Brexit - přehled, výhody a nevýhody, dopad na podniky

Brexit je zkratka „Británie Exit“, která označuje rozhodnutí Spojeného království opustit celní unii Evropské unie. Celní unie je dohoda mezi dvěma nebo více sousedními zeměmi o odstranění obchodních překážek, snížení nebo zrušení cel a zrušit kvóty. Takové odbory byly definovány Všeobecnou dohodou o clech a obchodu (GATT) a jsou třetí fází ekonomické integrace. . Brexit zahrnuje proces vyjednávání nových obchodních dohod. Oblast volného obchodu Oblast volného obchodu (FTA) označuje konkrétní region, kde skupina zemí v uvedeném regionu podepisuje dohodu, která uzavírá hospodářskou spolupráci mezi nimi. Hlavním cílem dohody o volném obchodu je odstranění překážek v obchodování, zejména celních a dovozních kvót, a podpora volného obchodu se zbožím, pravidla registrace občanů, hranice atd. Proces byl zahájen 23. června 2016 poté, co referendum prošlo 51,9% na 48,1%.

Brexit - šachové figurky představující UK a E.U.

Rychlé shrnutí bodů

  • Brexit znamená „Británie Exit“, což znamená rozhodnutí Spojeného království opustit Evropskou unii.
  • Tento proces zahrnuje nová jednání o věcech, jako jsou povolení k pobytu a obchodní předpisy.
  • Oznámení o brexitu způsobilo odpisy libry, pokles výroby automobilů ve Velké Británii a přemístění aktiv v hodnotě 1 bilionu dolarů ze Spojeného království do dalších evropských zemí v odvětví finančních služeb. Mnoho analytiků se však domnívá, že brexit bude pro Velkou Británii nakonec z ekonomického hlediska čistý kladný.

Jak začal brexit?

Brexit byl oficiálně zahájen 23. června 2016 po přijetí referenda o brexitu. Již několik let však na takové referendum rostl tlak. Referendum proběhlo z několika důvodů, jako je imigrace, svrchovanost a měnové otázky. Imigrace je v Británii dlouhodobým problémem. Stejně jako většina západní Evropy zažilo Spojené království za posledních 10–20 let masivní příliv muslimských přistěhovalců ze Středního východu. Podle EkonomV oblastech Velké Británie, kde došlo k velkému nárůstu populace narozené v zahraničí, došlo také k vyššímu procentu lidí, kteří hlasovali pro odchod z EU.

Existují také argumenty, že Britové se cítí méně integrovaní do EU než ostatní občané v Evropě. Občané Spojeného království mají menší evropskou identitu a silnou britskou identitu.

Měnové emise také ovlivnily hlasy pro referendum a byly zdrojem kritiky zavádějících informací. Během příprav na referendum kampaň Leave uvedla, že odchod z EU povede ke zvýšení týdenních výdajů Spojeného království o 350 milionů GBP. Částka byla nejen nesprávná, ale také nezohlednila částku ušetřenou za slevy a slevy z pobytu v EU.

Výhody brexitu

Pokud bude Spojené království tvrdě brexitovat, dosáhne větší svobody při vytváření vlastních obchodních dohod a předpisů. Tvrdý brexit je scénář, ve kterém se Spojené království vzdává přístupu na jednotný trh a celní unii Celní unie Celní unie je dohoda mezi dvěma nebo více sousedními zeměmi o odstranění obchodních překážek, snížení nebo zrušení cel a odstranění kvót. Takové odbory byly definovány Všeobecnou dohodou o clech a obchodu (GATT) a jsou třetí fází ekonomické integrace. . Znovuzískání suverenity je považováno za vítězství i těch, kteří se rozhodli zůstat v EU.

Podle práva EU se například občan jiného národa EU může rozhodnout přestěhovat a žít ve Velké Británii bez omezení. To vedlo k velkému nárůstu imigrace do Británie a způsobilo potíže s plněním potřeb bydlení a služeb. Prostřednictvím tvrdého brexitu bude Spojené království vykonávat plnou kontrolu nad svými hranicemi.

Nevýhody brexitu

Tím, že je Spojené království součástí EU, těží z obchodních dohod mezi EU a dalšími světovými mocnostmi. EU jako subjekt vyvíjí silnější vyjednávací sílu, protože je největší ekonomikou jako skupina. Spojené království by proto odchodem ztratilo vyjednávací sílu a volný obchod s ostatními evropskými zeměmi. Protože se Spojené království pokouší znovu uzavřít obchodní dohody s jinými zeměmi, mohou získat méně příznivé výsledky.

Nejistota brexitu také způsobuje volatilitu a ovlivňuje podniky působící ve Velké Británii. V případě tvrdého brexitu budou zboží a služby podléhat clům, což zvýší náklady na suroviny do Británie a na hotové výrobky.

Dopad brexitu na Británii

V den výsledku referenda libra klesla na 31leté minimum. Odráželo to nejistotu, kterou investoři po Brexitu pociťovali ohledně budoucnosti Velké Británie. Jak se investoři této zprávě přizpůsobili, libra v průběhu příštího roku posílila. Jakmile však byly plány přechodu na brexit uvolněny a několikrát odmítnuty, libra opět oslabila. Zatímco měna s nižší hodnotou zvyšuje vývoz, volatilita libry ukazuje na nedostatek důvěry investorů. Rovněž je neatraktivní nakupovat aktiva s pevným výnosem ve Spojeném království Definice pojmů dluhopisů s pevným výnosem pro nejběžnější podmínky dluhopisů a dluhopisů s pevným příjmem. Anuita, věčnost, kupónová sazba, kovariance, aktuální výnos, nominální hodnota, výnos do splatnosti. atd. a přímé zahraniční investice (FDI) Přímé zahraniční investice (FDI) Přímé zahraniční investice (FDI) jsou investice od strany v jedné zemi do podniku nebo korporace v jiné zemi s úmyslem dosáhnout trvalého zájmu. Trvalý úrok odlišuje PZI od zahraničních portfoliových investic, kde investoři pasivně drží cenné papíry ze zahraničí. pravděpodobně zpomalí.

Nejistota ohledně tarifů způsobila, že britský automobilový průmysl propadl v roce 2017 o 46% a během tří let o 80%. Ačkoli brexit nebyl jediným důvodem poklesu, hrál hlavní roli. Britské automobilové závody získávají komponenty z Evropy a vyvážejí většinu hotových automobilů také do Evropy. Pokud existují dovozní cla na vozidla, mohou být závody na výrobu automobilů ve Velké Británii nerentabilní.

Brexit může mít dopad i na dodavatelský řetězec. S možným zpožděním na hranicích a dalšími požadavky na import komponentů budou společnosti muset držet více zásob, aby se zabránilo zpožděním. Společnost Honda již zavřela svůj závod v Británii, zatímco Nissan se rozhodl vyrábět nový model automobilu v Japonsku místo v Británii. Obě společnosti však uvedly, že rozhodnutí nebylo učiněno kvůli brexitu.

Dalším silně ovlivněným odvětvím je odvětví finančních služeb. Jelikož pro banky existuje mnoho regulačních zákonů stanovených EU, brexit by ponechal banky ve Velké Británii v nejisté situaci. Například během tvrdého odchodu nemusí být britské banky přístup na evropský trh. Na začátku roku 2019 bylo oznámeno, že banky a finanční společnosti již přesunuly aktiva v hodnotě 1 bilionu dolarů ze Spojeného království do EU.

Dodatečné zdroje

Děkujeme, že jste si přečetli článek Finance o brexitu. Chcete-li se neustále vzdělávat a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné tyto finanční zdroje:

  • Obchodní války Obchodní války Obchodní válka je ekonomický konflikt mezi zeměmi. To má za následek, že obě země vůči sobě navzájem ukládají ochranářskou politiku v podobě obchodních překážek. Tyto překážky lze uvalit mnoha různými způsoby, mimo jiné včetně cel, dovozních kvót, domácích dotací, devalvace měny a embarg.
  • Hospodářský cyklus Hospodářský cyklus Hospodářský cyklus je cyklus fluktuací hrubého domácího produktu (HDP) kolem jeho dlouhodobého přirozeného růstu. Vysvětluje expanzi a pokles ekonomické aktivity, které ekonomika v průběhu času prožívá.
  • Celní unie hospodářské unie Celní unie je dohoda mezi dvěma nebo více sousedními zeměmi o odstranění obchodních překážek, snížení nebo zrušení cel a odstranění kvót. Takové odbory byly definovány Všeobecnou dohodou o clech a obchodu (GATT) a jsou třetí fází ekonomické integrace.
  • Společný trh Společný trh Společný trh je formální dohoda, kdy se vytvoří skupina mezi několika zeměmi, v nichž každá členská země přijímá společný externí tarif. Na společném trhu země rovněž umožňují volný obchod a volný pohyb pracovních sil a kapitálu mezi členy skupiny. Cílem tohoto obchodního ujednání je poskytnout zlepšený ekonomický prospěch všem členům

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found