Věta M&M - přehled, předpoklady, návrhy

M&M Theorem, nebo Modigliani-Millerova věta, je jednou z nejdůležitějších vět v podnikovém financování. Věta byla vyvinuta ekonomy Francem Modiglianim a Mertonem Millerem v roce 1958. Hlavní myšlenkou teorie M&M je, že kapitálová struktura Kapitálová struktura Kapitálová struktura odkazuje na množství dluhu a / nebo kapitálu použitého firmou k financování jejích operací a financování jeho aktiva. Kapitálová struktura firmy nemá vliv na její celkovou hodnotu.

První verze teorie M&M byla plná omezení, protože byla vyvinuta za předpokladu dokonale efektivních trhů, na nichž společnosti neplatí daně, přičemž neexistují žádné náklady na bankrot ani asymetrické informace Asymetrické informace Asymetrické informace jsou, stejně jako termín naznačuje, nerovné, nepřiměřené nebo převrácené informace. Obvykle se používá v souvislosti s nějakým typem obchodního nebo finančního ujednání, kdy jedna strana vlastní více nebo podrobnější informace než druhá strana. . Miller a Modigliani následně vyvinuli druhou verzi své teorie zahrnující daně, náklady na bankrot a asymetrické informace.

Modligani-Millerova věta

Věta M&M na dokonale efektivních trzích

Toto je první verze věty M&M s předpokladem dokonale efektivních trhů. Z předpokladu vyplývá, že společnosti působící ve světě dokonale efektivních trhů neplatí žádné daně, obchodování s cennými papíry je prováděno bez jakýchkoli transakčních nákladů, bankrot Konkurz Konkurz je právní status lidského nebo nelidského subjektu (firmy nebo vládní agentura), která není schopna splácet své nesplacené dluhy věřitelům. je možné, ale neexistují žádné náklady na bankrot a informace jsou naprosto symetrické.

Návrh 1 (M&M I):

Návrh 1 (M&M I)

Kde:

  • PROTIU = Hodnota nezajištěné firmy (financování pouze prostřednictvím vlastního kapitálu)
  • PROTIL = Hodnota firmy s pákovým efektem (financování prostřednictvím kombinace dluhu a vlastního kapitálu)

První návrh v zásadě tvrdí, že kapitálová struktura společnosti nemá vliv na její hodnotu. Jelikož se hodnota společnosti počítá jako současná hodnota budoucích peněžních toků, kapitálová struktura ji nemůže ovlivnit. Na dokonale efektivních trzích také společnosti neplatí žádné daně. Společnost se 100% kapitálovou strukturou s pákovým efektem proto nezískává žádné výhody z daňových odpočitatelných plateb úroků.

Návrh 2 (M&M I):

Návrh 2 (M&M I)

Kde:

  • rE = Náklady na pákový kapitál
  • rA = Náklady na vlastní kapitál
  • rD = Náklady na dluh
  • D / E = poměr dluhu k vlastnímu kapitálu

Druhý návrh věty M&M uvádí, že náklady společnosti na kapitál Náklady na kapitál Náklady na kapitál jsou míra návratnosti, kterou akcionář vyžaduje pro investování do podnikání. Požadovaná míra návratnosti je založena na úrovni rizika spojeného s investicí a je přímo úměrná úrovni pákového efektu společnosti. Zvýšení úrovně pákového efektu vyvolává u společnosti vyšší pravděpodobnost selhání. Proto mají investoři tendenci požadovat vyšší náklady na kapitál (návratnost), aby byly kompenzovány za další riziko.

Věta M&M v reálném světě

Naopak, druhá verze věty M&M byla vyvinuta tak, aby lépe vyhovovala skutečným podmínkám. Předpoklady novější verze naznačují, že společnosti platí daně; existují transakční, bankrotové a agenturní náklady; a informace nejsou symetrické.

Návrh 1 (M&M II):

Proposition 1 (M&M II)

Kde:

  • tC = Sazba daně
  • D = dluh

První návrh uvádí, že daňové štíty, které vyplývají z odčitatelných úrokových plateb, činí hodnotu pákové společnosti vyšší než hodnota společnosti bez páky. Hlavním důvodem této věty je, že odčitatelné úrokové platby pozitivně ovlivňují peněžní toky společnosti. Jelikož se hodnota společnosti určuje jako současná hodnota budoucích peněžních toků, zvyšuje se hodnota pákové společnosti.

Návrh 2 (M&M II):

Proposition 2 (M&M II)

Druhý návrh podmínky reálného světa uvádí, že náklady na kapitál mají přímo úměrný vztah s úrovní pákového efektu.

Přítomnost daňových štítů nicméně ovlivňuje vztah tím, že snižuje náklady na kapitál na úroveň pákového efektu. Ačkoli mimořádný dluh stále zvyšuje pravděpodobnost selhání společnosti, investoři jsou méně náchylní k negativní reakci na to, že společnost využije další páky, protože vytváří daňové štíty, které zvyšují její hodnotu.

Další zdroje

Finance je oficiálním poskytovatelem certifikace FMVA (Financial Modeling and Valuation Analyst) FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari, jejichž cílem je transformovat kohokoli na špičkového finančního analytika.

Abychom se dál učili a rozvíjeli své znalosti finanční analýzy, velmi doporučujeme další finanční zdroje uvedené níže:

  • Přehled podnikových financí Přehled podnikových financí Podnikové finance se zabývají kapitálovou strukturou společnosti, včetně jejího financování a opatření, která vedení podniká ke zvýšení hodnoty
  • Malý zákon Malý zákon Malý věta je věta, která určuje průměrný počet položek ve frontových systémech na základě průměrné čekací doby položky v systému a
  • Unlevered Cost of Capital Nezatížené náklady na kapitál Unlevered Náklady na kapitál jsou teoretické náklady na společnost, která se financuje na realizaci kapitálového projektu za předpokladu, že nebude existovat žádný dluh. Vzorec, příklady. Nezatížené náklady na kapitál jsou implicitní míra návratnosti, kterou společnost očekává, že vydělá na svých aktivech, bez dopadu dluhu. WACC předpokládá aktuální kapitál
  • Metody oceňování Metody oceňování Při oceňování společnosti jako podniku se používají tři hlavní metody oceňování: DCF analýza, srovnatelné společnosti a precedenční transakce. Tyto metody oceňování se používají v investičním bankovnictví, kapitálovém výzkumu, soukromém kapitálu, rozvoji společností, fúzích a akvizicích, pákových odkupech a financích

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found