Každý investor, který chce porazit trh, musí zvládnout dovednosti oceňování akcií. Ocenění akcií je v zásadě metodou stanovení vnitřní hodnoty Vnitřní hodnota Vlastní hodnota podniku (nebo jakéhokoli investičního zajištění) je současná hodnota všech očekávaných budoucích peněžních toků diskontovaná příslušnou diskontní sazbou. Na rozdíl od relativních forem oceňování, které se zaměřují na srovnatelné společnosti, se vnitřní oceňování dívá pouze na vlastní hodnotu podniku samotného. (nebo teoretická hodnota) akcie. Důležitost oceňování akcií se odvíjí od skutečnosti, že vnitřní hodnota akcie není spojena s její aktuální cenou. Znalost vnitřní hodnoty akcie může investor určit, zda je akcie při aktuální tržní ceně nadhodnocena nebo podhodnocena.
Jak ocenit akcie?
Oceňování akcií je extrémně komplikovaný proces, který lze obecně považovat za kombinaci umění i vědy. Investoři mohou být ohromeni množstvím dostupných informací, které lze potenciálně použít při oceňování akcií (finanční údaje společnosti, noviny, ekonomické zprávy) Ekonomické ukazatele Ekonomický ukazatel je metrika používaná k hodnocení, měření a hodnocení celkového zdravotního stavu makroekonomie Ekonomické ukazatele, zprávy o zásobách atd.)
Investor proto musí být schopen filtrovat relevantní informace od zbytečného hluku. Investor by dále měl vědět o hlavních metodách oceňování akcií a scénářích, ve kterých jsou tyto metody použitelné.
Druhy ocenění akcií
Metody oceňování akcií lze primárně rozdělit do dvou hlavních typů: absolutní a relativní.
1. Absolutní
Absolutní ocenění akcií závisí na základních informacích společnosti. Metoda obecně zahrnuje analýzu různých finančních informací, které lze najít v finančních výkazech společnosti nebo z nich vycházet. Mnoho technik absolutního ocenění akcií primárně zkoumá peněžní toky společnosti, dividendy a míry růstu. Pozoruhodné metody absolutního oceňování akcií zahrnují model diskontování dividend (DDM) Model diskontování dividend Model DDM diskontování dividend je kvantitativní metoda oceňování ceny akcií společnosti na základě předpokladu, že aktuální reálná cena akcie a diskontovaný peněžní tok model (DCF) Diskontovaný peněžní tok Vzorec DCF Diskontovaný peněžní tok DCF vzorec je součet peněžních toků v každém období dělený jedním plus diskontní sazba zvýšená k síle období #. Tento článek rozděluje vzorec DCF na jednoduché termíny s příklady a videem výpočtu. Vzorec se používá k určení hodnoty podniku.
2. Relativní
Relativní ocenění akcií se týká srovnání investice s podobnými společnostmi. Metoda relativního ocenění akcií se zabývá výpočtem klíčových finančních poměrů podobných společností a odvozením stejného poměru pro cílovou společnost. Nejlepším příkladem relativního ocenění akcií je analýza srovnatelných společností.
Populární metody oceňování akcií
Níže stručně probereme nejoblíbenější metody oceňování akcií.
1. Model slev z dividend (DDM)
Model diskontování dividend je jednou ze základních technik absolutního ocenění akcií. DDM je založen na předpokladu, že dividendy společnosti představují peněžní tok společnosti jejím akcionářům.
Model v zásadě uvádí, že vnitřní hodnota ceny akcií společnosti se rovná současné hodnotě budoucích dividend společnosti. Upozorňujeme, že model diskontování dividend je použitelný pouze v případě, že společnost dividendy rozděluje pravidelně a rozdělení je stabilní.
2. Model diskontovaných peněžních toků (DCF)
Model diskontovaných peněžních toků je další populární metodou absolutního ocenění akcií. Podle přístupu DCF se vnitřní hodnota akcie vypočítá diskontováním volných peněžních toků společnosti na její současnou hodnotu.
Hlavní výhodou modelu DCF je, že nevyžaduje žádné předpoklady týkající se rozdělení dividend. Je tedy vhodný pro společnosti s neznámým nebo nepředvídatelným rozdělením dividend. Model DCF je však technicky propracovaný.
3. Analýza srovnatelných společností
Srovnatelná analýza je příkladem relativního ocenění akcií. Namísto stanovení skutečné hodnoty akcie pomocí základů společnosti má srovnatelný přístup za cíl odvodit teoretickou cenu akcie pomocí cenových násobků podobných společností.
Nejčastěji používané násobky zahrnují šablonu poměru cena / zisk (P / E) P / E Tato šablona poměru P / E vám ukáže, jak vypočítat násobek ceny a zisku pomocí ceny akcie a zisku na akcii. Poměr ceny k zisku, cena za knihu (P / B) a hodnota podniku k EBITDA (EV / EBITDA). Metoda analýzy srovnatelných společností je z technického hlediska jedna z nejjednodušších. Nejnáročnější částí je však stanovení skutečně srovnatelných společností.
Dodatečné zdroje
Finance je oficiálním poskytovatelem globálního certifikátu Financial Modeling & Valuation Analyst (FMVA) ™ Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, JP Morgan a Ferrari certifikační program, jehož cílem je pomoci komukoli stát se finančním analytikem světové úrovně . K dalšímu rozvoji vaší kariéry budou užitečné následující zdroje:
- Srovnatelná firemní analýza Srovnatelná firemní analýza Jak provést srovnatelnou firemní analýzu. Tato příručka vám krok za krokem ukáže, jak vytvořit srovnatelnou analýzu společnosti („Comps“), obsahuje bezplatnou šablonu a mnoho příkladů. Comps je relativní metodika oceňování, která zkoumá poměry podobných veřejných společností a používá je k odvození hodnoty jiného podniku
- Investice: Průvodce pro začátečníky Investice: Průvodce pro začátečníky Průvodce Finance's Investing for Beginners vás naučí základy investování a jak začít. Zjistěte více o různých strategiích a technikách obchodování a o různých finančních trzích, do kterých můžete investovat.
- Relativní oceňovací modely Relativní oceňovací modely Relativní oceňovací modely se používají k oceňování společností porovnáváním s jinými podniky na základě určitých metrik, jako jsou EV / výnosy, EV / EBITDA a P / E
- Metody oceňování Metody oceňování Při oceňování společnosti jako podniku se používají tři hlavní metody oceňování: DCF analýza, srovnatelné společnosti a precedenční transakce. Tyto metody oceňování se používají v investičním bankovnictví, kapitálovém výzkumu, soukromém kapitálu, rozvoji společností, fúzích a akvizicích, pákových odkupech a financích