Ratingová agentura - Role úvěrových hodnocení na kapitálových trzích

Ratingová agentura je společnost, která hodnotí finanční sílu společností a vládních subjektů, zejména jejich schopnost splnit splátky jistiny a úroků z jejich dluhů. Hodnocení přiřazené danému dluhu ukazuje úroveň důvěry agentury, že dlužník splní své dluhové závazky, jak bylo dohodnuto.

Ratingová agentura

Každá agentura používá jedinečné dopisní skóre k označení, zda má dluh nízké nebo vysoké riziko selhání. Systémové riziko Systémové riziko lze definovat jako riziko spojené s kolapsem nebo selháním společnosti, průmyslu, finanční instituce nebo celé ekonomiky. Jde o riziko závažného selhání finančního systému, kdy dojde ke krizi, když poskytovatelé kapitálu ztratí důvěru v uživatele kapitálu a finanční stabilitu jeho emitenta. Emitenti dluhů mohou být suverénní národy, místní a státní vlády, instituce zvláštního určení, společnosti nebo neziskové organizace.

V návaznosti na globální finanční krizi v roce 2008 úvěrové agentury kritizovaly vysoké hodnocení úvěrů za dluhy, které se později ukázaly jako vysoce rizikové investice. Nepodařilo se jim identifikovat rizika, která by varovala investory před investováním do určitých typů dluhů, jako jsou cenné papíry zajištěné hypotékou Hypotéka zajištěná hypotékou (MBS) Hypotékou zajištěná záruka (MBS) je dluhový cenný papír zajištěný hypotékou nebo inkaso hypoték. MBS je cenný papír krytý aktivy, který je obchodován na sekundárním trhu a který umožňuje investorům těžit z hypotečního podnikání.

Ratingové agentury byly rovněž kritizovány za možný střet zájmů mezi nimi a emitenty cenných papírů. Emitenti cenných papírů platí ratingovým agenturám za poskytování ratingových služeb, a proto se agentury mohou zdráhat udělit velmi nízké hodnocení cenným papírům vydávaným osobami, které platí jejich platy.

Velké tři ratingové agentury

V odvětví ratingů dominují tři velké agentury, které kontrolují 95% ratingového podnikání. Mezi přední firmy patří Moody’s Investor Services, Standard and Poor's S&P - Standard and Poor's Standard and Poor's (S&P) je lídrem na trhu v oblasti poskytování analýz finančního trhu, zejména v oblasti poskytování benchmarku a investování (S&P), a Fitch Group. Moody’s a S&P se nacházejí ve Spojených státech a dominují na 80% mezinárodního trhu. Fitch se nachází ve Spojených státech a Londýně a ovládá přibližně 15% globálního trhu.

Společnost Morningstar Inc. v poslední době rozšiřuje svůj podíl na trhu a očekává se, že bude figurovat v „čtyřech nejlepších ratingových agenturách“. Americká komise pro cenné papíry (SEC) identifikovala v roce 1975 tři velké agentury jako Národně uznávané statistické ratingové organizace (NRSRO).

Agentury velké trojky se po globální finanční krizi dostaly pod těžkou kritiku za poskytování příznivého hodnocení insolventním institucím, jako je Lehman Brothers. Obviňovali je také z toho, že nedokázali identifikovat rizikové cenné papíry zajištěné hypotékou, což vedlo ke zhroucení realitního trhu ve Spojených státech.

Ve zprávě s názvem „Zpráva o finanční krizi“ byly velké tři ratingové agentury obviněny z toho, že umožňovaly finanční zhroucení v roce 2008. Ve snaze zkrotit dominanci velké trojky na trhu země eurozóny vyzvaly finanční firmy a další společnosti, aby provedly vlastní hodnocení úvěrového rizika, místo aby se spoléhaly na ratingové agentury velkých tří.

Role ratingových agentur na kapitálových trzích

Ratingové agentury hodnotí úvěrové riziko konkrétních dluhových cenných papírů a vypůjčujících si subjektů. Na trhu s dluhopisy poskytuje ratingová agentura nezávislé hodnocení bonity dluhových cenných papírů vydávaných vládami a korporacemi. Vydavatelé velkých dluhopisů dostávají hodnocení od jedné nebo dvou z velkých tří ratingových agentur. Ve Spojených státech jsou agentury odpovědné za ztráty způsobené nepřesnými a falešnými hodnoceními.

Hodnocení se používají u strukturovaných finančních transakcí, jako jsou cenné papíry kryté aktivy, cenné papíry zajištěné hypotékou a zajištěné dluhové závazky Zajištěná dluhová povinnost (CDO) Zajištěná dluhová povinnost (CDO) je syntetický investiční produkt, který představuje různé půjčky seskupené a prodané věřitelem na trhu. Držitel zajištěného dluhového závazku může teoreticky získat vypůjčenou částku od původního dlužníka na konci výpůjčního období. . Ratingové agentury se při hodnocení strukturovaných finančních produktů zaměřují na typ fondu, který je základem cenného papíru, a navrhovanou kapitálovou strukturu. Vydavatelé strukturovaných produktů platí ratingovým agenturám, aby je nejen hodnotili, ale také jim radili, jak strukturovat tranše.

Ratingové agentury rovněž udělují hodnocení suverénním dlužníkům, kteří jsou největšími dlužníky na většině finančních trhů. Mezi suverénní dlužníky patří národní vlády, vlády států, obce a další suverénně podporované instituce. Hodnocení suverenity udělené ratingovou agenturou ukazuje schopnost státu splácet svůj dluh.

Hodnocení pomáhají vládám rozvíjejících se a rozvojových zemí vydávat dluhopisy domácím a mezinárodním investorům. Vlády prodávají dluhopisy za účelem získání financování od jiných vlád a institucí Bretton Woods, jako je Světová banka a Mezinárodní měnový fond.

Výhody

Na spotřebitelské úrovni používají ratingy agentur banky k určení rizikové prémie účtované za půjčky a dluhopisy. Špatný úvěrový rating ukazuje, že úvěr má vyšší rizikovou prémii, což vede ke zvýšení úroků účtovaných jednotlivcům a subjektům s nízkým úvěrovým hodnocením. Dobrý úvěrový rating umožňuje dlužníkům snadno si půjčit peníze z trhu veřejného dluhu nebo finančních institucí za nižší úrokovou sazbu.

Na podnikové úrovni musí společnosti plánující vydání cenného papíru najít ratingovou agenturu, aby mohly hodnotit svůj dluh. Ratingové agentury jako Moody’s, Standards and Poor’s a Fitch provádějí ratingovou službu za poplatek. Investoři se při rozhodování o tom, zda koupí nebo nekupují cenné papíry společnosti, spoléhají na hodnocení.

I když se investoři mohou spolehnout také na hodnocení udělená finančními zprostředkovateli Finanční zprostředkovatel Finanční zprostředkovatel označuje instituci, která v zájmu usnadnění finanční transakce jedná jako prostředník mezi dvěma stranami. Mezi instituce, které se běžně označují jako finanční zprostředkovatelé, patří komerční banky, investiční banky, podílové fondy a penzijní fondy. a upisovatelé, hodnocení poskytovaná mezinárodními agenturami jsou považována za spolehlivější a přesnější, protože mají přístup k mnoha informacím, které nejsou veřejně dostupné.

Na úrovni jednotlivých zemí se investoři při přijímání investičních rozhodnutí spoléhají na hodnocení udělená ratingovými agenturami. Mnoho zemí prodává své cenné papíry na mezinárodním trhu a dobrý úvěrový rating jim může pomoci získat přístup k vysoce hodnotným investorům. Příznivé hodnocení může do země přilákat i jiné formy investic, jako jsou přímé zahraniční investice.

Nízký úvěrový rating nebo sestup země z vysokého ratingu do nízkého může navíc investory odrazovat od nákupu dluhopisů dané země nebo od přímých investic v zemi. Například snížení ratingu Řecka, Portugalska a Irska společností S&P v roce 2010 zhoršilo krizi evropského státního dluhu.

Úvěrové hodnocení také pomáhá při rozvoji finančních trhů. Ratingové agentury poskytují riziková opatření pro různé subjekty, což investorům umožňuje porozumět úvěrovému riziku různých dlužníků. Instituce a vládní subjekty mají přístup k úvěrovým nástrojům, aniž by musely procházet zdlouhavým hodnocením každého věřitele.

Hodnocení poskytnuté ratingovými agenturami slouží také jako měřítko pro regulaci finančního trhu. Některé zákony nyní vyžadují, aby určité veřejné instituce držely dluhopisy investičního stupně, které mají rating BBB nebo vyšší.

Související čtení

Finance nabízí Certified Banking & Credit Analyst (CBCA) ™ Certifikace CBCA ™ Certifikace Certified Banking & Credit Analyst (CBCA) ™ je celosvětovým standardem pro úvěrové analytiky, který zahrnuje finance, účetnictví, kreditní analýzu, analýzu peněžních toků, modelování smluv, půjčky splátky a další. certifikační program pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na vyšší úroveň. Chcete-li se neustále vzdělávat a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné následující zdroje:

  • Tržní hodnota dluhu Tržní hodnota dluhu Tržní hodnota dluhu označuje tržní cenu, kterou by investoři byli ochotni koupit za dluh společnosti za, který se liší od účetní hodnoty v rozvaze.
  • Náklady na dluh Náklady na dluh Náklady na dluh jsou návratnost, kterou společnost poskytuje svým dlužníkům a věřitelům. Náklady na dluh se používají při výpočtech WACC pro analýzu ocenění.
  • Úvěrové riziko Úvěrové riziko Úvěrové riziko je riziko ztráty, ke které může dojít v případě, že některá strana nedodrží podmínky jakékoli finanční smlouvy, zejména
  • Harmonogram dluhu Harmonogram dluhu Harmonogram dluhu stanoví veškerý dluh, který má podnik v harmonogramu, na základě jeho splatnosti a úrokové sazby. Ve finančním modelování toky úrokových nákladů

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found