Kupní opce, běžně označovaná jako „kupní“, je forma derivátové smlouvy, která dává kupujícímu kupní opce právo, nikoli však povinnost, koupit akcie. Co je to akcie? Jednotlivec, který vlastní akcie ve společnosti, se nazývá akcionář a má nárok na část zbytkového majetku a výnosů společnosti (pokud by byla společnost někdy zrušena). Pojmy „akcie“, „akcie“ a „vlastní kapitál“ jsou používány zaměnitelně. nebo jiný finanční nástroj Finanční aktiva Finanční aktiva jsou aktiva, která vyplývají ze smluvních ujednání o budoucích peněžních tocích nebo z vlastnictví kapitálových nástrojů jiné účetní jednotky. Klíč za konkrétní cenu - realizační cena opce - ve stanoveném časovém rámci. Prodejce opce je povinen prodat kupujícímu jistotu, pokud se kupující rozhodne využít své opce k nákupu. Kupující opce může opci uplatnit kdykoli před stanoveným datem vypršení platnosti. Datum vypršení platnosti může být tři měsíce, šest měsíců nebo dokonce jeden rok v budoucnosti. Prodejce obdrží kupní cenu opce, která je založena na tom, jak blízko je realizační cena opce ceně podkladového cenného papíru v době zakoupení opce, a na tom, jak dlouho zbývá čas do data expirace opce . Jinými slovy, cena opce je založena na tom, jak pravděpodobné nebo nepravděpodobné je, že kupující opce bude mít šanci opci se ziskem uplatnit před vypršením platnosti. Opce se obvykle prodávají v množství 100 akcií.
Kupující kupní opce se snaží dosáhnout zisku, pokud a kdy se cena podkladového aktiva zvýší na cenu vyšší, než je realizační cena opce. Prodejce kupní opce na druhou stranu doufá, že cena aktiva poklesne, nebo alespoň nikdy nevystoupí tak vysoko, jak bude cena realizace / realizace opce před vypršením platnosti, v takovém případě budou peníze získané za prodej opce být čistým ziskem. Pokud se cena podkladového cenného papíru nezvýší nad realizační cenu před vypršením platnosti, pak pro kupce opce nebude výhodné opci uplatnit a opce vyprší bezcenná nebo „bez peněz“. Kupující utrpí ztrátu rovnající se ceně zaplacené za kupní opci. Alternativně, pokud cena podkladového cenného papíru stoupne nad realizační cenu opce, může kupující opci se ziskem uplatnit.
Předpokládejme například, že jste koupili opci na 100 akcií akcie s realizační cenou opce 30 $. Než platnost vaší možnosti vyprší, cena akcií vzroste z 28 na 40 USD. Poté můžete uplatnit své právo na nákup 100 akcií akcií za 30 $, což vám okamžitě poskytne zisk 10 $ za akcii. Váš čistý zisk by byl 100 akcií, krát 10 $ za akcii, po odečtení jakékoli kupní ceny, kterou jste za opci zaplatili. V tomto příkladu, pokud jste zaplatili 200 $ za možnost volání, váš čistý zisk by byl 800 $ (100 akcií x 10 $ za akcii - 200 $ = 800 $).
Nákup kupních opcí umožňuje investorům investovat malé množství kapitálu, aby potenciálně profitovali z nárůstu ceny podkladového cenného papíru nebo se zajistili před pozičními riziky. Riziko a návratnost V investování jsou riziko a výnos vysoce korelované. Zvýšená potenciální návratnost investic obvykle jde ruku v ruce se zvýšeným rizikem. Mezi různé typy rizik patří riziko specifické pro projekt, riziko specifické pro dané odvětví, riziko konkurence, mezinárodní riziko a tržní riziko. . Malí investoři využívají opce k pokusu přeměnit malé částky peněz na velké zisky, zatímco korporátní a institucionální investoři využívají opce ke zvýšení svých mezních výnosů Mezní výnos Mezní výnos je výnos získaný z prodeje další jednotky. Je to výnos, který může společnost generovat pro každou další prodanou jednotku; jsou s ním spojeny mezní náklady, které je třeba zohlednit. a zajišťovat svá portfolia akcií.
Jak fungují možnosti volání?
Vzhledem k tomu, že kupní opce jsou derivátové nástroje, jejich ceny se odvozují od ceny podkladového cenného papíru, například akcie. Pokud kupující kupuje kupní opci společnosti ABC za realizační cenu 100 USD as datem vypršení platnosti 31. prosince, bude mít právo koupit 100 akcií společnosti kdykoli před 31. prosincem. Kupující může také prodat opční smlouvu jinému kupujícímu opcí kdykoli před datem vypršení platnosti, za převládající tržní cenu smlouvy. Pokud cena podkladového cenného papíru zůstane relativně nezměněna nebo klesne, hodnota opce bude klesat, jakmile se blíží datum vypršení platnosti.
Investoři využívají možnosti volání pro následující účely:
1. Spekulace
Nákupní opce umožňují držitelům potenciálně získat zisky z růstu ceny podkladové akcie, přičemž platí pouze zlomek nákladů na nákup skutečných akcií akcií. Jedná se o investici využívající pákový efekt, která nabízí potenciálně neomezené zisky a omezené ztráty (cena zaplacená za opci). Vzhledem k vysokému stupni pákového efektu jsou kupní opce považovány za vysoce rizikové investice.
2. Zajištění
Investiční banky a další instituce používají jako zajišťovací nástroje kupní opce. Stejně jako pojištění, i zajištění s opcí oproti vaší pozici pomáhá omezit výši ztrát podkladového nástroje, pokud by došlo k nepředvídané události. Nákupní opce lze zakoupit a použít k zajištění krátkých akciových portfolií nebo prodat k zajištění proti zpětnému rázu u dlouhých akciových portfolií.
Nákup možnosti volání
Kupující kupní opce je označován jako držitel. Držitel zakoupí opci s nadějí, že cena vzroste nad realizační cenu a před datem vypršení platnosti. Získaný zisk se rovná výnosům z prodeje, minus realizační cena, prémie a veškeré transakční poplatky spojené s prodejem. Pokud se cena nezvýší nad realizační cenu, kupující opci nevyužije. Kupující utrpí ztrátu rovnající se prémii za kupní opci. Předpokládejme například, že akcie společnosti ABC se prodávají za 40 $ a kontrakt call opce s realizační cenou 40 $ a vypršením jednoho měsíce je oceněn na 2 $. Kupující je optimistický v tom, že cena akcií poroste, a zaplatí 200 $ za jednu možnost volání ABC s realizační cenou 40 $. Pokud se zásoby ABC zvýší ze 40 na 50 USD, kupující obdrží hrubý zisk 1 000 USD a čistý zisk 800 USD.
Prodej možnosti volání
Prodejci opcí na koupi, známí také jako spisovatelé, prodávají opce na koupi s nadějí, že se ke dni vypršení platnosti stanou bezcennými. Vydělávají peníze tím, že jim dávají do kapsy zaplacené pojistné (cenu). Jejich zisk bude snížen, nebo může dokonce vyústit v čistou ztrátu, pokud kupující opce využije svoji opci se ziskem, když podkladová cena cenného papíru stoupne nad realizační cenu opce. Možnosti volání se prodávají dvěma způsoby:
1. Možnost krytého hovoru
Kupní opce je kryta, pokud prodávající kupní opce skutečně vlastní podkladovou akcii. Prodej nákupních opcí na tyto podkladové akcie má za následek další příjem a vyrovná jakýkoli očekávaný pokles ceny akcií. Prodejce opce je „krytý“ ztrátou, protože v případě, že kupující opce využije svou opci, může prodávající poskytnout kupujícímu akcie akcií, které již koupil, za cenu nižší než je realizační cena opce. Zisk prodejce ve vlastnictví podkladové akcie bude omezen na růst akcie na realizační cenu opce, ale bude chráněn proti jakékoli skutečné ztrátě.
2. Možnost nahého hovoru
Nahá call opce je, když prodávající opce prodá call opci bez vlastnictví podkladové akcie. Nahý krátký prodej opcí je považován za velmi riskantní, protože neexistuje žádné omezení, jak vysoká může cena akcie jít, a prodejce opcí není „krytý“ proti potenciálním ztrátám vlastnictvím podkladové akcie. Když kupující kupní opce uplatní své právo, je nahý prodávající opce povinen koupit akcie za aktuální tržní cenu, aby poskytl akcie držiteli opce. Pokud cena akcií překročí realizační cenu call opce, pak rozdíl mezi aktuální tržní cenou a realizační cenou představuje pro prodejce ztrátu. Většina prodejců opcí účtuje vysoký poplatek za kompenzaci případných ztrát.
Možnost Call vs. Put
Volání typu call a put je opačné. Kupní opce je právo na nákup podkladové akcie za předem stanovenou cenu až do stanoveného data vypršení platnosti. Naopak prodejní opcí je právo prodat podkladové akcie za předem stanovenou cenu až do pevného data expirace. Zatímco kupující s opcí s kupní opcí má právo (nikoli však povinnost) nakupovat akcie za realizační cenu před datem nebo v den ukončení platnosti, kupující s opcí s opcí má právo prodat akcie za realizační cenu.
Související čtení
- Druhy trhů - Obchodníci, makléři a burzy Druhy trhů - Obchodníci, makléři, burzy Trhy zahrnují makléře, dealery a burzovní trhy. Každý trh funguje podle různých obchodních mechanismů, které ovlivňují likviditu a kontrolu. Různé typy trhů umožňují různé obchodní charakteristiky uvedené v této příručce
- Dlouhé a krátké pozice Dlouhé a krátké pozice V investování představují dlouhé a krátké pozice směrové sázky investorů, že cenný papír buď stoupne (pokud je dlouhý), nebo dolů (pokud je krátký). Při obchodování s aktivy může investor zaujmout dva typy pozic: dlouhou a krátkou. Investor může buď koupit aktivum (v dlouhodobém horizontu), nebo jej prodat (v krátkodobém horizontu).
- Možnosti Případová studie Možnosti Případová studie - dlouhé volání Tato případová studie možností demonstruje složité interakce možností. Možnosti prodeje i volání mají různé výplaty. Abychom studovali složitou povahu a interakce mezi opcemi a podkladovým aktivem, představujeme případovou studii opcí.
- Nákup na marži Nákup na marži Obchodování s marží nebo nákup na marži znamená nabídnout kolaterál, obvykle u vašeho makléře, k vypůjčení finančních prostředků na nákup cenných papírů. U akcií to může také znamenat nákup na marži využitím části zisků z otevřených pozic ve vašem portfoliu k nákupu dalších akcií.