Komparativní výhoda - přehled, příklad a výhody

V ekonomii dochází ke komparativní výhodě, když země může vyprodukovat zboží nebo službu při nižších nákladech na příležitost. Cena příležitosti Cena příležitosti je jedním z klíčových konceptů při studiu ekonomiky a převládá v různých rozhodovacích procesech. Náklady příležitosti jsou hodnotou další nejlepší alternativní ušlé. než v jiné zemi. Teorii komparativní výhody připisuje politický ekonom David Ricardo, který knihu napsal Principy politické ekonomie a daní (1817).

Relativní výhoda

Ricardo použil teorii komparativní výhody k argumentaci proti ochranářským zákonům Velké Británie, které omezovaly dovoz pšenice v letech 1815 až 1846. V argumentaci za volný obchod Globalizace Globalizace je sjednocení a interakce jednotlivců, vlád, společností a zemí světa . Bylo toho dosaženo prostřednictvím, politický ekonom uvedl, že země se lépe specializují na to, v čem mají komparativní výhodu, a dovážejí zboží, ve kterém komparativní výhodu postrádají.

Co jsou náklady příležitosti?

Abychom pochopili teorii komparativní výhody, je zásadní pochopit myšlenku nákladů příležitosti. Náklady příležitosti jsou ušlé výhody z výběru jedné alternativy před ostatními.

Dělník může například jednu hodinu práce vyrobit jednu látku nebo 3 vína. Můžeme uvažovat o nákladech příležitosti takto: Jaká je výhoda prošlého z rozhodnutí vyrábět jednu látku nebo jedno víno?

Proto:

  • Při výrobě jedné látky jsou náklady příležitosti 3 vína.
  • Při výrobě jednoho vína jsou náklady příležitosti ⅓ plátno.

Srovnávací výhoda a volný obchod

Srovnávací výhoda je klíčovým principem mezinárodního obchodu a tvoří základ, proč je volný obchod pro země výhodný. Teorie komparativní výhody ukazuje, že i když má země absolutní výhodu ve výrobě zboží, normální zboží Normální zboží je druh zboží, jehož poptávka vykazuje přímý vztah s příjmem spotřebitele. To znamená, že poptávka po takovém zboží roste s tím, že obchod může být pro oba obchodní partnery stále přínosný.

Praktický příklad: komparativní výhoda

Zvažte dvě země (Francie a USA), které používají KPI pracovní síly Jak můžeme sledovat pracovní sílu? Vlády a ekonomové obvykle odkazují na tři hlavní klíčové ukazatele výkonu (KPI), aby posoudili sílu pracovní síly národa jako vstup pro výrobu dvou statků: vína a oděvů.

  • Ve Francii může hodinová práce dělníka vyprodukovat buď 5 oděvů, nebo 10 vín.
  • V USA může hodinová práce dělníka vyprodukovat buď 20 oděvů, nebo 20 vín.

Poskytnuté informace jsou ilustrovány následovně:

Srovnávací výhoda - příklad

Je důležité si uvědomit, že Spojené státy mají absolutní výhodu ve výrobě oděvů a vína. Za jednu pracovní hodinu může pracovník vyrobit ve Spojených státech buď 20 oděvů, nebo 20 vín, ve srovnání s 5 francouzskými oděvy nebo 10 víny.

  • Spojené státy mají absolutní výhodu ve výrobě oděvů a vína.

Abychom určili komparativní výhody Francie a Spojených států, musíme nejprve určit náklady příležitosti pro každý výstup:

Francie:

Cena příležitosti 1 hadřík = 2 víno

Cena příležitosti 1 víno = ½ látky

Spojené státy:

Cena příležitosti 1 hadřík = 1 víno

Cena příležitosti 1 víno = 1 hadřík

Když porovnáme náklady příležitosti 1 látky pro Francii a USA, můžeme vidět, že náklady příležitosti pro látky jsou ve Spojených státech nižší. Spojené státy proto mají při výrobě oděvů komparativní výhodu.

Při srovnání nákladů příležitosti 1 vína pro Francii a USA navíc vidíme, že náklady příležitosti příležitostné vína jsou ve Francii nižší. Francie má proto při výrobě vína komparativní výhodu.

Srovnávací výhoda a její výhody ve volném obchodu

Jak identifikace komparativních výhod každé země pomáhá pochopit její výhody ve volném obchodu?

Nejprve předpokládejme, že maximální počet pracovních hodin je 100 hodin.

Ve Francii:

  • Pokud by veškerá pracovní doba šla do vína, bylo by možné vyprodukovat 1 000 sudů vína.
  • Kdyby všechny pracovní hodiny šly do látky, dalo by se vyrobit 500 kusů látky.

Ve Spojených státech:

  • Pokud by veškerá pracovní doba šla do vína, bylo by možné vyprodukovat 2 000 sudů vína.
  • Kdyby všechny pracovní hodiny šly do látky, dalo by se vyrobit 2 000 kusů látky.

Podle Ricardovy teorie komparativní výhody ve volném obchodu, pokud se každá země specializuje na to, v čem má komparativní výhodu a dováží další zboží, bude na tom lépe. Odvolej to:

  • Francie má ve víně komparativní výhodu.
  • Spojené státy mají v látce komparativní výhodu.

Ve Francii se země specializuje na víno a produkuje 1 000 sudů. Připomeňme, že náklady příležitosti 1 sud vína jsou ve Spojených státech 1 kus látky. Spojené státy by proto byly ochotny přijmout obchod s 1 vínem až za 1 kus látky.

Potenciální zisky z obchodu pro Evropu se specializací na víno představují šipka:

Potenciální zisky z obchodu v Evropě

Ve Spojených státech se země specializuje na oděv a vyrábí 2 000 kusů. Připomeňme, že náklady příležitosti 1 kusu látky ve Francii jsou 2 sudy vína. Francie by proto byla ochotná přijmout obchod s 1 látkou až pro 2 sudy vína.

Potenciální zisky z obchodu pro Spojené státy se specializací na oděvy představují šipka:

Potenciální obchodní zisky USA

Proto s využitím teorie komparativní výhody je země, která se specializuje na jejich komparativní výhodu ve volném obchodu, schopna realizovat vyšší zisky produkce exportem zboží, ve kterém mají komparativní výhodu, a importem zboží, ve kterém trpí komparativní nevýhodou.

Související čtení

Finance je oficiálním poskytovatelem globálního certifikátu Financial Modeling & Valuation Analyst (FMVA) ™ Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, JP Morgan a Ferrari certifikační program, jehož cílem je pomoci komukoli stát se finančním analytikem světové úrovně . K dalšímu rozvoji vaší kariéry budou užitečné další finanční zdroje uvedené níže:

  • Absolutní výhoda Absolutní výhoda V ekonomii se absolutní výhoda týká schopnosti jakéhokoli ekonomického subjektu, jednotlivce nebo skupiny, produkovat větší množství produktu než jeho konkurenti. Představený skotským ekonomem Adamem Smithem ve své práci z roku 1776 „Vyšetřování povahy a příčin bohatství národů“
  • Agregovaná nabídka a poptávka Agregovaná nabídka a poptávka Agregovaná nabídka a poptávka odkazuje na koncept nabídky a poptávky, ale je aplikován v makroekonomickém měřítku. Agregovaná nabídka a agregátní poptávka jsou vyneseny proti agregované cenové hladině v zemi a agregovanému množství vyměněného zboží a služeb
  • Úspory z rozsahu Úspory z rozsahu Úspory z rozsahu je ekonomický koncept, který se týká snížení celkových výrobních nákladů, pokud se řada výrobků vyrábí spíše společně než samostatně.
  • Pareto Efficiency Pareto Efficiency Pareto Efficiency, pojem běžně používaný v ekonomii, je ekonomická situace, ve které je nemožné udělat jednu stranu lepší, aniž by se druhá strana zhoršila.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found