Funkce ROUNDUP - vzorec, příklady, jak používat

Funkce ROUNDUP je zařazena do seznamu funkcí matematické a trigonometrické funkce aplikace Excel Seznam nejdůležitějších funkcí aplikace Excel pro finanční analytiky. Tento podváděcí list pokrývá stovky funkcí, které je důležité znát jako analytik aplikace Excel. Funkce zaokrouhlí číslo od nuly nahoru.

Jako finanční analytik Popis pracovní pozice finančního analytika Níže uvedený popis pracovní pozice finančního analytika poskytuje typický příklad všech dovedností, vzdělání a zkušeností potřebných k získání pozice analytika v bance, instituci nebo korporaci. Provádějte finanční prognózy, vykazování a sledování provozních metrik, analyzujte finanční data, vytvářejte finanční modely, funkce ROUNDUP je užitečná, protože pomáhá zaokrouhlit číslo a eliminuje nejméně významné číslice, zjednodušuje notaci, ale udržuje se blízko původní hodnoty.

Vzorec

= ROUNDUP (číslo, počet_číslic)

Funkce ROUNDUP používá následující argumenty:

 1. Číslo (povinný argument) - Toto je reálné číslo, které chceme zaokrouhlit nahoru.
 2. Num_digits (povinný argument) - Toto je počet číslic, na které chceme číslo zaokrouhlit.

Nyní, pokud je argument num_digits:

 1. Kladná hodnota určuje počet číslic napravo od desetinné čárky.
 2. Rovná nule, určuje zaokrouhlování na nejbližší celé číslo.
 3. Záporná hodnota, určuje počet číslic nalevo od desetinné čárky.

Jak používat funkci ROUNDUP v aplikaci Excel?

Abychom pochopili použití funkce ROUNDUP, zvažte několik příkladů:

Příklad 1

Předpokládejme, že máme následující údaje:

ČísloČíslicePoznámky
5.1420Zaokrouhlete nahoru na nejbližší celé číslo
5.1421Zaokrouhlete nahoru na 1 desetinné místo
5.1422Zaokrouhlete nahoru na 2 desetinná místa
2785.23Zaokrouhlete na 3 desetinná místa
2785.2-1Zaokrouhlete nahoru na nejbližších 10
2785.2-2Zaokrouhlete na nejbližších 100
2785.2-3Zaokrouhlete na nejbližší 1000
2785.2-4Zaokrouhlete nahoru na nejbližších 10 000

Výsledky, které získáme v aplikaci Excel, jsou uvedeny níže:

Funkce ROUNDUP

Příklad 2

Předpokládejme, že máme následující údaje:

datumČtvrťák
01/31/181
04/15/182
07/01/183

Pokud si přejeme vypočítat čtvrtletí (tj. 1, 2, 3, 4) z data, můžeme použít tuto funkci společně s funkcí MĚSÍC. Vzorec, který se má použít, je:

Funkce ROUNDUP - Příklad 2

Výše uvedený vzorec extrahuje měsíc jako číslo mezi 1–12 a poté vydělí číslo 3. Výsledek se poté zaokrouhlí nahoru na nejbližší celé číslo pomocí funkce ROUNDUP. Jak jsme zřetězili Q se vzorcem, dostaneme výsledek níže:

Funkce ROUNDUP - Příklad 2a

Je třeba pamatovat na funkci ROUNDUP

 1. ROUNDUP se chová jako ROUND, kromě toho, že vždy zaokrouhlí číslo nahoru.
 2. ROUNDUP může zaokrouhlovat buď nalevo nebo napravo od desetinné čárky.
 3. Na rozdíl od standardního zaokrouhlování, kde jsou čísla menší než 5 zaokrouhlována nahoru, funkce vždy zaokrouhlí čísla 1-9 nahoru.

Kliknutím sem stáhnete ukázkový soubor aplikace Excel

Dodatečné zdroje

Děkujeme za přečtení finančního průvodce funkcí Excel ROUNDUP. Tím, že si uděláte čas na osvojení a zvládnutí těchto funkcí aplikace Excel, výrazně urychlíte svou finanční analýzu. Další informace najdete v těchto dalších finančních zdrojích:

 • Funkce aplikace Excel pro finance Excel pro finance Tento průvodce Excel pro finance vás naučí 10 nejlepších vzorců a funkcí, které musíte znát, abyste byli skvělým finančním analytikem v aplikaci Excel. Tato příručka obsahuje příklady, snímky obrazovky a podrobné pokyny. Nakonec si stáhněte bezplatnou šablonu aplikace Excel, která obsahuje všechny finanční funkce obsažené v tomto kurzu
 • Kurz vzorců pro Excel
 • Pokročilé vzorce aplikace Excel, které musíte znát Pokročilé vzorce aplikace Excel, které musíte znát Tyto pokročilé vzorce aplikace Excel jsou důležité pro znalost a posune vaše dovednosti v oblasti finanční analýzy na další úroveň. Pokročilé funkce aplikace Excel, které musíte znát. Naučte se 10 nejlepších vzorců aplikace Excel, které každý finanční analytik světové úrovně pravidelně používá. Tyto dovednosti zlepší vaši tabulkovou práci v jakékoli kariéře
 • Zkratky aplikace Excel pro PC a Mac Zkratky aplikace Excel PC Zkratky aplikace Excel pro Mac - Seznam nejdůležitějších a nejběžnějších zkratek pro MS Excel pro uživatele PC a Mac, finance, účetní profese. Klávesové zkratky zrychlují vaše dovednosti v oblasti modelování a šetří čas. Naučte se úpravy, formátování, navigaci, pás karet, vkládání speciálních, manipulaci s daty, úpravy vzorců a buněk a další zkratky

Poslední příspěvky