Interpersonální inteligence - důležitost dobrého vztahu k lidem

Interpersonální inteligence označuje schopnost člověka dobře se stýkat s lidmi a spravovat vztahy Síťování a budování vztahů (část 1) Tento článek je součástí řady užitečných tipů, které vám pomohou najít v síti úspěch ve vaší společnosti. Síťování hraje důležitou roli v našem profesionálním životě, počínaje hledáním zaměstnání, pokračováním ve vstupu do společnosti a prací ve společnosti, až po postup v kariéře. . Umožňuje lidem porozumět potřebám a motivaci lidí kolem nich, což pomáhá posílit jejich celkový vliv. Vlastnosti vedení Vlastnosti vedení se vztahují k osobním kvalitám, které definují efektivní vůdce. Vedení označuje schopnost jednotlivce nebo organizace vést jednotlivce, týmy nebo organizace k plnění cílů a záměrů. Vedení hraje v řízení důležitou funkci. Zdá se, že lidé s mezilidskou inteligencí vynikají v davu jako lidé se spoustou přátel a mohou se snadno přizpůsobit sociálním situacím Síťování a budování vztahů (část 2) Tento článek je součástí řady užitečných tipů, které vám pomohou najít úspěch ve vaší kariéře a souhrn vašich životních zkušeností. Zatímco technické dovednosti nás přimějí najmout na náš preferovaný post, měkké dovednosti nám pomáhají efektivně komunikovat a spolupracovat na pracovišti. Měkké dovednosti, jako je umět vyjít s ostatními lidmi. Efektivně komunikují a rádi se účastní diskusí a debat. Jednotlivci s mezilidskou inteligencí se vyznačují citlivostí na nálady, temperamenty, motivace a pocity jiných lidí.

Mezilidská inteligence

Teorie vícenásobné inteligence

Teorie vícenásobné inteligence uvedl Howard Gardener ve své knize „Frames of Mind: Theory of Multiple Intelligence“, kterou vydal v roce 1983. Řekl, že inteligence není definována jediným kritériem, jako je inteligenční kvocient, ale různými behaviorální kritéria. Na základě těchto kritérií chování roztřídil inteligenci do osmi modalit.

Zahradník uvedl následující formy inteligence:

  1. Hudební inteligence: Schopnost identifikovat rytmy a zvuky
  2. Vizuální inteligence: Schopnost vizualizovat a uvědomovat si okolní prostředí
  3. Linguistic Intelligence: Schopnost efektivně používat slova
  4. Matematické / logické uvažování: Konceptuální a abstraktní myšlení
  5. Interpersonal Intelligence: Schopnost člověka efektivně porozumět a komunikovat s ostatními lidmi
  6. Kinestetická inteligence: Schopnost efektivně využívat tělo
  7. Naturalistická inteligence: Jedinečné znalosti o rostlinách a přírodě
  8. Intrapersonální inteligence: Schopnost porozumět nejvnitřnějším pocitům člověka

Gardenerův příklad mezilidské inteligence

Ve své knize z roku 2006 s názvem „Multiple Intelligences: New Horizons in Theory and Practice“ použil Gardener příklad Anne Sullivan, učitelky, která učila Helen Keller. Ačkoli byla Sullivan téměř slepá a měla jen malé formální vzdělání ve výuce dětí se speciálními potřebami, vzala za úkol naučit slepého a hluchého sedmiletého Kellera. Při jednání s Kellerem vykazovala Sullivan vysokou interpersonální inteligenci a účinně chápala její speciální potřeby, nálady, temperament a motivaci. Sullivan díky své interpersonální inteligenci pomohla Kellerovi stát se jedním z předních autorů a lektorů 20. století.

Podle Gardenera se lidé s mezilidskou inteligencí snadno vcítí do ostatních a jsou nadaní v jednání s ostatními lidmi. Řekl, že lidé s takovými dovednostmi mají přirozený sklon stát se politiky, učiteli, terapeuty, diplomaty, obchodníky a vyjednavači. Tato povolání vyžadují lidi, kteří se na situace mohou dívat odlišně a zaujmout adaptivní přístup.

Slavní lidé s mezilidskou inteligencí

Několik slavných osobností je známé pro svou mezilidskou inteligenci při jednání s jinými lidmi. Obsahují:

Mahátma Gándí

Mahatma Gandhi byl právník a aktivista, který vedl indické hnutí za nezávislost proti britské koloniální vládě. Pomáhal své zemi dosáhnout nezávislosti tím, že zaměstnával nenásilnou občanskou neposlušnost v době, kdy jiné země používaly násilí proti kolonialistům. Přestože byl Gándhí mnohokrát uvězněn, inspiroval svou komunitu, aby požadovala samosprávu. Prostřednictvím této interpersonální inteligence inspiroval hnutí za občanská práva a svobodu po celém světě.

Matka Tereza

Matka Tereza je nejlépe známá svou charitativní činností a schopností porozumět pocitům chudých. V průběhu charitativní činnosti se Matka Tereza přestěhovala z kláštera, aby šla žít s chudými. Pomáhala zakládat školy pro chudé, sirotčince, hospice a malomocné. V jednom okamžiku, kdy žila s chudými, matka Tereza sdílela, jak těžký pro ni byl život, protože nedostávala žádný příjem, prosila o jídlo, zažívala osamělost a dokonce měla pokušení vrátit se do kláštera. Založila misionářky lásky, náboženský sbor, který spravuje domovy pro lidi žijící s HIV / AIDS, malomocenstvím, tuberkulózou a jinými nemocemi; sirotčince, ošetřovny a mobilní kliniky; stejně jako rodinné a dětské poradenské programy.

Oprah Winfrey

Oprah Winfrey je majitelkou médií, herečkou, producentkou a hostitelkou The Oprah Winfrey Show. Stala se populární díky své schopnosti naslouchat, mluvit a být v kontaktu s ostatními. Její show se stala nejlépe hodnoceným televizním programem v historii od roku 1986 do roku 2011. Ačkoli pocházela ze zneužívajícího dětství, byla Winfrey's připočítána s vytvořením důvěrné zpovědní formy mediální komunikace. Prostřednictvím své populární bulvární talk show prolomila tabu 20. století tím, že umožnila LGBT lidem vstoupit do mediálního prostoru.

Bill clinton

Bill Clinton povstal z řad generálního prokurátora Arkansasu a guvernéra Arkansasu a stal se 42. prezidentem Spojených států. Jeho politický úspěch byl přičítán hlavně jeho osobnosti a schopnosti dobře komunikovat s lidmi. Byl prvním demokratem, který byl znovu zvolen do funkce prezidenta po Franklinovi Rooseveltovi. Z funkce odešel v roce 2001 s nejvyšším hodnocením schválení ze všech amerických prezidentů své doby a v průzkumech veřejného mínění trvale získával vysoké hodnocení. I po svém odchodu z prezidentského úřadu se Bill Clinton věnuje veřejnému mluvení, humanitární práci a politice.

Jak mohou učitelé vylepšit mezilidskou inteligenci ve třídě

Učebny nabízejí platformu pro studenty s mezilidskou inteligencí, aby předvedli svou vzácnou sadu dovedností. Učitelé mohou těmto studentům pomoci využít jejich dovednosti prostřednictvím různých aktivit. Jednou z těchto aktivit je nabídnout studentům příležitost učit ostatní studenty. To jim umožňuje komunikovat se svými kolegy a procvičovat si své poslechové dovednosti. Pomáhá jim také zlepšit jejich komunikační schopnosti poslechem a odpovědí na otázky předložené ostatními studenty.

Další aktivitou, kterou mohou učitelé pomoci studentům s mezilidskou inteligencí, je vytváření skupinových pracovních projektů. Skupinová práce umožňuje studentům sdílet jejich různé pohledy a získat zpětnou vazbu o jejich výkonu. Studenti s interpersonální inteligencí budou v takových projektech užiteční, zejména pokud jde o delegování povinností a držení členů skupiny pohromadě. Dojde-li ke konfliktům mezi členy, mohou tito jednotlivci pomoci smířit jakékoli neshody a povzbudit členy, aby se soustředili na konečný cíl. Takové aktivity připraví tyto studenty na budoucí povolání jako vedoucí, politici a podnikatelé tím, že se naučí, jak řešit konflikty, riskovat a podporovat komunikaci.

Související čtení

Děkujeme, že jste si přečetli finančního průvodce Interpersonální inteligencí. Níže jsou uvedeny další účetní zdroje od Finance, globálního poskytovatele označení Financial Modeling & Valuation Analyst (FMVA), certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a Ferrari.

  • Emoční inteligence Emoční inteligence Emoční inteligence, známá také jako emoční kvocient (EQ), je schopnost zvládat své emoce a emoce ostatních. Pro vedoucí firmy je vysoké EQ nezbytné pro úspěch. Tato příručka se zabývá pěti prvky emoční inteligence a jejich významem pro charakterizaci úspěšného vůdce. EQ vs IQ
  • Mezilidské dovednosti Mezilidské dovednosti Mezilidské dovednosti jsou dovednosti potřebné k efektivní komunikaci, interakci a práci s jednotlivci a skupinami. Lidé s dobrými mezilidskými dovednostmi jsou silnými verbálními i neverbálními komunikátory a jsou často považováni za „dobré s lidmi“.
  • Poslechové dovednosti Poslechové dovednosti Efektivní poslechové dovednosti znamenají schopnost projevit zájem o diskutované téma a porozumět poskytnutým informacím. V dnešní společnosti je schopnost efektivně komunikovat stále důležitější.
  • Kariéra ENFJ Kariéra ENFJ Pro většinu lidí je volba správné kariéry často skličujícím úkolem, zejména pokud neznají dobře svůj typ osobnosti. Indikátor typu osobnosti Myers-Briggs může lidem pomoci objevit jejich osobnost a kombinaci charakteristik, které jim mohou pomoci najít jejich vysněnou práci v kariéře ENFJ.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found