Zabezpečení zajištěné hypotékou - Zjistěte, jak funguje MBS

Zabezpečení zajištěné hypotékou (MBS) je dluhový cenný papír, který je zajištěn hypotékou nebo inkasem hypotéky. MBS je cenný papír krytý aktivy, který je obchodován na sekundárním trhu Alternativní investiční trh (AIM) Alternativní investiční trh (AIM) byl spuštěn 19. června 1995 jako trh s dílčími burzami na Londýnské burze cenných papírů (LSE). Trh byl navržen tak, aby umožňoval investorům těžit z hypotečního podnikání, aniž by bylo nutné přímo kupovat nebo prodávat půjčky na bydlení.

Hypotéky se prodávají institucím, jako je investiční banka Seznam nejlepších investičních bank Seznam 100 nejlepších investičních bank na světě seřazený podle abecedy. Nejlepší investiční banky na seznamu jsou Goldman Sachs, Morgan Stanley, BAML, JP Morgan, Blackstone, Rothschild, Scotiabank, RBC, UBS, Wells Fargo, Deutsche Bank, Citi, Macquarie, HSBC, ICBC, Credit Suisse, Bank of America Merril Lynch nebo vládní instituce, která jej poté zabalí do MBS, který lze prodat jednotlivým investorům. Hypotéka obsažená v MBS musí pocházet od autorizované finanční instituce.

Zabezpečení zajištěné hypotékou (MBS)

Když investor koupí záruku zajištěnou hypotékou, půjčí v podstatě peníze kupujícím domů. Na oplátku investor získá práva na hodnotu hypotéky, včetně úroků a splátek jistiny ze strany dlužníka.

Prodej hypoték, které drží, umožňuje bankám půjčovat hypotéky svým zákazníkům s menšími obavami, zda bude dlužník schopen splácet úvěr. Banka funguje jako prostředník mezi investory MBS a kupci domů. Mezi typické kupce MBS patří jednotliví investoři, korporace. Korporace je právnická osoba vytvořená jednotlivci, akcionáři nebo akcionáři za účelem zisku. Korporace mohou uzavírat smlouvy, žalovat a být žalovány, vlastnit majetek, poukazovat federální a státní daně a půjčovat si peníze od finančních institucí. a institucionální investoři.

Druhy cenných papírů zajištěných hypotékou

Existují dva základní typy zabezpečení zajištěného hypotékou: předat zabezpečení zajištěné hypotékou a zajištěný hypoteční závazek (CMO).

1. Průchozí MBS

Průchozí zajištění zajištěné hypotékou je nejjednodušší MBS strukturovaný jako důvěra, takže platby jistiny a úroků jsou předávány investorům. Dodává se s konkrétním datem splatnosti, ale průměrná délka života může být nižší než uvedený věk splatnosti.

Důvěra, která prodává předávací MBS, je zdaněna podle pravidel důvěryhodnosti poskytovatele, která stanoví, že držitelé průchozích certifikátů by měli být zdaněni jako přímí vlastníci důvěry přidělené certifikátu.

2. Zajištěná hypoteční povinnost (CMO)

Zajištěné hypoteční závazky zahrnují několik seskupení cenných papírů, také známé jako tranše. Každá tranše má různé splatnosti a priority při přijímání jistiny a úroku.

Splátkám se rovněž udělují samostatné úvěrové hodnocení. Nejméně rizikové tranše nabízejí nejnižší úrokové sazby, zatímco rizikovější tranše přicházejí s vyššími úrokovými sazbami, a proto jsou obecně více preferovány investory.

Jak funguje zabezpečení zajištěné hypotékou

Když si chcete koupit dům, obrátíte se na banku, aby vám poskytla hypotéku. Pokud banka potvrdí, že jste bonitní, vloží peníze na váš účet. Poté budete požádáni o pravidelné platby bance podle hypoteční smlouvy. Banka se může rozhodnout inkasovat splátky jistiny a úroků nebo se může rozhodnout prodat hypotéku jiné finanční instituci.

Pokud se banka rozhodne prodat hypotéku jiné bance, vládní instituci nebo soukromému subjektu, použije výtěžek z prodeje na nové půjčky. Instituce, která hypoteční úvěr kupuje, spojuje hypotéku s jinými hypotékami, které mají podobné vlastnosti, jako jsou úrokové sazby a splatnosti.

Poté tyto cenné papíry zajištěné hypotékou prodává investorům, kteří mají zájem. Prostředky z prodeje využívá k nákupu více cenných papírů a placení více MBS na otevřeném trhu.

Role vlády v MBS

V reakci na velkou hospodářskou krizi 30. let založila vláda Federální správu bydlení (FHA), která má pomáhat při sanaci a výstavbě obytných domů. Agentura se podílela na vývoji a standardizaci hypotéky s pevnou sazbou a popularizaci jejího využití.

V roce 1938 vláda vytvořila vládní agenturu Fannie Mae, aby koupila hypotéky pojištěné FHA. Fannie Mae byla později rozdělena na Fannie Mae a Ginnie Mae, aby podpořila hypotéky pojištěné FHA, správu veteránů a hypotéky pojištěné Farmers Home Administration.,

V roce 1970 vláda vytvořila další agenturu, Freddie Mac, aby vykonávala podobné funkce jako ty, které plní Fannie Mae.

Freddie Mac a Fannie Mae kupují velké množství hypoték a prodávají je investorům. Rovněž zaručují včasné splátky jistiny a úroků z těchto cenných papírů zajištěných hypotékou. I když původní dlužníci neprovedou včasné platby, obě instituce stále provádějí platby svým investorům.

Vláda však nezaručuje Freddieho Maca a Fannie Mae. Pokud neplní své závazky, vláda není povinna je zachránit. Federální vláda však poskytuje záruku Ginnie Mae. Na rozdíl od ostatních dvou agentur Ginnie Mae nekoupí MBS. Přichází tedy s nejnižším rizikem ze všech tří agentur.

Úloha MBS ve finanční krizi v roce 2008

Nízká kvalita cenných papírů krytých hypotékami patřila k faktorům, které vedly k finanční krizi v roce 2008. Ačkoli federální vláda regulovala finanční instituce, které vytvořily MBS, neexistovaly žádné zákony, které by přímo spravovaly MBS.

Nedostatek regulace znamenal, že banky mohly získat své peníze hned prodejem hypoték ihned po poskytnutí půjčky, ale investoři do MBS nebyli v podstatě vůbec chráněni. Pokud dlužníci hypotečních úvěrů selhali, neexistoval jistý způsob, jak kompenzovat investory MBS.

Trh přilákal všechny typy poskytovatelů hypoték, včetně nebankovních finančních institucí. Tradiční věřitelé byli nuceni snížit své úvěrové standardy, aby mohli soutěžit o půjčky na bydlení.

Vláda USA současně tlačila na úvěrové instituce, aby rozšířily financování hypotéky na dlužníky s vyšším úvěrovým rizikem. To vedlo k vytvoření obrovského množství hypoték s vysokým rizikem selhání. Mnoho dlužníků jednoduše dostalo hypotéky, které si nakonec nemohli dovolit.

Se stabilní nabídkou a rostoucí poptávkou po cenných papírech krytých hypotékami Freddie Mac a Fannie Mae agresivně podporovaly trh vydáváním více a více MBS. Vytvořené MBS byly stále méně kvalitní a vysoce rizikové investice. Když hypoteční dlužníci začali splácet své závazky, vedlo to k dominovému efektu kolapsu MBS, který nakonec z americké ekonomiky vymazal biliony dolarů. Dopady hypoteční krize s rizikovými hypotékami se rozšířily do dalších zemí po celém světě.

Související čtení

Doufáme, že se vám líbilo přečíst si finančního průvodce zabezpečením zajištěným hypotékou. Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Chcete-li se neustále vzdělávat a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné následující zdroje:

  • Akciový kapitálový trh Akciový kapitálový trh (ECM) Trh akciového kapitálu je podmnožinou kapitálového trhu, kde finanční instituce a společnosti interagují s obchodováním s finančními nástroji
  • Trhy s dluhovým kapitálem Trhy s dluhovým kapitálem (DCM) Skupiny s dluhovým kapitálovým trhem (DCM) jsou odpovědné za poskytování poradenství přímo emitentům společností při zvyšování dluhu při akvizicích, refinancování stávajícího dluhu nebo restrukturalizaci stávajícího dluhu. Tyto týmy pracují v rychle se měnícím prostředí a úzce spolupracují s poradenským partnerem
  • Třída aktiv Třída aktiv Třída aktiv je skupina podobných investičních nástrojů. Různé třídy nebo typy investičních aktiv - například investice s pevným výnosem - jsou seskupeny na základě podobné finanční struktury. Obvykle se s nimi obchoduje na stejných finančních trzích a vztahují se na ně stejná pravidla a předpisy.
  • Jednoduchý úrok Jednoduchý úrok Jednoduchý úrokový vzorec, definice a příklad. Jednoduchý úrok je výpočet úroku, který nebere v úvahu účinek složení. V mnoha případech se úrok spojuje s každým určeným obdobím půjčky, ale v případě jednoduchého úroku tomu tak není. Výpočet jednoduchého úroku se rovná částce jistiny vynásobené úrokovou sazbou vynásobené počtem období.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found