Celní unie - definice, účel, výhody a nevýhody

Celní unie je dohoda mezi dvěma nebo více sousedními zeměmi o odstranění obchodních překážek, snížení nebo zrušení cla. Tarif Tarif je forma daně uvalené na dovážené zboží nebo služby. Tarify jsou běžným prvkem mezinárodního obchodování. Primárním cílem je zavedení a odstranění kvót. Takové odbory byly definovány Všeobecnou dohodou o clech a obchodu (GATT) a jsou třetí fází ekonomické integrace.

Celní unie

Na rozdíl od dohod o volném obchodu se nečlenům unie ukládá společný vnější tarif. Pokud země mimo unii obchodují se zeměmi v celní unii, musí provést jednorázovou platbu (poplatek za clo) za zboží, které překročilo hranici. Jakmile vstoupí do unie, mohou volně obchodovat bez přidaných tarifů.

Účel celních unií

Účelem celní unie je usnadnit členským zemím volný vzájemný obchod. Unie snižuje administrativní a finanční zátěž bariérového obchodování a podporuje hospodářskou spolupráci mezi národy.

Členské země však nemají svobodu uzavírat své vlastní obchodní dohody. Země v celní unii obvykle restrukturalizují svou domácí ekonomiku a hospodářské politiky, aby maximalizovaly svůj zisk z členství v unii. Eurozóna Evropské unie Všechny země Evropské unie, které přijaly euro jako svou národní měnu, tvoří geografický a ekonomický region známý jako Eurozóna. Eurozóna tvoří jeden z největších hospodářských regionů na světě. Devatenáct z 28 evropských zemí používá euro jako největší celní unii na světě, pokud jde o ekonomickou produkci jejích členů.

Celní unie vytváří vytváření a přesměrování obchodu, které pomáhá při ekonomické integraci. Níže jsou uvedeny výhody a nevýhody celních unií.

Výhody vlastních unií

Celní odbory nabízejí následující výhody:

1. Zvýšení obchodních toků a ekonomická integrace

Hlavním účinkem dohody o volném obchodu je to, že zvyšuje obchod mezi členskými zeměmi. Pomáhá zlepšit alokaci omezených zdrojů, které uspokojují potřeby a potřeby spotřebitelů, a podporuje přímé zahraniční investice (FDI) Přímé zahraniční investice (FDI) Přímé zahraniční investice (FDI) jsou investice strany v jedné zemi do podnikání nebo korporace v jiné zemi s úmyslem vytvořit trvalý zájem. Trvalý úrok odlišuje PZI od zahraničních portfoliových investic, kde investoři pasivně drží cenné papíry ze zahraničí. .

Celní odbory vedou k lepší ekonomické integraci a politické spolupráci mezi národy ak vytvoření společného trhu, měnové unie a fiskální unie.

2. Vytváření obchodu a přesměrování obchodu

Účinnost celní unie se měří z hlediska vytváření obchodu a přesměrování obchodu. K tvorbě obchodu dochází, když se efektivnější členové odboru prodávají méně efektivním členům, což vede k lepší alokaci zdrojů.

K odklonu obchodu dochází, když efektivní nečlenské země prodají méně zboží do členských zemí kvůli externím tarifům. Dává méně výkonným zemím v unii příležitost využít své pozice a prodat více zboží v rámci unie.

Pokud zisky z vytváření obchodu převyšují ztráty z odklonu obchodu, vede to ke zvýšení ekonomického blahobytu mezi členskými zeměmi.

3. Snižuje odklon obchodu

Jedním z hlavních důvodů, proč je celní unie upřednostňována před dohodou o volném obchodu, je skutečnost, že ta první řeší problém odklonu obchodu. K tomu dochází, když nečlenská země prodá své zboží do země s nízkým tarifem FTA (dohoda o volném obchodu), která poté dále prodává zemi s vysokým tarifem FTA, což vede k narušení obchodu. Přítomnost společného externího tarifu v celních uniích pomáhá předcházet problémům, které vyplývají z celních rozdílů.

Nevýhody celních unií

Spolu s výhodami mají celní odbory také několik nevýhod:

1. Ztráta ekonomické suverenity

Členové celní unie jsou povinni jednat s nečlenskými zeměmi a organizacemi, jako je WTO. To je nezbytné pro zachování celní unie; Znamená to však také, že jednotlivé členské země nemohou svobodně vyjednávat o svých vlastních dohodách.

Pokud chce země chránit začínající průmysl Argument kojeneckého průmyslu Argument kojeneckého průmyslu, klasická teorie mezinárodního obchodu, uvádí, že nová průmyslová odvětví vyžadují ochranu před mezinárodními konkurenty, dokud nebudou zralá, stabilní a schopná konkurenceschopnosti. na svém trhu to nedokáže zavedením cel nebo jiných ochranných překážek v důsledku liberální obchodní politiky. Obdobně, pokud chce země liberalizovat svůj obchod mimo unii, není toho schopna dosáhnout díky společnému vnějšímu tarifu.

2. Rozdělení výnosů z tarifů

Některé země v unii nedostávají spravedlivý podíl na výnosech z cel. To je běžné mezi zeměmi, jako je Spojené království, které relativně více obchodují se zeměmi mimo Unii. Přibližně 20% - 25% z celních výnosů si ponechá člen, který tyto výnosy inkasuje. Odhaduje se, že náklady na shromažďování těchto výnosů převyšují skutečné vybrané příjmy.

3. Složitost nastavení tarifní sazby

Společným problémem, kterému čelí celní unie, je složitost stanovení příslušné celní sazby. Tento proces je velmi nákladný a časově náročný. Pro členské země je často těžké vzdát se obchodu s určitým zbožím nebo službami, protože jiná země v unii jej produkuje efektivněji. Tomuto problému obvykle čelí rozvojové země a je to hlavní problém, kterým se Spojené království během brexitu zabývá.

Závěrečné slovo

Vytváření celních unií je dlouhodobě prospěšné pro ekonomiky. Pomáhá malým ekonomikám využívat průmyslová odvětví, která možná nebyla přístupná pouze u domácího obchodu. Mohou dosáhnout velkých externích úspor z rozsahu v rámci Unie z dopravy a infrastruktury.

Tváří v tvář konkurenci jiných ekonomik budou domácí trhy více inklinovat ke zvyšování efektivity. Celní odbory pomáhají s liberální obchodní politikou podporovat růst a spojovat ekonomiky.

Další zdroje

Finance je oficiálním poskytovatelem certifikace FMVA (Financial Modeling and Valuation Analyst) FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari, jejichž cílem je transformovat kohokoli na špičkového finančního analytika.

Abychom se dál učili a rozvíjeli své znalosti finanční analýzy, velmi doporučujeme další finanční zdroje uvedené níže:

  • Giniho koeficient Giniho koeficient Giniho koeficient (Giniho index nebo poměr Gini) je statistická míra ekonomické nerovnosti v populaci. Koeficient měří rozptyl příjmu nebo rozložení bohatství mezi členy populace.
  • Globalizace Globalizace Globalizace je sjednocení a interakce jednotlivců, vlád, společností a zemí světa. Bylo toho dosaženo prostřednictvím
  • OECD OECD OECD nebo Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj je mezinárodní organizace, která podporuje politickou koordinaci a ekonomickou svobodu mezi rozvinutými zeměmi.
  • Parita kupní síly Parita kupní síly Koncept parity kupní síly (PPP) se používá k multilaterálnímu srovnání národních příjmů a životní úrovně různých zemí. Kupní síla se měří cenou konkrétního koše zboží a služeb. Parita mezi dvěma zeměmi tedy znamená, že jednotka měny v jedné zemi bude nakupovat

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found