Náklady na kapitál jsou míra návratnosti, kterou společnost vyplácí kapitálovým investorům. Firma používá náklady na kapitál k hodnocení relativní atraktivity investic, včetně interních projektů a externích akvizičních příležitostí. Společnosti obvykle používají kombinaci kapitálového a dluhového financování, přičemž vlastní kapitál je dražší.
Jak vypočítat náklady na vlastní kapitál
Náklady na kapitál lze vypočítat pomocí CAPM (Model oceňování kapitálových aktiv) Model oceňování kapitálových aktiv (CAPM) Model oceňování kapitálových aktiv (CAPM) je model, který popisuje vztah mezi očekávaným výnosem a rizikem cenného papíru. Vzorec CAPM ukazuje, že návratnost cenného papíru se rovná bezrizikovému výnosu plus rizikové prémii na základě beta tohoto cenného papíru nebo modelu kapitalizace dividendy (pro společnosti, které vyplácejí dividendy).
CAPM (Model oceňování kapitálových aktiv)
CAPM zohledňuje rizikovost investice ve vztahu k trhu. Model je méně přesný kvůli odhadům provedeným ve výpočtu (protože využívá historické informace).
Vzorec CAPM:
E (R.i) = RF + βi * [E (R.m) - R.F]
Kde:
E (R.i) = Očekávaná návratnost aktiva i
RF = Bezriziková míra návratnosti
βi = Beta aktiva i
E (R.m) = Očekávaný výnos z trhu
Bezriziková míra návratnosti
Očekávaný výnos z bezrizikové investice (při výpočtu očekávaného výnosu pro americkou společnost by bylo možné použít 10letý dluhopis).
Beta
Míra systematického rizika (volatility) aktiva ve vztahu k trhu. Beta lze najít online nebo vypočítat pomocí regrese: vydělením kovariance aktiva a výnosů z trhu variací trhu.
βi< 1: Asset i is less volatile (relative to the market)
βi = 1: Volatilita aktiva i je stejná míra jako na trhu
βi > 1: Asset i is volatile (relative to the market)
Očekávaný výnos z trhu
Tato hodnota je obvykle průměrná návratnost trhu (jehož je podkladový cenný papír součástí) za stanovené časové období (vhodný rozsah je pět až deset let).
Model kapitalizace dividendy
Model kapitalizace dividend se vztahuje pouze na společnosti, které vyplácejí dividendy, a také předpokládá, že dividendy porostou konstantní rychlostí. Model nezohledňuje investiční riziko v rozsahu, v jakém to dělá CAPM (protože CAPM vyžaduje beta verzi).
Vzorec kapitalizace dividendy:
RE = (D.1 / Str0) + g
Kde:
RE = Náklady na vlastní kapitál
D1 = Dividendy / podíl v příštím roce
P0 = Aktuální cena akcie
g = míra růstu dividendy
Dividendy / sdílení příští rok
Společnosti obvykle oznamují dividendy s dostatečným předstihem před distribucí. Informace lze najít v přihláškách společností (výroční a čtvrtletní zprávy nebo prostřednictvím tiskových zpráv). Pokud tyto informace nelze najít, lze učinit předpoklad (s využitím historických informací k určení, zda bude dividenda v příštím roce podobná).
Aktuální cena akcie
Cenu akcií společnosti lze zjistit prohledáním tickeru nebo názvu společnosti na burze, na které se s akciemi obchoduje, nebo jednoduše pomocí důvěryhodného vyhledávače.
Míra růstu dividendy
Míru růstu dividend lze získat výpočtem růstu minulých dividend společnosti (každý rok) a poté průměrem hodnot.
Tempo růstu pro každý rok lze zjistit pomocí následující rovnice:
Růst dividend = (Dt/ Dt-1) – 1
Kde:
Dt = Výplata dividend roku t
Dt-1 = Výplata dividend roku t-1 (rok před rokem t)
Příklad
Níže jsou uvedeny částky dividend vyplácené každý rok společností, která působí již pět let.
Průměrná míra růstu je 2,41%.
Příklad modelu kapitalizace dividendy
XYZ Co. se v současné době obchoduje za 5 $ za akcii a právě oznámila dividendu 0,50 $ za akcii, která bude vyplacena příští rok. Na základě historických informací analytik odhadl míru růstu dividendy společnosti XYZ Co. na 2%. Jaké jsou náklady na vlastní kapitál?
- D1 = $0.50
- P0 = $5
- g = 2%
RE = ($0.50/$5) + 2%
RE = 12%
Náklady na kapitál pro XYZ Co. jsou 12%.
Příklad nákladů na kapitál v aplikaci Excel (přístup CAPM)
Krok 1: Najděte RFR (bezrizikovou sazbu) trhu
Krok 2: Vypočítejte nebo vyhledejte beta verzi každé společnosti
Krok 3: Výpočet ERP (kapitálové riziko Premium)
ERP = E (R.m) - R.F
Kde:
E (R.m) = Očekávaný výnos z trhu
RF = Bezriziková míra návratnosti
Krok 4: Použijte vzorec CAPM k výpočtu nákladů na kapitál.
E (R.i) = RF + βi* ERP
Kde:
E (R.i) = Očekávaná návratnost aktiva i
RF = Bezriziková míra návratnosti
βi = Beta aktiva i
ERP (odměna za akciové riziko) = E (R.m) - R.F
Společnost s nejvyšší beta verzí vidí nejvyšší náklady na kapitál a naopak. Dává to smysl, protože investoři musí být kompenzováni vyšším výnosem za riziko větší volatility (vyšší beta).
Stáhněte si šablonu zdarma
Zadejte své jméno a e-mail do níže uvedeného formuláře a stáhněte si bezplatnou šablonu hned teď!
Náklady na kapitál vs náklady na dluh
Náklady na kapitál jsou často vyšší než náklady na dluh. Akcioví investoři jsou odměňováni štědřeji, protože kapitál je rizikovější než dluh, protože:
- Dlužníci jsou placeni před kapitálovými investory (pravidlo absolutní priority).
- Držitelům dluhů jsou zaručené platby, zatímco kapitáloví investoři nikoli.
- Dluh je často zajištěn konkrétními aktivy firmy, zatímco kapitál není.
- Výměnou za menší riziko mají dlužníci nižší očekávanou míru návratnosti.
Náklady na kapitál vs WACC
Náklady na kapitál se vztahují pouze na kapitálové investice, zatímco vážený průměr nákladů na kapitál (WACC) WACC WACC je vážený průměr nákladů na kapitál společnosti a představuje jeho smíšené náklady na kapitál včetně vlastního kapitálu a dluhu. Vzorec WACC je = (E / V x Re) + ((D / V x Rd) x (1-T)). Tato příručka poskytne přehled o tom, co to je, proč se používá, jak to vypočítat, a také poskytuje ke stažení WACC kalkulačka účtů pro investice do akcií i dluhů.
Náklady na kapitál lze použít k určení relativních nákladů na investici, pokud firma nedrží dluh (tj. Firma získává peníze pouze prostřednictvím emise akcií).
Místo toho se WACC používá pro firmu s dluhem. Hodnota bude vždy levnější, protože vyžaduje vážený průměr míry vlastního kapitálu a dluhu (a dluhové financování je levnější).
Náklady na kapitál ve finančním modelování
WACC se obvykle používá jako diskontní sazba pro uvolněný volný peněžní tok Unlevered Free Cash Flow Unlevered Free Cash Flow je teoretická hodnota peněžního toku pro podnik za předpokladu, že společnost je zcela bez dluhů bez úrokových nákladů. (FCFF). Vzhledem k tomu, že WACC zohledňuje náklady na kapitál a náklady na dluh, lze tuto hodnotu použít k diskontování FCFF, což je celý volný peněžní tok, který má společnost k dispozici. Je důležité jej diskontovat sazbou, kterou stojí financování (WACC).
Náklady na kapitál lze použít jako diskontní sazbu, pokud používáte pákový bezplatný peněžní tok (FCFE). Náklady na kapitál představují náklady na získání kapitálu od akciových investorů, a protože FCFE je hotovost dostupná pro akciové investory, je vhodnou sazbou diskontovat FCFE o.
Související čtení
Finance je globálním poskytovatelem certifikačních programů finančního modelování Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P.Morgan a Ferrari pro aspirující finanční analytiky pracující v oblasti investičního bankovnictví, kapitálového výzkumu, rozvoje společností a FP&A. K dalšímu rozvoji vaší kariéry budou užitečné tyto další finanční zdroje:
- Rentabilita vlastního kapitálu Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je měřítkem ziskovosti společnosti, která bere roční výnos společnosti (čistý příjem) dělený hodnotou jejího celkového vlastního kapitálu (tj. 12%). ROE kombinuje výkaz zisku a ztráty a rozvahu, protože čistý zisk nebo zisk se porovnává s vlastním kapitálem akcionářů.
- Hodnota podniku Hodnota podniku, hodnota podniku, nebo celková hodnota firmy, je celková hodnota firmy rovnající se její hodnotě vlastního kapitálu plus čistý dluh plus jakýkoli menšinový podíl použitý při ocenění. Zaměřuje se spíše na celkovou tržní hodnotu než na hodnotu vlastního kapitálu, takže jsou zahrnuty všechny majetkové podíly a pohledávky z dluhu i vlastního kapitálu.
- Tržní kapitalizace Finance Finance Finance's Finance Články jsou koncipovány jako samostudijní průvodci, díky nimž se můžete naučit důležité finanční koncepty online vlastním tempem. Procházejte stovky článků!
- Metody oceňování Metody oceňování Při oceňování společnosti jako podniku se používají tři hlavní metody oceňování: DCF analýza, srovnatelné společnosti a precedenční transakce. Tyto metody oceňování se používají v investičním bankovnictví, kapitálovém výzkumu, soukromém kapitálu, rozvoji společností, fúzích a akvizicích, pákových odkupech a financích