Hodnota v riziku - Zjistěte více o hodnocení a výpočtu VaR

Value at Risk (VaR) je finanční metrika, která odhaduje riziko investice. Přesněji řečeno, VaR je statistická technika používaná k měření výše potenciální ztráty, ke které by mohlo dojít v investičním portfoliu během stanoveného časového období. Hodnota v riziku dává pravděpodobnost ztráty více než dané částky v daném portfoliu.

Graf Value at Risk (VAR)

Výhody Value at Risk (VaR)

1. Snadno pochopitelné

Hodnota v riziku je jediné číslo, které označuje rozsah rizika v daném portfoliu. Hodnota v riziku se měří buď v cenových jednotkách, nebo v procentech. Díky tomu je interpretace a porozumění VaR relativně jednoduché.

2. Použitelnost

Hodnota v riziku se vztahuje na všechny typy aktiv - dluhopisy Dluhopisy Dluhopisy jsou cenné papíry s pevným výnosem, které vydávají společnosti a vlády za účelem zvýšení kapitálu. Emitent dluhopisů si od držitele dluhopisu půjčí kapitál a provede mu fixní platby za pevnou (nebo variabilní) úrokovou sazbu po stanovené období. , akcie, deriváty, měny atd. VaR tedy mohou snadno použít různé banky a finanční instituce k posouzení ziskovosti a rizika různých investic a alokaci rizika na základě VaR.

3. Univerzální

Hodnota Value at Risk je široce používána, takže se jedná o akceptovaný standard při nákupu, prodeji nebo doporučování aktiv.

Omezení hodnoty v riziku

1. Velká portfolia

Výpočet hodnoty v riziku pro portfolio vyžaduje nejen jeden pro výpočet rizika a návratnosti každého aktiva, ale také korelace mezi nimi. Čím větší je počet nebo různorodost aktiv v portfoliu, tím obtížnější je výpočet hodnoty VaR.

2. Rozdíl v metodách

Různé přístupy k výpočtu VaR mohou vést ke stejným výsledkům u stejného portfolia.

3. Předpoklady

Výpočet VaR vyžaduje, aby byly vytvořeny určité předpoklady a použity jako vstupy. Pokud předpoklady nejsou platné, pak ani hodnota VaR.

Klíčové prvky hodnoty v riziku

  1. Stanovená výše ztráty v hodnotě nebo procentech
  2. Časové období, během kterého je riziko hodnoceno
  3. Interval spolehlivosti

Příklad otázky hodnocení VaR

Pokud máme 95% interval spolehlivosti, jaká je maximální ztráta, která může nastat z této investice po dobu jednoho měsíce?

Metody použité pro výpočet VaR

1. Historická metoda

Historická metoda je nejjednodušší metodou pro výpočet hodnoty v riziku. Tržní data za posledních 250 dní se berou k výpočtu procentuální změny pro každý rizikový faktor v každý den. Každá procentuální změna se poté vypočítá s aktuálními tržními hodnotami a představuje 250 scénářů pro budoucí hodnotu. U každého ze scénářů je portfolio oceňováno pomocí úplných nelineárních cenových modelů. Předpokládá se, že třetí zvolený nejhorší den bude 99% VaR.

Vzorec VaR

Kde:

  • protiije počet proměnných v den i
  • m je počet dní, od kterých jsou převzata historická data

2. Parametrická metoda

Parametrická metoda je také známá jako varianční-kovarianční metoda. Tato metoda předpokládá normální rozdělení výnosů. Je třeba odhadnout dva faktory - očekávaný výnos a směrodatnou odchylku. Tato metoda je nejvhodnější pro problémy s měřením rizik, kde je distribuce známá a spolehlivě odhadnutá. Metoda je nespolehlivá, když je velikost vzorku velmi malá.

Nechť ztráta bude „l“ pro portfolio „p“ s „n“ počtem nástrojů.

VaR - parametrická metoda

3. Metoda Monte Carlo

Podle metody Monte Carlo se hodnota Value at Risk vypočítá náhodným vytvořením řady scénářů budoucích sazeb pomocí nelineárních cenových modelů k odhadu změny hodnoty pro každý scénář a následným výpočtem hodnoty VaR podle nejhorších ztrát. Tato metoda je vhodná pro širokou škálu problémů s měřením rizik, zejména při řešení složitých faktorů. Předpokládá, že existuje známé rozdělení pravděpodobnosti pro rizikové faktory.

Mezní hodnota v riziku (MVaR)

Metoda mezní hodnoty v riziku (MVaR) je množství dodatečného rizika, které je přidáno novou investicí do portfolia. MVaR pomáhá správcům fondů porozumět změnám v portfoliu v důsledku odečtení nebo přidání konkrétní investice. Investice může mít jednotlivě vysokou hodnotu v riziku, ale pokud negativně koreluje s portfoliem, může do portfolia přispívat relativně mnohem nižší mírou rizika než její samostatné riziko.

Přírůstková hodnota v riziku

Přírůstkové VaR je množství nejistoty přidané do portfolia nebo odečtené od portfolia v důsledku nákupu nebo prodeje investice. Inkrementální VaR se počítá s přihlédnutím ke standardní odchylce portfolia a míře návratnosti a míře návratnosti jednotlivé investice a podílu portfolia. (Podíl portfolia označuje, jaké procento portfolia představuje jednotlivá investice.)

Podmíněná hodnota v riziku (CVaR)

Toto se také označuje jako očekávaný schodek, průměrná hodnota v riziku, koncová VaR, průměrná nadměrná ztráta nebo průměrný schodek. CVaR je rozšíření VaR. CVaR pomáhá vypočítat průměr ztrát, ke kterým dojde v distribuci nad bodem rizika v riziku. Čím menší je CVaR, tím lépe.

Související čtení

Doufáme, že jste si užili přečtení finančního průvodce Value at Risk. Finance je globálním poskytovatelem školení finančních analytiků a kariérního postupu pro finanční profesionály. Chcete-li se dozvědět více a rozšířit svou kariéru, prozkoumejte další relevantní zdroje níže:

  • Akciová riziková prémie Akciová riziková prémie Akciová riziková prémie je rozdíl mezi výnosy z vlastního kapitálu / jednotlivých akcií a bezrizikovou mírou výnosu. Jde o náhradu investorovi za to, že podstoupil vyšší míru rizika a investoval do vlastního kapitálu než do bezrizikových cenných papírů.
  • Obchodování s pevným výnosem Obchodování s pevným výnosem Obchodování s pevným výnosem zahrnuje investice do dluhopisů nebo jiných dluhových cenných papírů. Cenné papíry s pevným výnosem mají několik jedinečných atributů a faktorů
  • Averze k riziku Definice averze k riziku Někdo, kdo má averzi k riziku, má tu vlastnost nebo vlastnost, že dává přednost vyhnout se ztrátě před ziskem. Tato vlastnost je obvykle spojena s investory nebo účastníky trhu, kteří upřednostňují investice s nižšími výnosy a relativně známými riziky před investicemi s potenciálně vyššími výnosy, ale také s vyšší nejistotou a vyšším rizikem.
  • Investice: Průvodce pro začátečníky Investice: Průvodce pro začátečníky Průvodce Finance's Investing for Beginners vás naučí základy investování a jak začít. Zjistěte více o různých strategiích a technikách obchodování a o různých finančních trzích, do kterých můžete investovat.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found