Caveat emptor je latinská fráze, která se překládá jako „dejte pozor na kupujícího“. Fráze popisuje koncept ve smluvním právu, který klade břemeno due diligence Druhy Due Diligence Jedním z nejdůležitějších a zdlouhavých procesů u fúzí a akvizic je Due Diligence. Proces due diligence je něco, co kupující provádí, aby potvrdil přesnost tvrzení prodávajícího. Potenciální dohoda o fúzích a akvizicích zahrnuje několik typů náležité péče. na kupujícího zboží nebo služby. Caveat emptor je základním principem v obchodním a smluvním vztahu. Definitivní kupní smlouva Definitivní kupní smlouva (DPA) je právní dokument, který zaznamenává podmínky mezi dvěma společnostmi, které uzavírají dohodu o fúzi, akvizici, odprodeji, společném podnikání, nebo nějaká forma strategického spojenectví. Jedná se o vzájemně závaznou smlouvu mezi kupujícím a prodávajícím.
Podle principu caveat emptor je kupující odpovědný za provedení nezbytné due diligence před nákupem Výhodná koupě Výhodná koupě označuje transakci, kdy nabyvatel podniku získá dobrou smlouvu mnohem nižší, než je reálná tržní hodnota podniku, aby zajistit, aby zboží nebylo vadné a aby vyhovovalo jeho potřebám. Pokud kupující neprovede nezbytné kroky, nebude mít nárok na náhradu škody v případě, že zakoupený produkt vykazuje významné vady.
Upozornění a symetrie informací
Princip upozornění emptor vychází především z asymetrie informací mezi kupujícím a prodejcem. Informace jsou asymetrické, protože prodejce má tendenci mít k produktu více informací než kupující. Kupující proto přebírá riziko možných vad zakoupeného produktu.
Pokud neexistuje výslovná záruka týkající se kvality produktu, je odpovědností kupujícího shromáždit všechny informace o zakoupeném produktu. Zároveň nesmí prodávající uvádět v omyl produkt nebo poskytovat kupujícímu nepravdivé informace o produktu.
Aplikace kupujícího pozor
Ačkoli lze na nákup jakéhokoli zboží nebo služby použít princip empeat emptor, v současnosti se primárně uplatňuje na transakce s nemovitostmi. Realitní společný podnik Realitní společný podnik (JV) hraje zásadní roli při vývoji a financování většiny velké realitní projekty. Společný podnik je dohoda. Většina transakcí se spotřebním zbožím v různých jurisdikcích je regulována konkrétně navrženými akty, zatímco princip výhrady emptor ztrácí svůj význam.
Kromě toho je odvětví finančních služeb významnou výjimkou z principu výhrady emptor. Regulační orgány požadují, aby prodejci finančních produktů sdělili kupujícím co nejvíce informací. Prodejce finančního produktu je obecně povinen poskytnout příslušné informace o produktu ve standardizované podobě.
Zásada výhrady neplatí, pokud prodávající poskytne kupujícímu nepravdivé informace nebo pokud dojde ke zkreslení údajů o produktu.
Příklad upozornění (kupující pozor)
John koupí dům od Adama. Před nákupem se John zeptal prodávajícího na závady v domě. Adam mu řekl, že v koupelně nahoře byl únik, ale to už bylo opraveno. Adam ho však také varoval, že i přes opravy může občas dojít k malému úniku. John neprovedl řádnou prohlídku koupelny, ale přesto se rozhodl dům koupit.
Po třech měsících došlo k velkému úniku, který poškodil podlahu v koupelně a strop v jídelně v přízemí. John se rozhodl jít k soudu vymáhat náhradu škody od Adama. Soudce však uvedl, že John nemá nárok na žádnou nápravu, protože je uplatněna zásada empeat emptor. John neprovedl důkladnou náležitou péči, aby zajistil, že závada v koupelně nemůže v budoucnu způsobit žádné škody.
Dodatečné zdroje
Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Další informace o souvisejících tématech najdete v následujících finančních zdrojích:
- Kapitalismus Kapitalismus Kapitalismus je ekonomický systém, který umožňuje a podporuje soukromé vlastnictví podniků, které fungují, aby generovaly zisk. Kapitalismus, známý také jako tržní systém, se vyznačuje soukromými právy na vlastnictví půdy, konkurenčními trhy, stabilním právním státem, svobodně fungujícími kapitálovými trhy.
- Vzorec přebytku spotřebitele Vzorec přebytku spotřebitele Přebytek spotřebitele je ekonomické měření pro výpočet výhody (tj. Přebytku) toho, co jsou spotřebitelé ochotni zaplatit za zboží nebo službu, oproti jeho tržní ceně. Vzorec přebytku spotřebitele je založen na ekonomické teorii mezního užitku.
- Spokojenost zákazníka Spokojenost zákazníka Spokojenost zákazníka je míra, do jaké produkty nebo služby poskytované společností splňují očekávání zákazníka - jak je spokojený zákazník po
- Náklady příležitosti Cena nákladů příležitosti je jedním z klíčových konceptů při studiu ekonomie a převládá v různých rozhodovacích procesech. Náklady příležitosti jsou hodnotou další nejlepší alternativní ušlé.