Zúčastněná strana vs akcionář - důležité rozdíly, které je třeba znát

Pojmy „akcionář“ a „akcionář“ se v obchodním prostředí často používají zaměnitelně. Podíváme-li se blíže na význam stakeholder vs. akcionář, existují klíčové rozdíly v použití. Akcionář je obecně akcionářem společnosti. Korporace je právnická osoba vytvořená jednotlivci, akcionáři nebo akcionáři za účelem zisku. Korporace mohou uzavírat smlouvy, žalovat a být žalovány, vlastnit majetek, poukazovat federální a státní daně a půjčovat si peníze od finančních institucí. zatímco účastník není nutně akcionář. Akcionář je osoba, která vlastní akciové akcie Akcionáři Akcie Akcionáři Akciové společnosti (také známý jako Akciové akcionáře) je účet v rozvaze společnosti, který se skládá ze základního kapitálu a nerozděleného zisku. Představuje také zbytkovou hodnotu aktiv mínus pasiva. Přeskupením původní účetní rovnice získáme Akcionáři Vlastní kapitál = Aktiva - Závazky ve společnosti, a proto máme ve společnosti majetkový podíl. Na druhé straně je zúčastněnou stranou zainteresovaná strana na výkonnosti společnosti z jiných důvodů, než je zhodnocení kapitálu.

Infografika zúčastněných stran vs. akcionářů

Co je akcionář?

Akcionářem je jakákoli strana, jednotlivec, společnost nebo instituce, která vlastní alespoň jednu akcii společnosti, a proto má finanční podíl na svém indexu ziskovosti Ziskovost Index ziskovosti (PI) měří poměr mezi současnou hodnotou budoucích peněžních toků do počáteční investice. Index je užitečným nástrojem pro hodnocení investičních projektů a zobrazení hodnoty vytvořené na jednotku investice. Index ziskovosti je také známý jako poměr zisku k zisku (PIR) nebo poměr hodnoty investice (VIR). . Akcionáři mohou být jednotliví investoři nebo velké korporace, které doufají, že uplatní hlas ve vedení společnosti. Pokud se cena akcií společnosti zvýší, hodnota akcionáře se zvýší, zatímco pokud společnost funguje špatně a její cena akcií klesá, hodnota akcionáře klesá. Akcionáři by dali přednost tomu, aby vedení společnosti přijalo opatření, která zvýší cenu akcií a dividendy a zlepší jejich finanční situaci.

Likvidní investice

Investice, které akcionáři drží ve společnosti, jsou obvykle likvidní a lze je zlikvidovat za účelem zisku. Investoři obvykle nakupují část akcií společnosti s nadějí, že tyto akcie ocení, takže získají vysokou návratnost svých investic. Akcionář může prodat část nebo všechny své akcie ve společnosti a poté použít peníze na nákup akcií jiné společnosti nebo použít peníze na zcela jinou investici.

Odpovědnost za dluhy společnosti

Ačkoli akcionáři jsou vlastníky společnosti, neodpovídají za dluhy společnosti ani za jiné vzniklé finanční závazky. Věřitelé společnosti nemohou činit akcionáře odpovědnými za jakékoli dluhy, které jim dluží. V soukromých společnostech, soukromých společnostech a partnerstvích mají však věřitelé právo požadovat platby a dražit nemovitosti vlastníků těchto subjektů.

Práva akcionáře

Ačkoli se akcionáři neúčastní každodenního chodu společnosti, listina společnosti jim dává určitá práva jako vlastníci společnosti. Jedním z těchto práv je právo nahlížet do účetních knih a finančních záznamů společnosti za daný rok. Pokud mají akcionáři určité obavy ohledně toho, jak vrcholoví manažeři řídí společnost, mají právo na přístup k jejím finančním záznamům. Pokud si akcionáři všimnou ve finančních záznamech něčeho neobvyklého, mohou žalovat ředitele společnosti a vedoucí pracovníky. Akcionáři mají také právo na poměrné rozdělení výnosů, pokud jsou aktiva společnosti prodána z důvodu bankrotu nebo zrušení. Svůj podíl na výnosu však dostávají po zaplacení věřitelů a přednostních akcionářů.

Co je to zúčastněná strana?

Zainteresovaná strana je strana, která má zájem na úspěchu nebo neúspěchu společnosti. Zainteresovaná strana může ovlivnit nebo být ovlivněna zásadami a cíli společnosti. Zainteresované strany mohou být interní nebo externí. Interní zúčastnění mají přímý vztah se společností buď prostřednictvím zaměstnání, vlastnictví nebo investic. Mezi příklady interních zúčastněných stran patří zaměstnanci, akcionáři a manažeři. Na druhé straně jsou externími zúčastněnými stranami strany, které nemají přímý vztah se společností, ale mohou být ovlivněny jednáním dané společnosti. Mezi příklady externích zúčastněných stran patří dodavatelé, věřitelé a komunitní a veřejné skupiny.

Dlouhověkost

Jednou z charakteristik zúčastněných stran ve společnosti je dlouhověkost. Zúčastněné strany se nemohou snadno rozhodnout odstranit svůj podíl ve společnosti. Vztah mezi zúčastněnými stranami a společností je vázán řadou faktorů, díky nimž jsou na sobě navzájem závislí. Pokud společnost čelí poklesu výkonu, představuje to vážný problém pro všechny zúčastněné strany. Například pokud dojde k ukončení činnosti společnosti, zaměstnanci přijdou o práci, což znamená, že již nebudou dostávat pravidelné výplaty na podporu svých rodin. Podobně dodavatelé již nebudou společnosti dodávat základní suroviny a výrobky, což má za následek nejen ztrátu příjmů, ale také nutí dodavatele hledat pro své výrobky nové trhy.

Společenská odpovědnost zúčastněných stran vs. akcionářů

Společnosti byly tradičně odpovědné pouze svým akcionářům. Tento scénář se však v posledních letech změnil. Mnoho společností začalo akceptovat skutečnost, že kromě akcionářů je společnost odpovědná i mnoha dalším složkám v podnikatelském prostředí. Pokud je například společnost zapojena do obchodních aktivit, které odnímají zeleň v komunitě, musí společnost vytvořit programy, které chrání sociální blaho komunity a ekosystému. Společnost se může zapojit do cvičení výsadby stromů, poskytovat komunitě čistou pitnou vodu a členům komunity nabízet stipendia.

Názory zúčastněných stran vs. akcionářů

Zainteresované strany a akcionáři mají různá stanoviska v závislosti na jejich zájmu o společnost. Akcionáři chtějí, aby vedoucí pracovníci společnosti prováděli činnosti, které mají pozitivní vliv na ceny akcií a hodnotu dividend rozdělených akcionářům. Akcionáři by také chtěli, aby se společnost zaměřila na expanzi, akvizice, fúze a další aktivity, které zvyšují ziskovost společnosti a celkové finanční zdraví.

Na druhou stranu se zúčastněné strany zaměřují na dlouhověkost a lepší kvalitu služeb. Například zaměstnanci společnosti mohou mít zájem o lepší platy a mzdy, než o vyšší ziskovost. Dodavatelé se mohou zajímat o včasné platby za zboží dodané společnosti a o lepší ceny za své produkty a služby. Zákazníci budou mít zájem o kvalitnější zákaznický servis a nákup vysoce kvalitních produktů.

Další zdroje

Finance je předním poskytovatelem certifikace FMVA (Financial Modeling & Valuation Analyst) FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Chcete-li se neustále učit a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné následující finanční zdroje:

  • Struktura kapitálu Struktura kapitálu Kapitálová struktura označuje množství dluhu a / nebo kapitálu použitého firmou k financování jejích operací a financování jejích aktiv. Kapitálová struktura firmy
  • Firemní struktura Firemní struktura Firemní struktura označuje organizaci různých oddělení nebo obchodních jednotek v rámci společnosti. V závislosti na cílech společnosti a odvětví
  • Základní kapitál Základní kapitál Základní kapitál (kapitál akcionářů, vlastní kapitál, vložený kapitál nebo splacený kapitál) je částka investovaná akcionáři společnosti za použití v podnikání. Když je společnost založena, je-li jejím jediným aktivem hotovost investovaná akcionáři, je rozvaha vyvážena prostřednictvím základního kapitálu
  • Priorita akcionářů Priorita akcionářů Priorita akcionářů je forma správy a řízení společnosti zaměřená na akcionáře, která se zaměřuje na maximalizaci hodnoty akcionářů před zvážením

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found