Etické dilema - definice, způsob řešení a příklady

Etické dilema (etický paradox nebo morální dilema) je problém v procesu rozhodování. Corporate Strategy Corporate Strategy se zaměřuje na to, jak řídit zdroje, riskovat a vrátit se napříč firmou, na rozdíl od pohledu na konkurenční výhody v obchodní strategii mezi dvěma možnými možnosti, z nichž ani jedna není z etického hlediska absolutně přijatelná. Přestože ve svém životě čelíme mnoha etickým a morálním problémům, většina z nich přichází s relativně přímými řešeními.

Etické dilema

Na druhou stranu, etická dilemata jsou extrémně komplikované výzvy, které nelze snadno vyřešit. Schopnost najít optimální řešení v takových situacích je proto pro všechny kritická.

Každý člověk se může setkat s etickým dilematem téměř ve všech aspektech svého života, včetně osobních, sociálních a profesionálních. Profesionální Pojem profesionální označuje každého, kdo si vydělává na živobytí vykonáváním činnosti, která vyžaduje určitou úroveň vzdělání, dovedností nebo školení. .

Jak vyřešit etické dilema?

Největší výzvou etického dilematu je, že nenabízí zjevné řešení, které by bylo v souladu s etickými normami. V průběhu dějin lidstva lidé čelili takovým dilematům a filozofové se zaměřili a usilovali o jejich řešení.

Byly odvozeny následující přístupy k řešení etického dilematu:

  • Vyvrátit paradox (dilema): Situaci je třeba pečlivě analyzovat. V některých případech lze existenci dilematu logicky vyvrátit.
  • Přístup k hodnotové teorii: Vyberte si alternativu, která nabízí větší dobro nebo menší zlo.
  • Najděte alternativní řešení: V některých případech lze problém přehodnotit a mohou nastat nová alternativní řešení.

Příklady

Mezi příklady příkladů etického dilematu patří:

  • Uznávání práce ostatních
  • Nabídnout klientovi horší produkt pro vlastní zisk
  • Využití vnitřních znalostí pro vlastní zisk

Etická dilemata v podnikání

Etická dilemata jsou obzvláště významná v profesním životě, protože se často vyskytují na pracovišti. Některé společnosti a profesní organizace (např. CFA CPA vs. CFA® Při zvažování kariéry v oblasti podnikových financí nebo kapitálových trhů budete často slyšet, jak se lidé ptají: „Mám získat CPA nebo CFA?“ A „Co je lepší?“. v tomto článku načrtneme podobnosti a rozdíly označení CPA vs CFA a pokusíme se vás nasměrovat správným směrem k) dodržování jejich vlastních kodexů chování a etických standardů. Porušení norem může vést k disciplinárním sankcím.

Téměř každý aspekt podnikání se může stát možnou půdou pro etická dilemata. Může zahrnovat vztahy se spolupracovníky, managementem, klienty a obchodními partnery.

Neschopnost lidí určit optimální řešení těchto dilemat v profesionálním prostředí může mít vážné důsledky pro podniky a organizace. Situace může být běžná ve společnostech, které si nejvíce váží výsledků.

Za účelem řešení etických problémů, společnosti a organizace Typy organizací Tento článek o různých typech organizací zkoumá různé kategorie, do kterých mohou spadat organizační struktury. Organizační struktury by měly pro své zaměstnance vytvářet přísné etické standardy. Každá společnost musí prokázat své obavy ohledně etických norem v organizaci. Společnosti mohou navíc svým zaměstnancům poskytovat etické školení.

Další zdroje

Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Chcete-li se neustále učit a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné následující finanční zdroje:

  • Etika v podnikání Etika v podnikání Abychom to zjednodušili, jsou etikou podnikání morální principy, které fungují jako vodítko pro způsob, jakým se podnik řídí a jaké transakce provádí. v
  • Nejlepší účetní skandály Nejlepší účetní skandály V posledních dvou desetiletích došlo k nejhorším účetním skandálům v historii. V důsledku těchto finančních katastrof byly ztraceny miliardy dolarů. V tomhle
  • Druhy due dililence Druhy due dililence Jedním z nejdůležitějších a zdlouhavých procesů v rámci fúzí a akvizic je due diligence. Proces due diligence je něco, co kupující provádí, aby potvrdil přesnost tvrzení prodávajícího. Potenciální dohoda o fúzích a akvizicích zahrnuje několik typů náležité péče.
  • Politika informátorů Politika oznamovatelů Politika oznamovatelů je nyní považována za velmi důležitou součást téměř všech organizací v důsledku právních problémů. Oznamovatelé se téměř vždy stávají

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found