Předpojatost nadměrné důvěry je tendence k falešnému a zavádějícímu hodnocení našich dovedností, intelektu nebo talentu. Stručně řečeno, je to egoistická víra, že jsme lepší, než ve skutečnosti jsme. Může to být nebezpečné zkreslení a je velmi plodné v behaviorálním financování. Behavioral Finance Behavioral finance je studium vlivu psychologie na chování investorů nebo finančních odborníků. Zahrnuje také následné účinky na trhy. Zaměřuje se na skutečnost, že investoři nejsou vždy racionální a kapitálové trhy. Tato příručka podrobněji rozbalí zkreslení nadměrné důvěry. Další informace najdete v kurzu Finance Behavioral Finance.
Předpojatost nadměrné důvěry v oblasti financí a investic
Pochopení toho, kam směřují trhy atd., Je jednou z nejdůležitějších dovedností ve financích a investování. V tomto odvětví se většina analytiků trhu považuje za nadprůměrné ve svých analytických dovednostech. Je to však zjevně statistická nemožnost většina analytici, aby byli nad průměrný analytik.
James Montier provedl průzkum mezi 300 profesionálními správci fondů a zeptal se, zda se domnívají, že jsou ve své schopnosti nadprůměrní. Asi 74% správců fondů odpovědělo kladně. 74% věřilo, že při investování byli nadprůměrní. A ze zbývajících 26% si většina myslela, že jsou průměrní. Stručně řečeno, prakticky nikdo si nemyslel, že jsou pod průměrem. Tyto údaje opět představují statistickou nemožnost.
Další informace o Montierových zjištěních najdete v jeho 16stránkové studii.
Je fascinující vidět, jak běžné je slyšet manažery fondů říkat něco jako: „Vím, že si každý myslí, že jsou nadprůměrní, ale opravdu jsem.“
Nebezpečí zkreslení přílišné důvěry je v to, že je člověk náchylný k chybám v investování. Nadměrná důvěra nás vede k tomu, že jsme při svých investičních rozhodnutích méně než přiměřeně opatrní. Mnoho z těchto chyb pramení z iluze znalostí a / nebo iluze kontroly.
Prozkoumejme iluze znalostí a kontroly a přemýšlejme o tom, jak se můžeme vyhnout zaujatosti nadměrnou důvěrou.
Strach ze špatného jednání je užitečný při investování
Zatímco důvěra je v mnoha situacích často považována za silnou stránku, v investování bývá častěji slabinou. Pečlivé řízení rizik je pro úspěšné investování zásadní. Ale mylná sebejistota v našich investičních rozhodnutích narušuje naši schopnost praktikovat dobré řízení rizik. Předpojatost nadměrné důvěry nás často vede k tomu, abychom považovali naše investiční rozhodnutí za méně riskantní, než ve skutečnosti jsou.
Ray Dalio, zakladatel největšího hedgeového fondu na světě, Bridgewater & Associates, mnohokrát komentoval, že přehnané sebevědomí může vést ke katastrofálním výsledkům. V rozhovoru pro Forbes připisoval významnou část svého úspěchu tomu, aby se vyhnul předpojatosti z přílišné důvěry. Dalio prohlašuje, že si dává pozor, aby si byl dobře vědom možnosti nesprávnosti jeho hodnocení. "Věděl jsem, že bez ohledu na to, jak jsem si byl jistý při každé jednotlivé sázce, že se stále můžu mýlit." S tímto smýšlením se vždy snaží zvážit nejhorší scénáře a přijmout vhodná opatření k minimalizaci rizika ztráty.
Daliovy prohlášení o jeho analytických schopnostech je silné prohlášení pocházející od někoho, kdo je podle všeho jedním z lidí, kteří mohou být oprávněně oprávněni myslet si nad (průměrně) nad průměrem investování.
Druhy nadměrné důvěry
Nejjednodušší způsob, jak důkladně pochopit zkreslení nadměrné důvěry, je podívat se na příklady toho, jak se zkreslení odehrává v reálném světě. Níže je uveden seznam nejběžnějších typů předsudků.
# 1 Nad hodnocením
Přehodnocení je, když někdo hodnotí svůj osobní výkon jako vyšší, než ve skutečnosti je. Realita je taková, že většina lidí si o sobě myslí, že jsou lepší než průměr. V podnikání a investování to může způsobit velké problémy, protože to obvykle vede k příliš velkému riziku.
# 2 Iluze kontroly
Iluze zkreslení kontroly nastává, když si lidé myslí, že mají kontrolu nad situací, když ve skutečnosti takovou situaci nemají. V průměru se lidé domnívají, že mají větší kontrolu než ve skutečnosti. To může být opět velmi nebezpečné v podnikání nebo investování, protože nás vede k názoru, že situace jsou méně riskantní, než ve skutečnosti jsou. Neschopnost přesně posoudit riziko vede k neschopnosti adekvátně řídit riziko.
# 3 Optimalizace načasování
Optimismus načasování je dalším aspektem psychologie nadměrné důvěry. Příkladem toho je, že lidé přeceňují, jak rychle mohou dělat práci, a podceňují, jak dlouho jim trvá, než věci dokončí. Zejména u složitých úkolů podnikatelé neustále podceňují, jak dlouho bude dokončení projektu trvat. Investoři rovněž často podceňují, jak dlouho může investice trvat, než se vyplatí.
# 4 Efekt žádoucí
Efekt žádoucí je, když lidé nadhodnocují pravděpodobnost, že se něco stane, jednoduše proto, že výsledek je žádoucí. Toto se někdy označuje jako „zbožné přání“ a jedná se o druh zkreslení přílišné důvěry. Děláme tu chybu, že věříme, že výsledek je pravděpodobnější jen proto, že to je výsledek, který chceme.
Dodatečné zdroje
Děkujeme, že jste si přečetli tohoto finančního průvodce, abyste pochopili, jak může ovlivnění nadměrné důvěry ovlivnit investory. Další informace najdete v kurzu Finance Behavioral Finance.
Mezi další užitečné zdroje patří:
- Reprezentativnost heuristiky Reprezentativnost heuristiky Reprezentativnost heuristické zkreslení nastává, když podobnost objektů nebo událostí zaměňuje myšlení lidí ohledně pravděpodobnosti výsledku. Lidé často dělají tu chybu, že věří, že dvě podobné věci nebo události spolu úzce souvisí, než ve skutečnosti jsou.
- Behaviorální rozhovor otázky Behaviorální rozhovor otázky Behaviorální rozhovor otázky a odpovědi. Tento seznam obsahuje nejčastější otázky a odpovědi na pohovory týkající se financí a měkkých dovedností v chování. Otázky týkající se behaviorálních rozhovorů jsou u finančních pracovních míst velmi časté, a přesto jsou na ně žadatelé často nedostatečně připraveni.
- Samoobslužná zaujatost Samoobslužná zaujatost Samoobslužná zaujatost je tendence v behaviorálním financování přisuzovat dobré výsledky naší dovednosti a špatné výsledky pouhému štěstí. Jinými slovy, zvolili jsme způsob, jak připsat příčinu výsledku na základě toho, díky čemu vypadáme nejlépe.
- Mentalita stáda Mentalita stáda Ve financích se zkreslení mentality stáda týká tendence investorů sledovat a kopírovat to, co dělají ostatní investoři. Jsou do značné míry ovlivněny emocemi a instinktem, spíše než vlastní nezávislou analýzou. Tato příručka poskytuje příklady zkreslení stáda