny.
2. Kapitálové výdaje
Jsou dlouhodobé a není třeba je každý rok obnovovat. Nazývají se také „sociální kapitál“ a zahrnují výdaje na hmotný majetek, jako jsou silnice, mosty, budovy nemocnic a vybavení.
Vládní půjčky
Vláda získává prostředky, které má utratit v ekonomice, prostřednictvím příjmů, které vydělá. Pokud však příjem nestačí k úhradě výdajů, uchýlí se k půjčování. Výpůjčka může být krátkodobá / dlouhodobá a zahrnuje prodej státních dluhopisů / směnek. Pokladní poukázky se vydávají také na peněžní trhy, aby pomohly získat krátkodobou hotovost.
Dodatečné zdroje
Finance je oficiálním poskytovatelem certifikace FMVA (Financial Modeling and Valuation Analyst) FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari, jejichž cílem je transformovat kohokoli na špičkového finančního analytika.
Abychom se dál učili a rozvíjeli své znalosti finanční analýzy, velmi doporučujeme další finanční zdroje uvedené níže:
- Platební bilance Platební bilance Platební bilance je výpis, který obsahuje transakce uskutečněné rezidenty konkrétní země se zbytkem světa za určité časové období. Shrnuje všechny platby a příjmy od firem, jednotlivců a vlády.
- Kapitálový účet Kapitálový účet Kapitálový účet se používá k účtování a měření jakékoli finanční transakce v zemi, která nemá aktivní vliv na úspory, produkci nebo příjem dané země. Kapitálový účet - spolu s běžným a finančním účtem - tvoří platební bilanci země
- Fiskální politika Fiskální politika Fiskální politika se týká rozpočtové politiky vlády, která zahrnuje vládu, která manipuluje s úrovní výdajů a daňových sazeb v ekonomice. Vláda používá tyto dva nástroje ke sledování a ovlivňování ekonomiky. Jedná se o sesterskou strategii měnové politiky.
- Tržní ekonomika Tržní ekonomika Tržní ekonomika je definována jako systém, kde je produkce zboží a služeb nastavena podle měnících se přání a schopností trhu.