Co je to Forwardová smlouva? - Corporate Finance Institute

Forwardová smlouva, často zkrácená pouze na forward, je smlouva o koupi nebo prodeji aktiva Třída aktiv Třída aktiv je skupina podobných investičních nástrojů. Různé třídy nebo typy investičních aktiv - například investice s pevným výnosem - jsou seskupeny na základě podobné finanční struktury. Obvykle se s nimi obchoduje na stejných finančních trzích a vztahují se na ně stejná pravidla a předpisy. za konkrétní cenu k určitému datu v budoucnosti. Protože forwardová smlouva se týká podkladového aktiva, které bude dodáno k uvedenému datu, považuje se za typ derivátu Deriváty Deriváty jsou finanční smlouvy, jejichž hodnota souvisí s hodnotou podkladového aktiva. Jedná se o komplexní finanční nástroje, které se používají pro různé účely, včetně zajištění a získání přístupu k dalším aktivům nebo trhům. .

Forwardová smlouva

Forwardové kontrakty lze použít k uzamčení konkrétní ceny, aby se zabránilo volatilitě. Volatilita Volatilita je měřítkem míry fluktuací ceny cenného papíru v průběhu času. Udává úroveň rizika spojeného se změnami ceny cenného papíru. Investoři a obchodníci vypočítávají volatilitu cenného papíru, aby mohli posoudit minulé změny cenových cen. Strana, která kupuje forwardovou smlouvu, vstupuje do dlouhé pozice Dlouhá a krátká pozice V investování představují dlouhé a krátké pozice směrové sázky investorů, že cenný papír buď půjde nahoru (pokud je dlouhý), nebo dolů (pokud je krátký). Při obchodování s aktivy může investor zaujmout dva typy pozic: dlouhou a krátkou. Investor může buď koupit aktivum (v dlouhodobém horizontu), nebo jej prodat (v krátkodobém horizontu). a strana prodávající forwardovou smlouvu vstupuje do krátké pozice Dlouhá a krátká pozice V investování představují dlouhé a krátké pozice směrové sázky investorů, že cenný papír buď stoupne (pokud je dlouhý), nebo dolů (pokud je krátký). Při obchodování s aktivy může investor zaujmout dva typy pozic: dlouhou a krátkou. Investor může buď koupit aktivum (v dlouhodobém horizontu), nebo jej prodat (v krátkodobém horizontu). . Pokud se cena podkladového aktiva zvýší, výhoda pro dlouhou pozici. Pokud cena podkladového aktiva klesá, výhoda pro krátkou pozici je výhodná.

souhrn

  • Forwardová smlouva je dohoda mezi dvěma stranami o obchodování s konkrétním množstvím aktiva za předem stanovenou cenu k určitému datu v budoucnosti.
  • Forwardy jsou velmi podobné futures; existují však klíčové rozdíly.
  • Forwardová dlouhá pozice prospívá, když ke dni splatnosti / expirace podkladové aktivum vzrostlo na ceně, zatímco forwardová krátká pozice zvýhodňuje, když podkladové aktivum pokleslo na ceně.

Jak fungují forwardové smlouvy?

Forwardové smlouvy mají čtyři hlavní složky, které je třeba vzít v úvahu. Následují čtyři komponenty:

  • Aktiva Třída aktiv Třída aktiv je skupina podobných investičních nástrojů. Různé třídy nebo typy investičních aktiv - například investice s pevným výnosem - jsou seskupeny na základě podobné finanční struktury. Obvykle se s nimi obchoduje na stejných finančních trzích a vztahují se na ně stejná pravidla a předpisy. : Toto je podkladové aktivum, které je uvedeno ve smlouvě.
  • Datum vypršení platnosti: Smlouva bude vyžadovat datum ukončení, kdy bude dohoda vypořádána a aktivum dodáno a doručovatel vyplacen.
  • Množství: Jedná se o velikost smlouvy a udává konkrétní částku v jednotkách kupovaného a prodaného aktiva.
  • Cena: Musí být také uvedena cena, která bude zaplacena v den zrání / vypršení platnosti. Bude to zahrnovat i měnu, ve které bude platba vykreslena.

Forwardy se neobchodují na centralizovaných burzách. Místo toho jsou přizpůsobeny přes přepážkové smlouvy, které jsou vytvořeny mezi dvěma stranami. Ke dni vypršení platnosti musí být smlouva vypořádána. Jedna strana doručí podkladové aktivum, zatímco druhá strana zaplatí dohodnutou cenu a aktivum převezme. Forwardy lze také vypořádat v hotovosti v den vypršení platnosti, místo aby dodaly fyzické podkladové aktivum.

Na co se používají forwardové smlouvy?

Forwardové kontrakty se používají hlavně k zajištění Zajištění Zajištění je finanční strategie, kterou by investoři měli chápat a používat z důvodu výhod, které nabízí. Jako investice chrání finance jednotlivce před vystavením rizikové situaci, která může vést ke ztrátě hodnoty. proti potenciálním ztrátám. Umožňují účastníkům v budoucnu uzavřít cenu. Tato zaručená cena může být velmi důležitá, zejména v průmyslových odvětvích, která běžně zažívají značnou volatilitu cen. Například v ropném průmyslu Ropa a plyn Primer Ropný a plynárenský průmysl, známý také jako energetický sektor, souvisí s procesem průzkumu, vývoje a rafinace ropy a zemního plynu. To, uzavření forwardové smlouvy na prodej konkrétního počtu barelů ropy, lze použít k ochraně před možnými výkyvy cen ropy směrem dolů. Forwardy se také běžně používají k zajištění proti změnám směnných kurzů měn při velkých mezinárodních nákupech.

Forwardové smlouvy lze také použít čistě pro spekulativní účely. To je méně časté než použití futures, protože forwardy jsou vytvářeny dvěma stranami a nejsou k dispozici pro obchodování na centralizovaných burzách. Pokud spekulant Spekulant Spekulant je osoba nebo firma, která, jak název napovídá, spekuluje - nebo odhaduje - že cena cenných papírů půjde nahoru nebo dolů a obchoduje s cennými papíry na základě jejich spekulací. Spekulanti jsou také lidé, kteří vytvářejí bohatství a začínají, financují nebo pomáhají rozvíjet podniky. věří, že budoucí spotová cena spotová cena spotová cena je aktuální tržní cena cenného papíru, měny nebo komodity, které lze koupit / prodat k okamžitému vypořádání. Jinými slovy, jedná se o cenu, za kterou prodejci a kupující oceňují aktivum právě teď. aktiva budou dnes vyšší než forwardová cena, mohou vstoupit do dlouhé forwardové pozice. Pokud je budoucí spotová cena vyšší než dohodnutá smluvní cena, budou mít zisk.

Jaký je rozdíl mezi forwardovou smlouvou a futures smlouvou?

Forwardy a futures Futures kontrakt Futures kontrakt je dohoda o koupi nebo prodeji podkladového aktiva k pozdějšímu datu za předem stanovenou cenu. Je také známý jako derivát, protože budoucí smlouvy odvozují jeho hodnotu od podkladového aktiva. Investoři si mohou koupit právo koupit nebo prodat podkladové aktivum později za předem stanovenou cenu. smlouvy jsou velmi podobné. Oba zahrnují dohodu o konkrétní ceně a množství podkladového aktiva, které má být vyplaceno k určitému datu v budoucnosti. Existuje však několik klíčových rozdílů:

  • Forwardy jsou přizpůsobené soukromé smlouvy mezi dvěma stranami, zatímco futures jsou standardizované kontrakty, které se obchodují na centralizovaných burzách.
  • Forwardy jsou vypořádány k datu vypršení platnosti mezi oběma stranami, což znamená, že existuje vyšší riziko protistrany Riziko Ve financích je riziko pravděpodobnost, že se skutečné výsledky budou lišit od očekávaných výsledků. V modelu oceňování kapitálových aktiv (CAPM) je riziko definováno jako volatilita výnosů. Koncept „rizika a výnosu“ spočívá v tom, že rizikovější aktiva by měla mít vyšší očekávané výnosy, aby kompenzovala investory za vyšší volatilitu a zvýšené riziko. než je tomu u futures kontraktů, které mají clearingové domy. Zúčtovací středisko Zúčtovací středisko působí jako prostředník mezi jakýmikoli dvěma subjekty nebo stranami, které se zabývají finanční transakcí. Jeho hlavní rolí je zajistit hladký průběh transakce, kdy kupující obdrží obchodovatelné zboží, které má v úmyslu získat, a prodejce obdrží zaplacenou správnou částku
  • Forwardy jsou vypořádávány v jednom datu, datu expirace, zatímco futures jsou denně oceňovány na trhu, což znamená, že s nimi lze obchodovat kdykoli je otevřena burza.
  • Vzhledem k tomu, že forwardy jsou vypořádány k jednomu datu, nejsou běžně spojeny s počátečními maržemi. Marže příspěvku marže je výnos z prodeje firmy snížený o jeho variabilní náklady. Výsledné rozpětí příspěvku lze použít k pokrytí jeho fixních nákladů (například nájemného) a jakmile jsou tyto kryty, jakýkoli přebytek se považuje za výdělek. nebo udržovací marže Udržovací marže Udržovací marže je celková částka kapitálu, která musí zůstat na investičním účtu, aby si udržela investiční nebo obchodní pozici a vyhnula se podobným futures kontraktům.
  • Ačkoli obě smlouvy mohou zahrnovat dodání aktiva nebo vypořádání v hotovosti, fyzické dodání je běžnější pro forwardy, zatímco vypořádání v hotovosti je mnohem častější pro futures.

Schéma a příklad výplaty smlouvy vpřed

Výplata forwardové smlouvy je dána:

  • Výplata dlouhé pozice v forwardové smlouvě: ST - K
  • Výplata krátké pozice v forwardové smlouvě: K - ST

Kde:

  • K. je dohodnutá cena dodávky.
  • SVATÝ je spotová cena podkladového aktiva v době splatnosti.

Pojďme se nyní podívat na to, co je výplatní diagram forwardové smlouvy na základě ceny podkladového aktiva v době splatnosti:

Diagram výplaty forwardové smlouvy

Zde vidíme, jaká by byla výplata pro dlouhou pozici Dlouhá i Krátká pozice V investování představují dlouhé a krátké pozice směrové sázky investorů, že cenný papír bude buď stoupat (pokud bude dlouhý), nebo dolů (pokud bude krátký). Při obchodování s aktivy může investor zaujmout dva typy pozic: dlouhou a krátkou. Investor může buď koupit aktivum (v dlouhodobém horizontu), nebo jej prodat (v krátkodobém horizontu). a krátká pozice Dlouhá a krátká pozice V investování představují dlouhé a krátké pozice směrové sázky investorů, že cenný papír buď stoupne (pokud je dlouhý), nebo dolů (pokud je krátký). Při obchodování s aktivy může investor zaujmout dva typy pozic: dlouhou a krátkou. Investor může buď koupit aktivum (v dlouhodobém horizontu), nebo jej prodat (v krátkodobém horizontu). , kde K je dohodnutá cena podkladového aktiva uvedená ve smlouvě. Čím vyšší je cena podkladového aktiva v době splatnosti, tím větší je výplata pro dlouhou pozici.

Cena pod K při splatnosti by však pro dlouhou pozici znamenala ztrátu. Pokud by cena podkladového aktiva klesla na 0, výplata dlouhé pozice by byla -K. Krátká pozice vpřed má přesně opačnou výplatu. Pokud by cena při splatnosti klesla na 0, krátká pozice by měla výplatu K.

Uvažujme nyní o příkladové otázce, která používá forward k řešení devizových kurzů. Vaše peníze jsou aktuálně v amerických dolarech. Za rok však musíte nakoupit v britských librách ve výši 100 000 EUR. Spotový směnný kurz je dnes 1,13 USD / EUR, ale nechcete rok vázat hotovost v cizí měně.

Chcete garantovat směnný kurz o rok později, takže uzavřete forwardovou dohodu za 100 000 EUR za 1,13 USD / EUR. V den splatnosti je spotový směnný kurz 1,16 USD / EUR. Kolik peněz jste ušetřili uzavřením forwardové smlouvy?

Smlouva je dohodou o zaplacení 113 000 USD (počítáno od 100 000 EUR x 1,13 USD / EUR) za 100 000 EUR.

Pokud byste smlouvu neuzavřeli, v den splatnosti byste zaplatili 100 000 EUR x 1,16 USD / EUR = 116 000 USD

Zajištěním své pozice forwardovým kontraktem jste ušetřili: 116 000 $ - 113 000 $ = $3,000.

Dodatečné zdroje

Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Chcete-li se dál učit a rozvíjet svou znalostní základnu, prozkoumejte prosím další relevantní finanční zdroje níže:

  • Futures a forwardy Futures a forwardy Futures a forwardy (běžně označované jako futures a forwardy) jsou smlouvy, které používají podniky a investoři k zajištění proti rizikům nebo spekulacím. Futures a forwardy jsou příklady derivátových aktiv, která odvozují své hodnoty od podkladových aktiv.
  • Futures kontrakty Futures kontrakt Futures kontrakt je dohoda o koupi nebo prodeji podkladového aktiva k pozdějšímu datu za předem stanovenou cenu. Je také známý jako derivát, protože budoucí smlouvy odvozují jeho hodnotu od podkladového aktiva. Investoři si mohou koupit právo koupit nebo prodat podkladové aktivum později za předem stanovenou cenu.
  • Zajištění Zajištění Zajištění je finanční strategie, kterou by investoři měli chápat a používat kvůli výhodám, které nabízí. Jako investice chrání finance jednotlivce před vystavením rizikové situaci, která může vést ke ztrátě hodnoty.
  • Dlouhé a krátké pozice Dlouhé a krátké pozice V investování představují dlouhé a krátké pozice směrové sázky investorů, že cenný papír buď stoupne (pokud je dlouhý), nebo dolů (pokud je krátký). Při obchodování s aktivy může investor zaujmout dva typy pozic: dlouhou a krátkou. Investor může buď koupit aktivum (v dlouhodobém horizontu), nebo jej prodat (v krátkodobém horizontu).

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found