Zpětný odkup akcií se týká správy veřejné společnosti Soukromá vs Veřejná společnost Hlavní rozdíl mezi soukromou vs veřejnou společností spočívá v tom, že s akciemi veřejné společnosti se obchoduje na burze cenných papírů, zatímco s akciemi soukromé společnosti nikoli. zpětný odkup akcií společnosti, které byly dříve prodány veřejnosti. Existuje několik důvodů, proč se společnost může rozhodnout odkoupit své akcie. Společnost se může například rozhodnout odkoupit akcie, aby vyslala tržní signál, že její cena akcií se pravděpodobně zvýší, nafouknout finanční metriky vyjádřené počtem nevyřízených akcií (např. Zisk na akcii nebo zisk EPS na akcii (EPS)) na akcii (EPS) je klíčová metrika používaná k určení podílu společného akcionáře na zisku společnosti. EPS měří zisk každé společné akcie), nebo k pokusu o zastavení klesající ceny akcií, nebo jednoduše proto, že chce zvýšit svůj vlastní podíl na vlastním kapitálu ve společnosti.
Dopad zpětného odkupu akcií
Když společnost koupí zpět akcie, celkový počet zbývajících akcií se sníží. Připravuje půdu pro několik různých jevů.
Za prvé, mnoho metrik technické analýzy, jako je zisk na akcii (EPS) nebo peněžní tok na akcii (CFPS) Hotovost na akcii Hotovostní zisk na akcii (hotovostní EPS) je provozní hotovostní tok generovaný společností dělený počtem nesplacených akcií . Hotovostní zisk na akcii (Cash EPS) se liší od tradičního zisku na akcii (EPS), který bere čistý příjem společnosti a vyděluje jej počtem nesplacených akcií. se zvýší v důsledku snížení jmenovatele použitého k vytvoření čísel. Investoři si tedy musí dávat pozor na situaci, protože EPS a CFPS se uměle nafouknou - což znamená, že nárůst nelze připsat aktivitám vytvářejícím ekonomickou hodnotu, jako je zvyšování výnosů nebo snižování nákladů.
Zadruhé, v návaznosti na koncept nabídky a poptávky Nabídka a poptávka Zákony nabídky a poptávky jsou mikroekonomické koncepty, které uvádějí, že na účinných trzích se množství dodávaného zboží a poptávané množství tohoto zboží navzájem rovná. Cena tohoto zboží je také určena bodem, ve kterém jsou nabídka a poptávka stejné. , můžeme předpovídat růst ceny akcií. Za předpokladu, že i po snížení nabídky zůstane poptávka po akciích konstantní, můžeme předpokládat, že se cena akcie zvýší. Investoři si opět musí dávat pozor na tento jev, protože nemusí vyplývat z legitimního zlepšení finančního zdraví podniku.
Signální efekt zpětného odkupu akcií
Když společnost koupí zpět akcie, může to být známka toho, že společnost čelí velmi pozitivním vyhlídkám, které budou vyvíjet tlak na růst ceny akcií. Příkladem může být akvizice jiné strategicky významné společnosti, uvedení nové produktové řady, prodej nízko výkonné obchodní jednotky atd.
Stejně jako institucionální investoři a soukromí investoři, vedení společnosti chce vidět růst ceny akcií společnosti. Je to z důvodu jejich fiduciární povinnosti co nejvíce zvyšovat hodnotu pro akcionáře a také proto, že tito jedinci jsou pravděpodobně částečně kompenzováni na skladě. Proto jim osobně prospívá kapitálový zisk.
Zpětný odkup akcií obecně signalizuje trhu pevné přesvědčení vedení společnosti, že se cena akcií v krátkodobém horizontu ocení. Vrátíme-li se k výše uvedenému konceptu nabídky a poptávky, vidíme, že za takových předpokladů se může poptávka po akciích dobře zvýšit, pokud je signál jako takový rozpoznán. Je to jen základní logika, že společnost si pravděpodobně nepřeje získat více svých akcií, pokud nevěří, že hodnota akcií pravděpodobně vzroste.
Záchrana hodnoty akcií prostřednictvím zpětného odkupu akcií
Když cena akcií společnosti v krátkém časovém období poklesne pod několik úrovní podpory a nevykazuje žádné známky zastavení, může se společnost rozhodnout odkoupit některé akcie v naději, že to podpoří cenu akcií a zastavit sestup.
Jak již bylo zmíněno dříve, a pokud vedení společnosti jedná v dobré víře, odkup akcií obvykle signalizuje investorům, že cena akcií pravděpodobně vzroste kvůli nějakému pozitivnímu faktoru. Mějte však na paměti, že se vedení společnosti může jen snažit zabránit poklesu ceny akcií.
Je proto důležité vzít v úvahu řadu faktorů, abychom plně pochopili důsledky zpětného odkupu akcií. Věci, jako jsou nejnovější trendy v cenách akcií, nedávné údaje o EPS a CFPS, zpravodajství a oznámení atd., Mohou jít dlouhou cestu k odhadu nejpravděpodobnější reakce akcií na odkup.
Další zdroje
Finance je oficiálním poskytovatelem globálního certifikátu Financial Modeling & Valuation Analyst (FMVA) ™ Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, JP Morgan a Ferrari certifikační program, jehož cílem je pomoci komukoli stát se finančním analytikem světové úrovně . K dalšímu rozvoji vaší kariéry budou užitečné další finanční zdroje uvedené níže:
- Dividenda vs Zpětný odkup / odkup akcií Dividenda vs Odkup / odkup akcií Akcionáři investují do veřejně obchodovaných společností za účelem zhodnocení kapitálu a příjmu. Existují dva hlavní způsoby, jak společnost vrací zisky svým akcionářům - hotovostní dividendy a zpětné odkupy akcií. Důvody strategického rozhodnutí o zpětném odkupu dividend a akcií se u jednotlivých společností liší
- Hodnota akcií Hodnota akcií Hodnota akcií může být definována jako celková hodnota společnosti, kterou lze přiřadit akcionářům. Chcete-li vypočítat hodnotu vlastního kapitálu, postupujte podle této příručky z financí.
- Greenmail Greenmail Závazek Greenmail zahrnuje nákup významného počtu akcií v cílové společnosti, hrozba nepřátelským převzetím a následné použití hrozby k vynucení
- Vážený průměr nevyrovnaných akcií Vážený průměr nevyrovnaných akcií Vážený průměr nevyrovnaných akcií odkazuje na počet akcií společnosti vypočítaný po úpravě o změny základního kapitálu během vykazovaného období. Počet vážených průměrných akcií v oběhu se používá při výpočtu metrik, jako je zisk na akcii (EPS) v účetní závěrce společnosti