Ukazatel provozní hotovostní tok, ukazatel likvidity, je měřítkem toho, jak dobře může společnost splatit své krátkodobé závazky. Krátkodobé závazky Krátkodobé závazky jsou finanční závazky podnikatelského subjektu, které jsou splatné do jednoho roku. Společnost je zobrazuje v rozvaze. Závazek nastává, když společnost prošla transakcí, která vyvolala očekávání budoucího odtoku hotovosti nebo jiných ekonomických zdrojů. s peněžním tokem Free Cash Flow (FCF) Free Cash Flow (FCF) měří schopnost společnosti produkovat to, na čem se investoři nejvíce zajímají: hotovost, která je k dispozici, je distribuována diskrétním způsobem generovaným z jejích hlavních obchodních operací. Tato finanční metrika ukazuje, kolik společnost vydělá na svých provozních činnostech, za dolar současných závazků. Od zisku Nerozdělený zisk Vzorec nerozděleného zisku představuje veškerý kumulovaný čistý příjem očištěný o všechny dividendy vyplácené akcionářům. Nerozdělený zisk je součástí vlastního kapitálu v rozvaze a představuje část zisků podniku, které se nerozdělují jako dividendy akcionářům, ale místo toho jsou vyhrazeny pro reinvestici, zahrnují časové rozlišení a lze s nimi manipulovat vedením, poměr provozních peněžních toků je považován za velmi užitečný ukazatel krátkodobé likvidity společnosti.
Vzorec
Vzorec pro výpočet poměru provozních peněžních toků je následující:
Kde:
- Peněžní tok z operací lze najít na výpisu společnosti o peněžních tocích Výkaz peněžních toků Výkaz peněžních toků Výkaz peněžních toků (oficiálně nazývaný Výkaz peněžních toků) obsahuje informace o tom, kolik peněz společnost za dané období vygenerovala a použila. Obsahuje 3 oddíly: hotovost z operací, hotovost z investování a hotovost z financování. . Alternativně se vzorec pro peněžní tok z operací rovná čistému příjmu + nepeněžních výdajů + změnám pracovního kapitálu.
- Krátkodobé závazky jsou závazky splatné do jednoho roku. Mezi příklady patří krátkodobý dluh, závazky a časově rozlišené závazky.
Co je to hotovostní tok z operací?
Je důležité porozumět peněžním tokům z operací (nazývaných také provozní peněžní tok) - čitatel poměru provozních peněžních toků.
Provozní peněžní tok (OCF) je jedním z nejdůležitějších čísel na účtech společnosti. Odráží množství hotovosti, které podnik vyprodukuje pouze ze svých hlavních obchodních operací. Provozní peněžní tok je intenzivně kontrolován investory, protože poskytuje důležité informace o zdraví a hodnotě společnosti. Pokud společnost nedosáhne pozitivního OCF, nemůže dlouhodobě zůstat solventní. Negativní OCF naznačuje, že společnost nevytváří dostatečné výnosy ze svých hlavních obchodních operací, a proto potřebuje generovat další pozitivní peněžní tok z finančních nebo investičních aktivit.
Příklad poměru provozních peněžních toků
Z finančních výkazů společnosti Q2 za 2. čtvrtletí byly převzaty následující informace:
Výpočet poměru na konci druhého čtvrtletí:
Společnost proto vydělává na provozních činnostech 1,25 USD za dolar současných závazků. Alternativně to lze považovat za „Společnost A může pokrýt své současné závazky 1,25krát více.“
Stáhněte si šablonu zdarma
Zadejte své jméno a e-mail do níže uvedeného formuláře a stáhněte si bezplatnou šablonu hned teď!
Interpretace poměru provozních peněžních toků
Pokud je poměr menší než 1, společnost vygenerovala z operací méně hotovosti, než kolik je potřeba k úhradě jejích krátkodobých závazků. To signalizuje krátkodobé problémy a potřebu většího kapitálu. Vyšší poměr - větší než 1,0 - upřednostňují investoři, věřitelé a analytici, protože to znamená, že společnost může pokrýt své současné krátkodobé závazky a stále jí zbývají zisky. Společnosti s vysokým nebo vzestupným provozním peněžním tokem jsou obecně považovány za společnosti s dobrým finančním zdravím.
Klíčové jídlo
- Poměr provozních peněžních toků je poměr likvidity, který měří, jak dobře může společnost splatit své krátkodobé závazky. Krátkodobé závazky Krátkodobé závazky jsou finanční závazky podnikatelského subjektu, které jsou splatné do jednoho roku. Společnost je zobrazuje v rozvaze. Závazek nastává, když společnost prošla transakcí, která vyvolala očekávání budoucího odtoku hotovosti nebo jiných ekonomických zdrojů. s hotovostí generovanou z jejích hlavních obchodních operací.
- Tento poměr likvidity je považován za přesné měřítko krátkodobé likvidity, protože využívá pouze hotovost generovanou z hlavních obchodních operací, nikoli ze všech zdrojů příjmů.
- Poměr menší než 1 naznačuje krátkodobé problémy s peněžními toky; poměr větší než 1 označuje dobré finanční zdraví, protože označuje peněžní tok více než dostatečný ke splnění krátkodobých finančních závazků.
Více informací:
Doufáme, že se vám líbilo přečíst si finančního průvodce poměrem provozních peněžních toků. Chcete-li se dozvědět více o peněžních tocích a finanční analýze, navrhujeme následující finanční zdroje:
- Průvodce konečným peněžním tokem (EBITDA, CF, FCF, FCFF) Průvodce konečným peněžním tokem (EBITDA, CF, FCF, FCFE, FCFF) Jedná se o průvodce konečným peněžním tokem, který slouží k pochopení rozdílů mezi EBITDA, peněžními toky z operací (CF ), Free Cash Flow (FCF), Unlevered Free Cash Flow or Free Cash Flow to Firm (FCFF). Naučte se vzorec pro jejich výpočet a odvodte je z výkazu zisku a ztráty, rozvahy nebo výkazu peněžních toků
- Analýza účetní závěrky Analýza účetní závěrky Jak provést analýzu účetní závěrky. Tato příručka vás naučí provádět analýzu finančního výkazu výkazu zisku a ztráty, rozvahy a výkazu peněžních toků včetně marží, poměrů, růstu, likvidity, pákového efektu, míry návratnosti a ziskovosti.
- Srovnatelná firemní analýza Srovnatelná firemní analýza Jak provést srovnatelnou firemní analýzu. Tato příručka vám krok za krokem ukáže, jak vytvořit srovnatelnou analýzu společnosti („Comps“), obsahuje bezplatnou šablonu a mnoho příkladů. Comps je relativní metodika oceňování, která zkoumá poměry podobných veřejných společností a používá je k odvození hodnoty jiného podniku
- Glosář finanční analýzy Poměry Glosář finanční analýzy Glosář pojmů a definic pojmů běžných poměrů finanční analýzy. Je důležité porozumět těmto důležitým pojmům.