Engelův zákon - přehled, důsledky, Engelova křivka

Engelův zákon je ekonomická teorie, která popisuje vztah mezi příjmy a výdaji na potraviny. Uvádí, že s rostoucím příjmem rodiny se snižuje procento příjmů vynaložených na jídlo. Tuto teorii představil německý ekonom a statistik Ernst Engel v roce 1857. Kromě Engelova zákona je také známý Engelovou křivkou v mikroekonomii. . Také studuje, jak.

Engelův zákon

Pochopení Engelova zákona

Engelův zákon je pozorováním v ekonomii. Uvádí, že se zvyšujícím se příjmem rodiny klesá podíl příjmů vynaložených na jídlo, přestože absolutní dolarové výdaje na jídlo stále rostou.

Engelův zákon nepředpokládá, že výdaje na jídlo zůstanou konstantní, jak se zvyšuje příjem rodiny. Například rodina s měsíčním příjmem 5 000 $ utratí 2 000 $ za jídlo, což tvoří 40% (2 000 $ / 5 000 $) jejího rozpočtu. Pokud se příjem této rodiny zvýší o 40% na 7 000 $, utratí 2 500 $ za jídlo.

Ačkoli se jeho absolutní výdaje na potraviny zvyšují o 25%, relativní podíl na příjmu klesá na 35,7% (2 500 USD / 7 000 USD). Pokles podílu lze vysvětlit nižší mírou růstu výdajů na potraviny ve srovnání s mírou růstu příjmů.

Důsledky Engelova zákona

Získejte pružnost poptávky po jídle

Engelsův zákon naznačuje, že příjmová pružnost poptávky po potravinách je pozitivní, ale menší než 1. Příjmová pružnost poptávky je měřítkem citlivosti množství poptávky po zboží na každou procentuální změnu příjmu. Vypočítává se vydělením procentní změny v množství poptávky procentní změnou v příjmu spotřebitele.

Když se zvýší rodinný příjem, obvykle se zvýší i výdaje na jídlo pro tuto rodinu, což naznačuje pozitivní vztah mezi příjmem spotřebitelů a poptávkou po jídle. Naznačuje to, že příjmová pružnost potravin je pozitivní.

Zvýšení výdajů na potraviny je však pomalejší než zvýšení příjmu spotřebitelů, což vede ke snížení podílu. Pokračováním výše uvedeného příkladu vede 40% nárůst příjmů k 25% zvýšení výdajů na potraviny. Za předpokladu stálých jednotkových cen potravin poskytuje 0,625 (20% / 40%) příjmovou elasticitu potravin. Poptávka po potravinách je tedy ve srovnání s příjmem nepružná.

Engelův koeficient

Engelův zákon podporuje, aby domácnosti s nižším příjmem utrácely větší část svého příjmu za potraviny než ty, které mají střední nebo vyšší příjem. Spotřeba potravin obvykle tvoří velkou část rozpočtu chudé rodiny, protože bohatí mají tendenci utrácet větší část svého příjmu za jiné položky, jako je zábava a luxusní zboží.

Tuto teorii lze rozšířit na celostátní měřítko a podporuje, že rozvinuté země Rozvinutá ekonomika Rozvinutá ekonomika je region, obvykle země, s vysokou úrovní bohatství a zdrojů, které mají k dispozici její obyvatelé nebo občané s vyšším průměrným příjmem domácnosti. nižší podíl příjmů vynaložených na potraviny - měřeno Engelovým koeficientem - než v rozvojových zemích s nižšími příjmy. Engelův koeficient země odráží její ekonomické postavení. Klesající Engelův koeficient obvykle naznačuje ekonomický růst s rostoucí úrovní příjmů v zemi. Naopak zvyšující se Engelův koeficient naznačuje pokles úrovně příjmů v zemi.

Co je Engelova křivka?

Relevantním konceptem je Engelova křivka, jejíž výsledkem je Engelův zákon. Engelova křivka popisuje, jak se výdaje na určité zboží liší podle příjmu domácnosti buď poměrem, nebo absolutní částkou dolaru. Tvar Engelovy křivky je ovlivněn demografickými proměnnými. Demografie Demografie odkazují na socioekonomické charakteristiky populace, kterou podniky používají k identifikaci preferencí produktů a nákupního chování zákazníků. Díky vlastnostem cílového trhu si společnosti mohou vytvořit profil své zákaznické základny. , jako je věk, pohlaví a úroveň vzdělání, jakož i další charakteristiky spotřebitele.

Engelova křivka se také liší u různých druhů zboží. S úrovní příjmu jako osa x a výdajů jako osa y ukazují Engelovy křivky vzestupné sklony pro běžné zboží, které mají pozitivní příjmovou pružnost poptávky. Nižší zboží Nižší zboží Nižší zboží je druh zboží, jehož poptávka vykazuje nepřímý vztah k příjmu spotřebitele. Znamená to, že poptávka po zboží klesá s růstem příjmu spotřebitele nebo expanzí ekonomiky (což obecně zvýší příjem obyvatel). , se zápornou příjmovou pružností, předpokládají záporné svahy pro jejich Engelovy křivky. V případě jídla je Engelova křivka konkávní směrem dolů s kladným, ale klesajícím sklonem.

Další zdroje

Finance je oficiálním poskytovatelem globálního Certified Banking & Credit Analyst (CBCA) ™ Certifikace CBCA ™ Certifikace Certified Banking & Credit Analyst (CBCA) ™ je celosvětovým standardem pro úvěrové analytiky, který zahrnuje finance, účetnictví, kreditní analýzu, analýzu peněžních toků , modelování smluv, splácení půjček atd. certifikační program, jehož cílem je pomoci komukoli stát se finančním analytikem světové úrovně. K dalšímu rozvoji vaší kariéry budou užitečné další finanční zdroje uvedené níže:

  • Agregovaná nabídka a poptávka Agregovaná nabídka a poptávka Agregovaná nabídka a poptávka odkazuje na koncept nabídky a poptávky, ale je aplikován v makroekonomickém měřítku. Agregovaná nabídka a agregátní poptávka jsou vyneseny proti agregované cenové hladině v zemi a agregovanému množství vyměněného zboží a služeb
  • Pružnost Pružnost Pružnost je obecným měřítkem citlivosti ekonomické proměnné v reakci na změnu jiné ekonomické proměnné. Ekonomové
  • Krátkodobá dodávka Krátkodobá dodávka Krátkodobá dodávka je časové období, ve kterém je fixován alespoň jeden vstup - obecně majetek, provozovna a zařízení (OOP). Nárůst poptávky
  • Normální zboží Normální zboží Normální zboží je druh zboží, jehož poptávka vykazuje přímý vztah k příjmu spotřebitele. To znamená, že poptávka po takovém zboží stoupá s

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found