Cenová diskriminace odkazuje na cenovou strategii, která účtuje spotřebitelům různé ceny za stejné zboží nebo služby.
Různé typy cenové diskriminace
1. Cenová diskriminace prvního stupně
Také známá jako dokonalá cenová diskriminace, cenová diskriminace prvního stupně zahrnuje účtování spotřebitelům. Typy kupujících Typy kupujících jsou souborem kategorií, které popisují výdajové návyky spotřebitelů. Chování spotřebitele odhaluje, jak oslovit lidi s různými zvyky maximální cenu, kterou jsou ochotni zaplatit za zboží nebo službu. Zde je přebytek spotřebitelů zcela zachycen firmou. V praxi je obtížné určit maximální ochotu spotřebitele platit. Proto se taková cenová strategie používá jen zřídka.
2. Cenová diskriminace druhého stupně
Cenová diskriminace druhého stupně zahrnuje účtování odlišných cen spotřebitelům za spotřebované množství nebo množství. Mezi příklady patří:
- Používá se telefonní tarif, který po stanoveném počtu minut účtuje vyšší sazbu
- Karty odměn, které častým kupujícím poskytují slevu na budoucí produkty
- Množstevní slevy pro spotřebitele, kteří si zakoupí určitý počet více určitého zboží
3. Cenová diskriminace třetího stupně
Cenová diskriminace třetího stupně, známá také jako skupinová cenová diskriminace, zahrnuje účtování různých cen v závislosti na konkrétním segmentu trhu. Demografické údaje Demografické údaje se vztahují k sociálně-ekonomickým charakteristikám populace, které podniky používají k identifikaci produktových preferencí a nákupního chování zákazníků. Díky vlastnostem cílového trhu si společnosti mohou vytvořit profil své zákaznické základny. nebo skupina spotřebitelů. To je běžně vidět v zábavním průmyslu.
Například když chce jednotlivec vidět film, ceny za stejné promítání se liší podle toho, zda jste nezletilý, dospělý nebo senior.
Primární požadavky na úspěšnou cenovou diskriminaci
Aby společnost mohla využívat tuto cenovou strategii, musí být splněny určité podmínky:
# 1 Nedokonalá konkurence
Firma musí být tvůrcem cen Cenový vůdce Cenový vůdce je společnost, která vykonává kontrolu při určování ceny zboží a služeb na trhu. Akce cenového vůdce ponechávají ostatním konkurentům jen málo nebo žádné jiné možnosti, než upravit jejich ceny tak, aby odpovídaly ceně stanovené cenovým vůdcem. (tj. působit na trhu s nedokonalou konkurencí). Aby bylo možné uplatnit cenovou diskriminaci, musí existovat určitý stupeň monopolní moci. Pokud společnost působí na trhu s dokonalou konkurencí, tato cenová strategie by nebyla možná, protože by nebyla dostatečná schopnost ovlivňovat ceny.
# 2 Prevence dalšího prodeje
Firma musí být schopna zabránit dalšímu prodeji. Jinými slovy, spotřebitelé, kteří již zakoupili zboží nebo službu za nižší cenu, nesmí být schopni ji znovu prodat jiným spotřebitelům, kteří by za stejný zboží nebo službu zaplatili jinak vyšší cenu.
# 3 Pružnost poptávky
Skupiny spotřebitelů musí prokázat různé pružnosti poptávky Cenová pružnost Cenová pružnost se vztahuje k tomu, jak se množství požadované nebo dodávané zboží mění, když se mění jeho cena. Jinými slovy, měří, kolik lidé reagují na změnu ceny položky. (tj. jednotlivci s nízkými příjmy jsou vůči letenkám pružnější ve srovnání s obchodními cestujícími). Pokud budou všichni spotřebitelé vykazovat stejnou pružnost poptávky, nebude tato cenová strategie fungovat.
Příklad cenové diskriminace: Cineplex
Kanadská zábavní společnost Cineplex je klasickým příkladem firmy využívající strategii cenové diskriminace. V závislosti na demografii věku se vstupenky na stejný film prodávají za různé ceny. Navíc Cineplex účtuje různé ceny v různé dny (úterý je nejlevnější a víkendy nejdražší). Následuje diagram od společnosti Cineplex pro promítání filmů v pondělí.
Jak je uvedeno v diagramu výše, různé věkové demografické skupiny čelí odlišné ceně za stejný screening. Toto je příklad cenové diskriminace třetího stupně.
Cenová diskriminace při zvyšování ziskovosti firmy
Zvažte společnost, která za jablko účtuje jedinou cenu: 5 USD. V takovém případě by to vedlo k jednomu prodeji a celkovým výnosům ve výši 5 USD:
Nyní zvažte společnost, která je schopna účtovat každému zákazníkovi jinou cenu. Například:
- 5 $ pro prvního spotřebitele
- 4 dolary pro druhého spotřebitele
- 3 USD pro třetího spotřebitele atd.
V takové situaci je firma schopna zvýšit své tržby prodejem zákazníkům, kteří původně nekupovali, nabídkou ceny = ochota každého zákazníka zaplatit. To vede k pěti prodejům a celkovým výnosům 5 $ + 4 $ + 3 $ + 2 $ + 1 = 15 $.
Jak je uvedeno výše, cenová diskriminace umožňuje firmě sklízet další zisky a převádět přebytky spotřebitelů na přebytky výrobců.
Výhody cenové diskriminace
Na výhody této cenové strategie lze pohlížet z pohledu firmy i spotřebitele:
Firma
- Maximalizace zisku: Firma dokáže přeměnit přebytek spotřebitele na přebytek výrobce. Ve strategii cenové diskriminace prvního stupně se veškerý přebytek spotřebitelů mění na přebytek výrobců. Rovněž se váže na přežití, protože menší firmy jsou schopny lépe přežít, pokud jsou schopny nabídnout různé ceny v době větší a nižší poptávky.
- Úspory z rozsahu: Účtováním různých cen se objem prodeje pravděpodobně zvýší. Výsledkem je, že firmy mohou těžit ze zvyšování své produkce směrem ke kapacitě a z využití úspor z rozsahu. Úspory z rozsahu Úspory z rozsahu se vztahují k nákladové výhodě, se kterou se společnost potýká, když zvyšuje svou úroveň produkce. Výhoda vzniká v důsledku inverzního vztahu mezi fixními náklady na jednotku a vyrobeným množstvím. Čím větší je množství vyrobené produkce, tím nižší jsou fixní náklady na jednotku. Typy, příklady, průvodce
Spotřebitel
- Nižší ceny: I když ne všichni spotřebitelé vyhrávají, vysoce elastickí spotřebitelé mohou kvůli cenové diskriminaci získat přebytek spotřebitelů z nižších cen. Například v kině mají vstupenky pro seniory a děti obvykle cenu se slevou na vstupenky pro dospělé.
Nevýhody cenové diskriminace
- Vyšší ceny: Jak je uvedeno výše, někteří spotřebitelé budou čelit nižším cenám, zatímco jiní budou čelit vyšším cenám. Spotřebitelé, kteří čelí vyšším cenám (tj. Spotřebitelé, kteří si kupují letenky během hlavní sezóny), jsou znevýhodněni.
- Snížení přebytku spotřebitelů: Cenová strategie snižuje přebytek spotřebitelů a převádí peníze od spotřebitelů producentům, což vede k nerovnosti.
Související čtení
Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Chcete-li se neustále učit a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné následující finanční zdroje:
- Brand Equity Brand Equity V marketingu se značka značky vztahuje k hodnotě značky a je určena vnímáním značky spotřebitelem. Vlastní kapitál značky může být pozitivní nebo
- Strategie Beachhead Strategie Beachhead Strategie beachhead se zaměřuje na soustředění zdrojů na malou tržní oblast a její přeměnu na pevnost před vstupem na širší trh
- Náklady na prodané zboží Náklady na prodané zboží (COGS) Náklady na prodané zboží (COGS) měří „přímé náklady“ vzniklé při výrobě jakéhokoli zboží nebo služeb. Zahrnuje náklady na materiál, přímé mzdové náklady a přímé režijní náklady továrny a je přímo úměrné výnosům. Jak rostou příjmy, je k výrobě zboží nebo služby zapotřebí více zdrojů. COGS je často
- Úspory z rozsahu Úspory z rozsahu Úspory z rozsahu je ekonomický koncept, který se týká snížení celkových výrobních nákladů, pokud se řada výrobků vyrábí spíše společně než samostatně.