Tržní riziková prémie - definice, vzorec a vysvětlení

Tržní riziková prémie je dodatečný výnos, který investor získá (nebo očekává, že jej získá) z držení rizikového tržního portfolia místo bezrizikových aktiv.

Tržní riziková prémie je součástí modelu oceňování kapitálových aktiv (CAPM) Model oceňování kapitálových aktiv (CAPM) Model oceňování kapitálových aktiv (CAPM) je model, který popisuje vztah mezi očekávaným výnosem a rizikem cenného papíru. Vzorec CAPM ukazuje, že návratnost cenného papíru se rovná bezrizikovému výnosu plus rizikové prémii na základě beta tohoto cenného papíru, který analytici a investoři používají k výpočtu přijatelné míry návratnosti investice. Ve středu CAPM je koncept rizika (volatilita výnosů) a odměny (míra výnosů). Investoři vždy upřednostňují nejvyšší možnou míru návratnosti v kombinaci s nejnižší možnou volatilitou výnosů.

graf tržního rizika prémie

Koncepty používané ke stanovení prémie za tržní riziko

Existují tři hlavní koncepty související s určením pojistného:

  1. Požadovaná prémie za tržní riziko - minimální částka, kterou by investoři měli přijmout. Pokud je míra návratnosti investice nižší než požadovaná míra návratnosti, pak investor nebude investovat. Také se tomu říká překážková sazba. Překážková sazba Definice Překážková sazba, známá také jako minimální přijatelná míra návratnosti (MARR), je minimální požadovaná míra návratnosti nebo cílová míra, kterou investoři očekávají od investice. Míra je určena hodnocením nákladů na kapitál, souvisejících rizik, současných příležitostí v expanzi podnikání, návratnosti podobných investic a dalších faktorů návratnosti.
  2. Historická tržní riziková prémie - měření minulé investiční výkonnosti návratnosti převzaté z investičního nástroje, který se používá k určení prémie. Historická prémie přinese stejný výsledek pro všechny investory, protože výpočet hodnoty je založen na minulém výkonu.
  3. Očekávaná prémie za tržní riziko - na základě očekávané návratnosti investora.

Požadované a očekávané prémie za tržní riziko se u jednotlivých investorů liší. Během výpočtu musí investor vzít v úvahu náklady, které potřebuje k získání investice.

S historickou tržní rizikovou prémií se výnos bude lišit v závislosti na tom, jaký nástroj analytik používá. Většina analytiků používá index S&P 500 jako měřítko pro výpočet minulé výkonnosti trhu.

Výnos státních dluhopisů je obvykle nástrojem používaným k identifikaci bezrizikové míry návratnosti, protože má malé až žádné riziko.

Vzorec a výpočet tržního rizika Premium

Vzorec je následující:

Tržní riziková prémie = očekávaná míra návratnosti - bezriziková sazba

Příklad:

S&P 500 generoval v předchozím roce výnos 8% a aktuální úroková sazba pokladniční poukázky Treasury Bills (T-Bills) Treasury Bills (or T-Bills for short) are a short-term financial instrument that is emited by americké ministerstvo financí s dobami splatnosti od několika dnů do 52 týdnů (jeden rok). Jsou považovány za nejbezpečnější investice, protože jsou podpořeny plnou vírou a důvěrou vlády Spojených států. je 4%. Prémie je 8% - 4% = 4%.

Screenshot šablony tržního rizika Premium

Stáhněte si šablonu zdarma

Zadejte své jméno a e-mail do níže uvedeného formuláře a stáhněte si bezplatnou šablonu hned teď!

Použití tržní rizikové prémie

Jak je uvedeno výše, tržní riziková prémie je součástí modelu oceňování kapitálových aktiv Model oceňování kapitálových aktiv (CAPM) Model oceňování kapitálových aktiv (CAPM) je model, který popisuje vztah mezi očekávaným výnosem a rizikem cenného papíru. Vzorec CAPM ukazuje, že návratnost cenného papíru se rovná bezrizikovému výnosu plus riziková prémie, založená na beta verzi tohoto cenného papíru. V CAPM je návratnost aktiva bezriziková sazba plus prémie vynásobená beta aktiva. Beta Unlevered Beta / Asset Beta Unlevered Beta (Asset Beta) je volatilita výnosů pro podnik, bez ohledu na jeho finanční páku. Zohledňuje pouze svá aktiva. Porovnává riziko nespolehlivé společnosti s rizikem trhu. Vypočítává se tak, že se vezme kapitál beta a vydělí se 1 plus daň upravený o dluh vůči vlastnímu kapitálu je měřítkem toho, jak rizikové je aktivum ve srovnání s celkovým trhem. Prémie je upravena o riziko aktiva.

U aktiva s nulovým rizikem, a tedy například s nulovou beta verzí, by byla zrušena prémie za tržní riziko. Na druhé straně by vysoce rizikové aktivum s beta 0,8 získalo téměř plnou prémii. Při 1,5 beta je aktivum o 150% volatilnější než trh.

Volatilita

Je důležité znovu zdůraznit, že vztah mezi rizikem a odměnou je hlavním předpokladem tržních rizikových prémií. Pokud cenný papír vrací vždy 10% bez selhání, má nulovou volatilitu výnosů. Pokud jiné cenné papíry vrací 20% v prvním období, 30% v druhém období a 15% v třetím období, má vyšší volatilitu výnosů a je proto považován za „rizikovější“, i když má vyšší průměrný výnosový profil .

Odtud přichází koncept výnosů upravených o riziko. Další informace najdete v příručce Finance k výpočtu Sharpe Ratio Sharpe Ratio Sharpe Ratio je měřítkem výnosů upravených o riziko, které porovnávají nadměrný výnos investice s její standardní odchylkou výnosů. Sharpe Ratio se běžně používá k měření výkonnosti investice úpravou jejího rizika. .

Zjistit více

Doufáme, že to byl užitečný průvodce k pochopení vztahu mezi rizikem a odměnou v podnikových financích. Finance je oficiálním globálním poskytovatelem certifikace Financial Modeling and Valuation Analyst (FMVA). Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a Ferrari. Chcete-li se dozvědět více o podnikových financích a finančním modelování, doporučujeme vám přečíst si články Finance níže a rozšířit tak svoji znalostní základnu.

  • Vážené průměrné náklady na kapitál WACC WACC WACC jsou vážené průměrné náklady na kapitál společnosti a představují jejich smíšené náklady na kapitál včetně vlastního kapitálu a dluhu. Vzorec WACC je = (E / V x Re) + ((D / V x Rd) x (1-T)). Tato příručka poskytne přehled o tom, co to je, proč se používá, jak to vypočítat, a také poskytuje kalkulačku WACC ke stažení
  • Kalkulačka Sharpe Ratio Calculator Sharpe Ratio Calculator Kalkulačka Sharpe Ratio Calculator umožňuje měřit návratnost investice podle rizika. Stáhněte si šablonu Finance's Excel a kalkulačku Sharpe Ratio. Sharpe Ratio = (Rx - Rf) / StdDev Rx. Kde: Rx = očekávaný výnos portfolia, Rf = bezriziková míra návratnosti, StdDev Rx = standardní odchylka výnosnosti / volatility portfolia
  • Metody oceňování Metody oceňování Při oceňování společnosti jako podniku se používají tři hlavní metody oceňování: DCF analýza, srovnatelné společnosti a precedenční transakce. Tyto metody oceňování se používají v investičním bankovnictví, kapitálovém výzkumu, soukromém kapitálu, rozvoji společností, fúzích a akvizicích, pákových odkupech a financích
  • Valuation Infographic Valuation Infographic V průběhu let jsme strávili spoustu času přemýšlením a prací na oceňování podniků u široké škály transakcí. Toto ocenění infografika

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found