Holandská aukce je proces zjišťování cen, ve kterém dražitel začíná s nejvyšší požadovanou cenou a snižuje ji, dokud nedosáhne cenové úrovně, kde přijaté nabídky pokryjí celé množství nabídky. Alternativně je holandská aukce známá jako aukce sestupných cen nebo aukce jednotných cen. Nizozemské aukce jsou vhodné pro případy, kdy je k prodeji nabízeno velké množství zboží, na rozdíl od jediného zboží.
Holandskou aukci lze použít při IPO Initial Public Offering (IPO) Initial Public Offering (IPO) je první prodej akcií vydaných společností veřejnosti. Před IPO je společnost považována za soukromou společnost, obvykle s malým počtem investorů (zakladatelé, přátelé, rodinní a obchodní investoři, jako jsou investoři rizikového kapitálu nebo andělští investoři). Zjistěte, co je IPO, abyste zjistili optimální cenu nabídky akcií. Používají je také vládní agentury k veřejné nabídce státních pokladničních poukázek, poznámky Aktuální dluh V rozvaze jsou aktuální dluhy dluhy splatné do jednoho roku (12 měsíců) nebo méně. Je uveden jako krátkodobý závazek a součást čistého pracovního kapitálu. Ne všechny společnosti mají aktuální řádkovou položku dluhu, ale ty, které ji výslovně používají pro půjčky se splatností kratší než jeden rok. , a dluhopisy Trading & Investing Finance příručky pro obchodování a investování jsou navrženy jako zdroje pro samostudium, aby se naučily obchodovat svým vlastním tempem. Projděte si stovky článků o obchodování, investování a důležitých tématech, které finanční analytici mají vědět. Zjistěte více o třídách aktiv, cenách dluhopisů, riziku a výnosu, akciích a akciových trzích, ETF, hybnosti, technickém.
Holandský aukční proces
V nizozemském aukčním procesu pro IPO je upisovatel Underwriting V investičním bankovnictví je upisování proces, při kterém banka získává kapitál pro klienta (společnost, instituci nebo vládu) od investorů ve formě majetkových nebo dluhových cenných papírů. Tento článek si klade za cíl poskytnout čtenářům lepší pochopení procesu získávání kapitálu nebo upisování nestanoví pevnou cenu za akcie, které mají být prodány. Společnost rozhoduje o počtu akcií, které by chtěla prodat, a cenu určují uchazeči. Kupující podají nabídku s počtem akcií, které by chtěli koupit za stanovenou nabídkovou cenu. Vytvoří se seznam s nejvyšší nabídkou nahoře. Společnost sestavuje seznam uchazečů, dokud nebude prodán celkový požadovaný počet akcií.
Cena nabídky se určuje od poslední ceny pokrývající celé množství nabídky. Všichni dražitelé platí stejnou cenu za akcii. Nizozemská aukce podporuje agresivní dražení, protože povaha aukčního procesu znamená, že uchazeč je chráněn před dražbou za příliš vysokou cenu.
Příklad holandské aukce
Předpokládejme, že společnost Compu Inc. používá holandskou aukci k ocenění svých akcií za IPO. Společnost se snaží prodat celkem 400 akcií v rámci svého IPO.
Uchazeči:
- Investor A umístí nabídku na 200 akcií za 300 $
- Investor B umístí nabídku na 25 akcií na 450 $
- Investor C umístí nabídku na 500 akcií za 100 $
- Investor D umístí nabídku na 60 akcií za 200 $
- Investor E umístí nabídku na 100 akcií za 150 $
- Investor F umístí nabídku na 15 akcií na 120 $
Umístění:
- Investor B: 25 akcií za 450 $ (400 - 25 = zbývajících 375 akcií)
- Investor A: 200 akcií za 300 $ (375 - 200 = zbývajících 175 akcií)
- Investor D: 60 akcií za 200 $ (175 - 60 = zbývajících 115 akcií)
- Investor E: 100 akcií za 150 $ (115 - 100 = 15 zbývajících akcií)
- Investor F: 15 akcií za 120 $ (15 - 15 = 0 zbývajících akcií)
- Investor C: 500 akcií za 100 $
V tomto příkladu by IPO mělo cenu 120 $ za akcii, protože poslední nabídka 15 akcií za 120 $ vyplňovala celkový počet akcií, které společnost Compu Inc. chce nabídnout. Investoři B, A, D a E by mohli nakupovat akcie za 120 $ namísto původních nabídek 450 $, 300 $, 200 $ a 150 $. Investor C by byl mimo, protože počet akcií je již naplněn.
Zvažte stejný příklad, ale s různými nabídkovými cenami:
- Investor A umístí nabídku na 100 akcií za 300 $
- Investor B umístí nabídku na 200 akcií za 200 $
- Investor C umístí nabídku na 200 akcií za 200 $
Umístění:
- Investor A: 100 akcií za 300 $ (400 - 100 = zbývající 300 akcií)
- Investor B a C: 200 akcií za 200 $ (celkem 300 - 400 akcií = -100 zbývajících akcií)
Všimněte si, že investoři B a C podali nabídku na 200 akcií za 200 $ (celkem 400 akcií). Proto je za cenu 200 USD poptávka po 500 akcích (100 + 200 + 200). Společnost však chce prodat pouze 400 akcií. V tomto případě musí společnost vymyslet způsob, jak tyto akcie rozdělit. Jedním ze způsobů, jak tento problém vyřešit, je použít procento:
400 dostupných akcií / požadovaných 500 akcií = 80%. Investoři A, B a C by obdrželi 80% svých požadovaných akcií:
- Investor A obdrží 80 akcií za 200 $
- Investor B obdrží 160 akcií za 200 $
- Investor C obdrží 160 akcií za 200 $
Celkový počet vydaných akcií: 400
Tradiční IPO a podhodnocování
Stanovení ceny za IPO může být obtížné. Investiční bankéři (upisovatelé) by tradičně vzali nejvyšší vedení společnosti na „roadshow“, aby se setkali s institucionálními investory a posoudili jejich zájem o IPO. Tyto roadshow ukázaly upisovateli příležitost prodat akcie předem, čímž doufejme, že zvýší poptávku po nich, a také příležitost zjistit, kolik na akcii byli velcí, institucionální investoři zpočátku ochotni zaplatit za akcie.
Stanovení ceny za IPO prostřednictvím roadshow je však někdy nespolehlivé. Například cena Twitteru za IPO byla 26 $, podle měření veřejného zájmu na roadshow, ale první den obchodování se obchodoval až za 45 $. Tomu se říká nesprávná cena, kde je IPO cena příliš nízká. Zpětná vazba, kterou upisovatel obdržel od roadshow, byla zjevně zavádějící, pokud jde o veřejný zájem o získání akcií.
Nizozemská aukce se používá k minimalizaci nárůstu mezi nabídkovou cenou a otevírací cenou nabídky (čímž se minimalizuje podhodnocování). I když to obvykle vede k tomu, že někteří uchazeči zaplatí za akcie méně, než byli ochotni, přinejmenším to chrání upisovatele a společnost před tím, aby museli prodat stovky nebo možná tisíce akcií za směšně nízkou cenu.
IPO společnosti Google: holandská aukce
V roce 2004 se společnost Google (NASDAQ: GOOG), nyní Alphabet Inc., rozhodla zahájit proces IPO v holandské aukci. Ve svých regulačních dokumentech dokumenty Google uváděly: „Mnoho společností, které se dostaly na burzu, trpělo nepřiměřenými spekulacemi, malým počátečním pohybem akcií a volatilitou cen akcií, které dlouhodobě poškozovaly jejich i jejich investory,“ a „věříme, že naše aukční IPO tyto problémy minimalizuje, i když neexistuje žádná záruka, že se tak stane. “
Google (Alphabet Inc.) se spoléhal na nizozemskou aukci, aby minimalizoval podhodnocování a vydělal spravedlivou cenu na svém IPO. Přestože se Google stal veřejným na 85 $ za akcii a během dvou dnů se vyšplhal téměř o 30%, aby uzavřel na 108 $ za akcii, IPO bylo považováno za úspěch kvůli počáteční nejistotě v účinnosti holandské aukce. V té době mnoho analytiků trhu kritizovalo holandský aukční proces. Mnoho z nich se obávalo, že investoři společně podají nízkou nabídku a způsobí otevření Google za nepříznivě nízkou cenu. Při zpětném pohledu se spekuluje o tom, zda by Google byl schopen stanovit vyšší otevírací cenu, kdyby se vydal tradičnější cestou IPO.
Přečtěte si více z Market Watch o reakci na IPO holandské aukce Google.
Další zdroje
Finance je globálním poskytovatelem kurzů finančního modelování a certifikace finančních analytiků Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P.Morgan a Ferrari. Chcete-li pokračovat ve vývoji své kariérní práce, budou užitečné další finanční zdroje:
- Anglická aukce Anglická aukce Anglická aukce, označovaná také jako otevřená dražba vzestupně, začíná dražebníkem, který oznámí navrhovanou otevírací nabídku nebo vyvolávací cenu položky v prodeji. Kupující, kteří mají zájem o předmět, začínají s nabídkami na předmět v prodeji, přičemž dražebník přijímá vyšší nabídky hned, jak přijdou.
- Proces zvyšování kapitálu Proces zvyšování kapitálu Tento článek má poskytnout čtenářům hlubší pochopení toho, jak proces získávání kapitálu funguje a jak se v dnešním odvětví děje. Další informace o získávání kapitálu a různých typech závazků ze strany upisovatele najdete v našem přehledu upisování.
- Akciové kapitálové trhy Akciový kapitálový trh (ECM) Trh kapitálového kapitálu je podmnožinou kapitálového trhu, kde finanční instituce a společnosti interagují s obchodováním s finančními nástroji
- Metody oceňování Metody oceňování Při oceňování společnosti jako podniku se používají tři hlavní metody oceňování: DCF analýza, srovnatelné společnosti a precedenční transakce. Tyto metody oceňování se používají v investičním bankovnictví, kapitálovém výzkumu, soukromém kapitálu, rozvoji společností, fúzích a akvizicích, pákových odkupech a financích