Princip časového rozlišení - přehled, jak kumulovat výnosy a náklady

Princip akruálního účetnictví je účetní koncept, který vyžaduje, aby se účetní transakce zaznamenávaly v časovém období, ve kterém k nim došlo, bez ohledu na časové období, kdy jsou přijímány skutečné peněžní toky pro transakci. Princip akruálního principu spočívá v tom, že finanční události jsou nejspolehlivěji rozpoznány odpovídajícími výnosy Tržby z prodeje Tržby z prodeje jsou příjmy, které společnost obdrží z prodeje zboží nebo poskytování služeb. V účetnictví mohou být výrazy „prodej“ a „výnos“ zaměňovány a často se používají zaměnitelně, což znamená totéž. Výnosy nemusí nutně znamenat přijatou hotovost. proti výdajům Fixní a variabilní náklady Náklady jsou věci, které lze klasifikovat několika způsoby v závislosti na jejich povaze. Jednou z nejpopulárnějších metod je klasifikace podle fixních nákladů a variabilních nákladů. Fixní náklady se nemění s nárůstem / poklesem v jednotkách objemu výroby, zatímco variabilní náklady jsou závislé pouze na tom, kdy dojde k transakcím - jako je prodej -, nikoli na tom, kdy může být přijata skutečná platba za transakci.

Průvodce zásadou časového rozlišení

Dodržování akruálního principu v účetnictví poskytuje přesnější obrázek o skutečném finančním stavu společnosti, ale je to nákladná metoda pro malé podniky. Small Cap Stock Small cap stock je veřejně obchodovatelná společnost, jejíž tržní kapitalizace se pohybuje od 300 $ milionů na přibližně 2 miliardy USD. Klasifikace mezi malými, středními a velkými společnostmi je subjektivní a může se lišit mezi makléřskými společnostmi a analytiky trhu. adoptovat.

GAAP a IFRS o principu časového rozlišení

Akruální koncept je považován za standardní účetní praxi pro velké společnosti a je podporován jak Mezinárodními standardy účetního výkaznictví (IFRS) IFRS Standardy IFRS standardy jsou Mezinárodní standardy účetního výkaznictví (IFRS), které se skládají ze souboru účetních pravidel, která určují, jak transakce a další účetní události musí být vykázány v účetní závěrce. Jsou navrženy tak, aby udržovaly důvěryhodnost a transparentnost ve finančním světě a Obecně přijímané účetní zásady (GAAP) GAAP GAAP nebo Obecně přijímané účetní zásady jsou obecně uznávaným souborem pravidel a postupů určených k řízení podnikového účetnictví a finančního výkaznictví. GAAP je komplexní soubor účetních postupů, které byly vyvinuty společně Radou pro finanční účetní standardy (FASB) a. Tyto účetní rámce poskytují podnikům po celém světě pokyny, jak účtovat o příjmech a výdajích, kromě pouhého používání hotovostních příjmů.

Velké podniky považují zásadu časového rozlišení za nejaktuálnější účetní systém pro určování finanční pozice a peněžních toků svých obchodních operací, přičemž výnosy a související náklady jsou zaznamenány ve stejném vykazovaném období. Podniky, které vydělávají na příjmech více než 5 milionů USD, musí pro daňové účely používat zásadu časového rozlišení.

Akruální účetnictví vs. hotovostní účetnictví

Hlavní rozdíl mezi akruálním účetnictvím a hotovostním účetnictvím spočívá v období, ve kterém jsou výnosy a náklady zaznamenány jako vzniklé.

Metoda akruálního účetnictví

Akruální metoda účetnictví je založena na porovnávání výnosů s výdaji v období, ve kterém k transakci dochází, místo kdy je platba zpracována, což je postup u hotovostního účetnictví. Akruální metoda vyžaduje, aby podniky zohledňovaly „příspěvek na neplacení“, protože zboží je dodáváno zákazníkům před přijetím plateb a někteří zákazníci nemusí platit.

Na druhou stranu, někteří zákazníci mohou za zboží zaplatit ještě před dodáním zboží kupujícímu. V takovém případě je platba původně zaznamenána jako závazek prodávajícího (protože poté, co obdržel platbu, je podnik odpovědný za dodání zboží). Při dodání zboží zákazníkovi je platba převedena z účtu závazků Druhy závazků Existují tři hlavní typy závazků: ​​krátkodobé, dlouhodobé a podmíněné závazky. Závazky jsou právní závazky nebo dluhy vůči jiné osobě nebo společnosti. Jinými slovy, závazky jsou budoucí oběti ekonomických výhod, které účetní jednotka musí na účtu výnosů přinést. Podobně, když je přijat výdajový účet, je zaznamenán na výdajovém účtu jako takovém, a to ještě před provedením platby za výdaj.

Metoda hotovostního účetnictví

Metoda hotovostního účetnictví zaznamenává transakce výnosů a výdajů, když jsou platby fyzicky přijaty nebo vyplaceny. Tato metoda je omezena na malé podniky, které nemají významné objemy transakcí. Výhodou této metody oproti akruální metodě účetnictví je, že podnik může vyúčtovat všechny fyzické peníze, které má k dispozici.

Pokud však podnik prodává zboží na úvěr prostřednictvím interního financování, nebyl by schopen účtovat o budoucích platbách, protože hotovostní účetnictví, na rozdíl od metody akruálního účetnictví, nemá prostředky pro záznam budoucích plateb. Proto podnik, který používá metodu hotovostního účetnictví, nemusí vždy představovat co nejpřesnější pohled na svou skutečnou finanční pozici.

Princip časového rozlišení - žena u stolu

Potřeba principu časového rozlišení

Složitost obchodních transakcí

Akruální metoda účetnictví se začala používat v reakci na zvýšenou složitost obchodních transakcí. Velké společnosti, které prodávají zboží na úvěr, mohou po dlouhou dobu nadále získávat příjmy ze zboží, které bylo prodáno dříve. Zaznamenávání takových transakcí, když dojde k platbám, by odráželo nepřesný obraz o finanční situaci společnosti, zatímco finanční trhy vyžadují včasné a přesné vykazování financí společnosti.

Pomocí metody akruálního účetnictví mohou velké podniky poskytnout nejpřesnější obraz o finanční situaci společnosti.

Měření výkonnosti podniku v určitém období

Když chce podnik prozkoumat svůj skutečný výkon během určitého časového období - například čtvrtletí nebo jednoho fiskálního roku Fiskální rok (FY) Fiskálním rokem (FY) je období 12 měsíců nebo 52 týdnů používané vládami a podniky pro účetní účely formulovat výroční finanční zprávy. Fiskální rok (FY) nemusí nutně následovat po kalendářním roce. Může to být období, jako je 1. říjen 2009 - 30. září 2010., akruální metoda účetnictví je užitečným nástrojem. Je založen na principu párování, kdy se výnosy zaznamenávají za období, kdy jsou dodávány zboží a služby, a výdaje se zaznamenávají při nákupu zboží a služeb (čímž se porovnávají výnosy získané s náklady vzniklými během stejného účetního období).

Jedním z důvodů, proč je akruální účetnictví schopno poskytnout přesnější přehled o výkonnosti firmy za určité časové období, je to, že lze účtovat budoucí výnosy a náklady. Finanční informace zaznamenané v rámci akruálního účetnictví umožňují podniku vypočítat klíčové finanční metriky, jako je hrubá marže, poměr hrubé marže. jeho příjmy. , provozní marže a čistý příjem.

Proč GAAP používají spíše akruální účetnictví než hotovostní účetnictví

Přesné a konzistentní podávání zpráv

Primárním cílem GAAP je mít přesná a konzistentní pravidla pro finanční výkaznictví. K dosažení tohoto klíčového cíle pomáhá použití metody akruálního účetnictví. Kdykoli podnik prodá položku, a to i na úvěr, transakce se zaznamená okamžitě, bez ohledu na to, zda v danou chvíli došlo k platbě.

Pokud GAAP GAAP GAAP, nebo Obecně přijímané účetní zásady, je běžně uznávaným souborem pravidel a postupů určených k řízení podnikového účetnictví a finančního výkaznictví. GAAP je ucelený soubor účetních postupů, které byly vyvinuty společně Radou pro finanční účetní standardy (FASB) a zvýhodněny pomocí metody hotovostního účetnictví, pak by se prodej zboží prodaného na úvěr nezaznamenal, kdyby k transakci došlo, což by vytvořilo nerovnováha - nesrovnalost - mezi zaznamenanými zásobami a tržbami.

Uznání výnosů

V akruálním účetnictví podnik zaznamenává transakci s výnosy, když je výnos získán. Předpokládejme například, že společnost ABC získala od společnosti XYZ kontrakt na dodávku stavebních materiálů v hodnotě 200 000 USD na staveništi v New Yorku. Platba musí být provedena do 90 dnů od data doručení.

Když společnost ABC dodává stavební materiály společnosti XYZ, zaznamenává transakci jako výnos do svých účetních knih. Doba, kdy je platba přijata nebo má být přijata, nemá vliv na zaznamenávání výnosů.

Omezení principu časového rozlišení

Významné omezení akruálního principu účetnictví lze snadno zjistit z níže uvedeného příkladu: Předpokládejme, že společnost XYZ nikdy neprovede platbu za stavební materiály? Je zřejmé, že taková situace by pro společnost ABC představovala skutečný a podstatný finanční problém, ale zároveň by to pro společnost představovalo významný účetní problém.

Akruální účetnictví může naznačovat, že podnik vytvořil zisky během konkrétního účetního období, zatímco zaznamenané peněžní toky ještě nebyly přijaty. Potenciálně může vykreslit podnik jako ziskový, i když mu chybí dostatečný peněžní tok k financování jeho operací. V případě extrémního nedostatku peněžních toků může podnik dokonce zkrachovat, přestože vykazuje aktuální zisky z jeho účetní závěrky Tři finanční výkazy Tři finanční výkazy jsou výkaz zisku a ztráty, rozvaha a výkaz peněžních toků. Tyto tři základní výroky jsou složitě.

Související čtení

Finance je oficiálním poskytovatelem globálního certifikátu Financial Modeling & Valuation Analyst (FMVA) ™ FMVA® Certification. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Chcete-li pokračovat v rozvoji své finanční kariéry, mohou být užitečné další finanční zdroje uvedené níže:

  • Úpravy položek Úpravy položek Tato příručka k úpravě položek pokrývá výnosy příštích období, výdaje příštích období, výdaje příštích období, výnosy příštích období a další úpravy záznamů deníku, příklady. Na konci každého fiskálního období jsou nutné úpravy položek, aby se výnosy a výdaje sladily se „správným“ obdobím v souladu s principem párování v účetnictví.
  • Princip párování Princip párování Princip párování je účetní koncept, který určuje, že společnosti vykazují výdaje současně s výnosy, s nimiž souvisejí. Výnosy a náklady se ve výkazu zisku a ztráty spárují po určitou dobu (např. Rok, čtvrtletí nebo měsíc). Příklad principu shody
  • Promítání řádkových položek výkazu zisku a ztráty Promítání řádkových položek výkazu zisku a ztráty Diskutujeme o různých metodách promítání řádkových položek výkazu zisku a ztráty. Projektování řádkových položek výkazu zisku a ztráty začíná tržbami z prodeje a poté náklady
  • Princip uznání výnosů Princip uznání výnosů Princip uznání výnosů určuje proces a načasování, kdy jsou výnosy zaznamenávány a uznávány jako položka v účetní závěrce společnosti. Teoreticky existuje několik okamžiků, kdy by společnosti mohly uznat výnosy.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found