Diverzifikace produktů je strategie používaná společností ke zvýšení ziskovosti Poměry ziskovosti Poměry ziskovosti jsou finanční metriky používané analytiky a investory k měření a hodnocení schopnosti společnosti generovat příjem (zisk) ve vztahu k výnosům, bilančním aktivům, provozním nákladům, a vlastní kapitál akcionářů během určitého časového období. Ukazují, jak dobře společnost využívá svá aktiva k vytváření zisku a dosažení vyššího objemu prodeje nových produktů. K diverzifikaci může docházet na obchodní úrovni nebo na podnikové úrovni. Struktura společnosti Struktura společnosti označuje organizaci různých oddělení nebo obchodních jednotek v rámci společnosti. V závislosti na cílech společnosti a odvětví.
Diverzifikace produktů na obchodní úrovni - Expanze do nového segmentu odvětví, ve kterém společnost již působí.
Diverzifikace produktů na podnikové úrovni - Expanze do nového odvětví, které přesahuje rámec současné obchodní jednotky společnosti.
Diverzifikace je jednou ze čtyř hlavních růstových strategií, které ilustruje produktová / tržní matice Igora Ansoffa:
Strategie diverzifikace
Existují tři typy technik diverzifikace:
1. Soustředná diverzifikace
Soustředná diverzifikace zahrnuje přidání podobných produktů nebo služeb do stávajícího podnikání. Například když počítačová společnost, která primárně vyrábí stolní počítače, začíná vyrábět notebooky, usiluje o soustředěnou strategii diverzifikace.
2. Horizontální diverzifikace
Horizontální diverzifikace zahrnuje poskytování nových a nesouvisejících produktů nebo služeb stávajícím spotřebitelům. Například výrobce notebooků, který vstupuje na trh pera, sleduje strategii horizontální diverzifikace.
3. Diverzifikace konglomerátů
Diverzifikace konglomerátů zahrnuje přidávání nových produktů nebo služeb, které významně nesouvisejí a nemají technologické ani obchodní podobnosti. Pokud se například počítačová společnost rozhodne vyrábět notebooky, sleduje strategii diverzifikace konglomerátu.
Ze tří typů diverzifikačních technik je nejrizikovější strategií konglomerátová diverzifikace. Diverzifikace konglomerátu vyžaduje, aby společnost vstoupila na nový trh a prodávala výrobky nebo služby nové spotřebitelské základně. Společnost má vyšší náklady na výzkum a vývoj Náklady na vyrobené zboží (COGM) Náklady na vyrobené zboží, známé také jako COGM, je termín používaný v manažerském účetnictví, který odkazuje na plán nebo výkaz, který ukazuje celkové výrobní náklady společnosti během konkrétní časové období. a reklamní náklady. Pravděpodobnost selhání je navíc mnohem větší u strategie diverzifikace konglomerátu.
Proč se společnosti diverzifikují?
Kromě dosažení vyšší ziskovosti existuje několik důvodů pro diverzifikaci společnosti. Například:
- Diverzifikace zmírňuje rizika v případě hospodářského útlumu odvětví.
- Diverzifikace umožňuje větší rozmanitost a možnosti produktů a služeb. Pokud je to provedeno správně, diverzifikace poskytuje obrovskou podporu image značky a ziskovosti společnosti.
- Diverzifikaci lze použít jako obranu. Diverzifikací produktů nebo služeb se může společnost chránit před konkurenčními společnostmi.
- V případě dojné krávy na pomalu rostoucím trhu umožňuje diverzifikace společnosti využít přebytečné peněžní toky.
Rizika v diverzifikaci produktu
Vstup na neznámý trh představuje pro společnost značné riziko. Společnosti by proto měly usilovat o strategii diverzifikace, pouze pokud jejich současný trh prokáže pomalé nebo stagnující budoucí příležitosti k růstu.
K měření rizikovosti nebo šancí na úspěch diverzifikace se používají tři testy:
- Test přitažlivosti - Průmyslová odvětví nebo trhy zvolené pro diverzifikaci musí být atraktivní. Lze provést Porterovu analýzu 5 sil, aby se určila atraktivita odvětví.
- Test nákladů na vstup - Náklady na vstup nesmí kapitalizovat ze všech budoucích zisků.
- Test lepší situace - Musí existovat synergie; nová jednotka musí získat konkurenční výhodu od společnosti nebo naopak.
Před zvážením diverzifikace musí společnost zvážit tři výše uvedené testy.
Příklady úspěšné diverzifikace
Zde jsou dva pozoruhodné příklady úspěšné diverzifikace:
General Electric
General Electric běžně přichází do diskuse, když hovoří o úspěšných příbězích o diverzifikaci. GE začala sloučením dvou elektrárenských společností v roce 1892 a nyní působí v několika segmentech: letectví, energetická spojení, zdravotnictví, osvětlení, ropa a plyn, energetika, obnovitelná energie, doprava a další.
Walt Disney
Společnost Walta Disneye se úspěšně diverzifikovala ze svého hlavního oboru animace do zábavních parků, výletních lodí, letovisek, televizního vysílání, živé zábavy a dalších.
Dodatečné zdroje
Děkujeme, že jste si přečetli tuto příručku. Posláním společnosti Finance je umožnit komukoli stát se skvělým finančním analytikem prostřednictvím našeho programu Financial Modeling & Valuation Analyst Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a Ferrari. Jak budete pokračovat v postupu, budou užitečné tyto další finanční zdroje:
- Pozice trhu Pozice trhu Pozice trhu se týká schopnosti ovlivňovat vnímání spotřebitele ohledně značky nebo produktu ve srovnání s konkurencí. Cíl trhu
- Síťový efekt Síťový efekt Síťový efekt je jev, kdy současní uživatelé produktu nebo služby nějakým způsobem prospívají, když si produkt nebo službu osvojí další uživatelé. Tento efekt vytváří mnoho uživatelů, když je přidána hodnota k jejich používání produktu. Největším a nejznámějším příkladem síťového efektu je internet.
- Zákon o dodávkách Zákon o dodávkách Zákon o dodávkách je základním principem v ekonomii, který tvrdí, že za předpokladu, že vše ostatní bude konstantní, bude mít zvýšení ceny zboží odpovídající přímé zvýšení jeho dodávky. Zákon dodávek popisuje chování výrobce, když cena zboží stoupá nebo klesá.
- Vyjednávací síla dodavatelů Vyjednávací síla dodavatelů Vyjednávací síla dodavatelů, jedna ze sil v rámci analýzy odvětví Porter's Five Forces, je zrcadlovým obrazem vyjednávací síly