Správa podle cílů (MBO) - přehled, kroky, výhody

Management by Objectives (MBO) je strategický přístup ke zvýšení výkonu organizace. Jedná se o proces, kdy jsou cíle organizace definovány a vedení je předává členům organizace. Typy organizací Tento článek o různých typech organizací zkoumá různé kategorie, do kterých mohou spadat organizační struktury. Organizační struktury se záměrem dosáhnout každého cíle.

Správa podle cílů

Důležitým krokem v přístupu MBO je monitorování a hodnocení výkonu a pokroku každého zaměstnance ve srovnání se stanovenými cíli. V ideálním případě, pokud jsou zaměstnanci sami zapojeni do stanovování cílů a rozhodování o jejich postupu, je pravděpodobnější, že splní své povinnosti.

Kroky v procesu správy podle cílů

1. Definujte cíle organizace

Stanovení cílů je nejen rozhodující pro úspěch jakékoli společnosti, ale také slouží různým účelům. Při stanovování cílů musí zahrnovat několik různých typů manažerů. Cíle stanovené orgány dohledu jsou prozatímní, založené na interpretaci a hodnocení toho, čeho může společnost ve stanovené lhůtě dosáhnout a čeho by měla dosáhnout.

2. Definujte cíle zaměstnanců

Jakmile jsou zaměstnanci seznámeni s obecnými cíli, plánem a strategiemi, které mají následovat, mohou manažeři začít pracovat se svými podřízenými na stanovení jejich osobních cílů. Půjde o diskusi jeden na jednoho, kde podřízení podají manažerům informace o svých cílech a kterých cílů mohou dosáhnout v konkrétním čase a za jakých zdrojů. Poté mohou sdílet pokusné úvahy o tom, jaké cíle může organizace nebo oddělení považovat za proveditelné.

3. Průběžné monitorování výkonu a pokroku

Ačkoli je pro zvýšení efektivity manažerů nezbytný přístup management by goals, je stejně důležitý pro sledování výkonu a pokroku každého zaměstnance v organizaci.

4. Hodnocení výkonu

V rámci MBO se kontroly výkonnosti dosahuje účastí příslušných manažerů.

5. Poskytování zpětné vazby

V přístupu řízení podle cílů je nejdůležitějším krokem nepřetržitá zpětná vazba Konstruktivní zpětná vazba Konstruktivní zpětná vazba přichází s pozitivními úmysly a používá se jako podpůrný komunikační nástroj k řešení konkrétních problémů nebo obav. na výsledcích a cílech, protože umožňuje zaměstnancům sledovat a provádět opravy svých akcí. Průběžná zpětná vazba je doplněna častými formálními hodnotícími schůzkami, na nichž mohou nadřízení a podřízení diskutovat o pokroku směrem k cílům, což vede k větší zpětné vazbě.

6. Hodnocení výkonu

Kontroly výkonu jsou rutinní kontrolou úspěchu zaměstnanců v organizacích MBO.

Správa podle cílů - kroky

Výhody správy podle cílů

  • Řízení podle cílů pomáhá zaměstnancům ocenit jejich role a odpovědnosti na pracovišti.
  • Plánované oblasti klíčových výsledků (KRA) jsou specifické pro každého zaměstnance v závislosti na jeho zájmu, vzdělání, kvalifikaci a specializaci.
  • Přístup MBO obvykle vede k lepší týmové práci a komunikaci.
  • Poskytuje zaměstnancům jasné pochopení toho, co se od nich očekává. Vedoucí stanovili cíle pro každého člena týmu a každému zaměstnanci je poskytnut seznam jedinečných úkolů.
  • Každému zaměstnanci jsou přiřazeny jedinečné cíle. Proto se každý zaměstnanec cítí pro organizaci nepostradatelný a nakonec si vytvoří pocit loajality vůči organizaci.
  • Manažeři pomáhají zajistit, aby cíle podřízených souvisely s cíli organizace.

Omezení správy podle cílů

  • Řízení podle cílů často ignoruje stávající étos organizace a pracovní podmínky.
  • Větší důraz je kladen na cíle a cíle. Manažeři neustále vyvíjejí tlak na zaměstnance, aby dosáhli svých cílů, a zapomínají na využití MBO pro zapojení, ochotu přispívat a růst managementu.
  • Manažeři někdy nadměrně zdůrazňují nastavení cíle, ve srovnání s provozními problémy, jako generátor úspěchu.
  • Přístup MBO nezdůrazňuje význam kontextu, ve kterém jsou stanoveny cíle. Kontext zahrnuje vše od dostupnosti a efektivity zdrojů až po relativní odkup od vedení a zúčastněných stran Zainteresovaná strana V podnikání je zainteresovanou stranou každý jednotlivec, skupina nebo strana, která má zájem na organizaci a na výsledcích jejích akcí. Běžné příklady.
  • Konečně existuje tendence mnoha správců vnímat správu podle cílů jako celkový systém, který zvládne všechny problémy se správou po instalaci. Nadměrná závislost může systému MBO způsobit problémy, které není připraven řešit, a která maří jakékoli potenciálně pozitivní účinky na problémy, které má řešit.

Klíčové jídlo

  • Management by Objectives (MBO) je přístup, který si manažeři osvojili při kontrole svých zaměstnanců implementací řady konkrétních cílů, kterých se zaměstnanec i organizace snaží dosáhnout v bezprostřední budoucnosti, a podle toho na nich pracují.
  • Přístup MBO je implementován s cílem zajistit, aby zaměstnanci jasně pochopili své role a odpovědnosti spolu s očekáváními, aby mohli porozumět vztahu jejich činností k celkovému úspěchu organizace.
  • Pokud není strategie řízení podle cílů adekvátně nastavena, rozhodována a kontrolována organizacemi, je pravděpodobné, že sebestřední pracovníci nesprávně interpretují výsledky a nesprávně vykreslují dosažení krátkodobých úzkoprsých cílů.

Dodatečné zdroje

Finance nabízí Certified Banking & Credit Analyst (CBCA) ™ Certifikace CBCA ™ Certifikace Certified Banking & Credit Analyst (CBCA) ™ je celosvětovým standardem pro úvěrové analytiky, který zahrnuje finance, účetnictví, kreditní analýzu, analýzu peněžních toků, modelování smluv, půjčky splátky a další. certifikační program pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na vyšší úroveň. Chcete-li se dál učit a rozvíjet svou znalostní základnu, prozkoumejte prosím další relevantní finanční zdroje níže:

  • Corporate Performance Management (CPM) Corporate Performance Management (CPM) Corporate Performance Management (CPM) odkazuje na nástroj používaný korporacemi k formulování organizačních strategií prostřednictvím předepsaných metodik
  • Klíčové ukazatele výkonu (KPI) Klíčové ukazatele výkonu (KPI) Klíčové ukazatele výkonu (KPI) jsou metriky používané k pravidelnému sledování a hodnocení výkonnosti organizace směrem k dosažení konkrétních cílů. Používají se také k měření celkového výkonu společnosti
  • Cíle a klíčové zdroje (OKR) Cíle a klíčové výsledky (OKR) Cíle a klíčové výsledky je populární rámec vedení, který zahrnuje formulování, komunikaci a monitorování cílů a výsledků ve společnosti na
  • Řízení lidských zdrojů Řízení lidských zdrojů Řízení lidských zdrojů (HRM) je souhrnný pojem pro všechny formální systémy vytvořené za účelem pomoci při řízení zaměstnanců a dalších zúčastněných stran v rámci

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found