NPV vs IRR - přehled, podobnosti a rozdíly, konflikty

Při analýze typického projektu je důležité rozlišovat mezi údaji vrácenými NPV vs. IRR, protože při porovnávání dvou různých projektů s použitím těchto dvou indikátorů vznikají protichůdné výsledky.

NPV vs IRR

Typicky může jeden projekt poskytovat větší IRR, zatímco konkurenční projekt může vykazovat vyšší NPV. Výsledný rozdíl může být způsoben rozdílem v peněžních tocích mezi těmito dvěma projekty. Pojďme se nejprve podívat na to, co každá ze dvou diskontních sazeb znamená.

Co je to NPV?

NPV znamená Čistá současná hodnota Čistá současná hodnota (NPV) Čistá současná hodnota (NPV) je hodnota všech budoucích peněžních toků (kladných i záporných) po celou dobu životnosti diskontované do současnosti. Analýza čistých současných hodnot je formou vlastního ocenění a používá se značně napříč financemi a účetnictvím pro stanovení hodnoty podniku, zabezpečení investic a představuje pozitivní a negativní budoucí peněžní toky během dnešního diskontovaného životního cyklu projektu. Čistá současná hodnota představuje skutečné hodnocení a je použitelná v účetnictví a financích, kde se používá k určení zabezpečení investic, posouzení nových podniků, ocenění podniku nebo hledání způsobů, jak snížit náklady.

Co je IRR?

IRR nebo vnitřní míra návratnosti Vnitřní míra návratnosti (IRR) Vnitřní míra návratnosti (IRR) je diskontní sazba, díky níž je čistá současná hodnota (NPV) projektu nulová. Jinými slovy, jedná se o očekávanou složenou roční míru návratnosti, která se získá na projektu nebo investici. je forma metriky použitelné v kapitálovém rozpočtování Osvědčené postupy kapitálového rozpočtování Kapitálové rozpočtování se týká rozhodovacího procesu, který společnosti sledují, pokud jde o kapitálově náročné projekty, které by měly sledovat. Takovými kapitálově náročnými projekty může být cokoli, od otevření nové továrny po výrazné rozšíření pracovní síly, vstup na nový trh nebo výzkum a vývoj nových produktů. . Používá se k odhadu ziskovosti pravděpodobného obchodního podniku. Metrika funguje jako diskontní sazba, která rovná NPV peněžních toků na nulu.

Rozdíly mezi NPV vs IRR

Podle přístupu NPV lze současnou hodnotu vypočítat diskontováním budoucího peněžního toku projektu při předem stanovených sazbách známých jako mezní sazby. Podle přístupu IRR je však peněžní tok diskontován při vhodných sazbách metodou pokusu a omylu, která odpovídá současné hodnotě. Současná hodnota se vypočítá na částku rovnající se investici. Pokud je preferovanou metodou IRR, diskontní sazba často není předem stanovena, jako by tomu bylo v případě NPV.

NPV bere na vědomí hodnotu kapitálových nákladů nebo tržní úrokovou míru. Získává částku, která by měla být investována do projektu, aby se z investované částky vrátily předpokládané výnosy při současných tržních sazbách.

Na druhé straně přístup IRR nezohledňuje převládající úrokovou míru na trhu a jeho účelem je najít maximální úrokové sazby, které podpoří zisky z investované částky.

Předpoklad NPV je, že střední peněžní tok je reinvestován s mezní sazbou, zatímco podle přístupu IRR je střední peněžní tok investován s převládající vnitřní mírou návratnosti. Výsledky z NPV ukazují určité podobnosti s údaji získanými z IRR za podobných podmínek, zatímco obě metody nabízejí protichůdné výsledky v případech, kdy jsou okolnosti odlišné.

Předdefinované mezní hodnoty NPV jsou ve srovnání s IRR poměrně spolehlivé, pokud jde o hodnocení více než dvou návrhů projektů.

Podobnosti výsledků při NPV vs. IRR

Obě metody ukazují srovnatelné výsledky týkající se rozhodnutí „přijmout nebo odmítnout“, pokud jde o návrhy nezávislých investičních projektů. V takovém případě tyto dva návrhy nekonkurují a jsou přijaty nebo odmítnuty na základě minimální míry návratnosti na trhu.

Konvenční návrhy často zahrnují odliv hotovosti během počáteční fáze a obvykle po nich následuje řada přílivů peněz. Takové podobnosti vznikají během procesu rozhodování. U NPV jsou návrhy obvykle přijímány, pokud mají čistou kladnou hodnotu, zatímco IRR je často přijímáno, pokud má výsledná IRR vyšší hodnotu ve srovnání se stávající mezní hodnotou. Projekty s kladnou čistou současnou hodnotou také vykazují vyšší vnitřní míru návratnosti vyšší než základní hodnota.

Konflikty mezi NPV vs IRR

V případě vzájemně se vylučujících projektů, které soutěží tak, že přijetí obou bloků akceptuje zbývající, NPV a IRR často dávají protichůdné výsledky. NPV může vést projektového manažera nebo inženýra k přijetí jednoho návrhu projektu, zatímco vnitřní míra návratnosti se může ukázat jako druhý jako nejpříznivější. Takový druh konfliktu vzniká kvůli řadě problémů.

Zaprvé vznikají konfliktní výsledky z důvodu podstatných rozdílů ve výši kapitálových výdajů hodnocených návrhů projektů. Konflikt někdy nastává z důvodu rozdílů v načasování peněžních toků a vzorů návrhů projektů nebo rozdílů v očekávané době služby navrhovaných projektů.

Když se potýkají s obtížnými situacemi a je třeba si vybrat mezi dvěma konkurenčními projekty, je nejlepší zvolit projekt s větší kladnou čistou hodnotou pomocí mezní sazby nebo odpovídající ceny kapitálu.

Důvod, proč obě výše uvedené možnosti fungují, je ten, že cílem společnosti je maximalizovat bohatství svého akcionáře a nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je výběr projektu, který má nejvyšší čistou současnou hodnotu. Takový projekt má pozitivní vliv na cenu akcií a bohatství akcionářů.

NPV je tedy mnohem spolehlivější ve srovnání s IRR a je nejlepším přístupem při hodnocení projektů, které se vzájemně vylučují. Ve skutečnosti je NPV považována za nejlepší kritérium při hodnocení investic.

Závěrečné slovo

NPV i IRR jsou spolehlivé analytické nástroje. Ne vždy však souhlasí a řeknou nám, co chceme vědět, zvláště když existují dva konkurenční projekty se stejně výhodnými alternativami. Většina projektových manažerů dává přednost použití NPV, protože je považováno za nejlepší při hodnocení vzájemně se vylučujících projektů.

Další zdroje

Finance je oficiálním poskytovatelem globálního certifikátu Financial Modeling & Valuation Analyst (FMVA) ™ Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, JP Morgan a Ferrari certifikační program, jehož cílem je pomoci komukoli stát se finančním analytikem světové úrovně . K dalšímu rozvoji vaší kariéry budou užitečné následující zdroje:

  • Náklady na kapitál Náklady na kapitál Náklady na kapitál jsou minimální míra návratnosti, kterou musí podnik vydělat před vytvořením hodnoty. Než může podnik dosáhnout zisku, musí přinejmenším generovat dostatečný příjem k pokrytí nákladů na financování svého provozu.
  • Diskontní sazba Diskontní sazba V podnikových financích je diskontní sazba míra návratnosti použitá k diskontování budoucích peněžních toků zpět na jejich současnou hodnotu. Tato sazba je často váženou průměrnou kapitálovou cenou společnosti (WACC), požadovanou návratností nebo překážkovou sazbou, kterou investoři očekávají v poměru k riziku investice.
  • Překážková sazba Překážková sazba Definice Překážková sazba, známá také jako minimální přijatelná míra návratnosti (MARR), je minimální požadovaná míra návratnosti nebo cílová míra, kterou investoři očekávají od investice. Míra je určena hodnocením nákladů na kapitál, souvisejících rizik, současných příležitostí v expanzi podnikání, míry návratnosti podobných investic a dalších faktorů
  • Project Finance Project Finance - Primer Primátor financování projektu. Financování projektu je finanční analýza úplného životního cyklu projektu. Analýza nákladů a přínosů se obvykle používá

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found