Trojúhelník podvodu je rámec běžně používaný při auditu k vysvětlení motivace, která stojí za rozhodnutím jednotlivce spáchat podvod. Trojúhelník podvodů nastiňuje tři složky, které přispívají ke zvýšení rizika podvodu: (1) příležitost, (2) pobídka a (3) racionalizace.
Stručné shrnutí:
- Trojúhelník podvodů je rámec používaný k vysvětlení motivace, která stojí za rozhodnutím jednotlivce spáchat podvod.
- Trojúhelník podvodu se skládá ze tří složek: (1) Příležitost, (2) Motivace a (3) Racionalizace.
- Podvod označuje podvod, který je úmyslný a způsobený zaměstnancem nebo organizací za účelem osobního zisku.
Co je to podvod?
Trojúhelník podvodu se používá k vysvětlení motivace podvodu. Co však přesně je podvod?
Podvod označuje podvod, který je úmyslný a způsobený zaměstnancem nebo organizací. Typy organizací Tento článek o různých typech organizací zkoumá různé kategorie, do kterých mohou spadat organizační struktury. Organizační struktury pro osobní zisk. Jinými slovy, podvod je podvodná činnost používaná k získání výhody nebo k vytvoření nezákonného zisku. Z protiprávního jednání navíc plyne prospěch pachateli a poškozuje ostatní zúčastněné strany.
Například zaměstnanec, který vloží hotovost z obchodního rejstříku, se dopouští podvodu. Zaměstnanec by měl prospěch z získání další hotovosti na náklady společnosti.
Níže probereme komponenty v trojúhelníku podvodů, které přispívají ke zvýšení rizika podvodu.
Podvodný trojúhelník - příležitost
Příležitost se týká okolností, které umožňují podvod. V trojúhelníku podvodů je to jediná součást, nad kterou má společnost úplnou kontrolu. Mezi příklady spáchání podvodu patří:
1. Slabé vnitřní ovládací prvky
Interní kontroly jsou procesy a postupy implementované k zajištění integrity účetních a finančních informací. Slabé vnitřní kontroly, jako je špatné oddělení povinností, nedostatečný dohled a špatné postupy dokumentace, vedou k příležitostem k podvodu.
2. Špatný tón nahoře
Tón nahoře Tón nahoře Tón nahoře, běžně označovaný jako audit, se používá k definování vedení společnosti a vedení představenstva a jejich závazku být čestný a etický. Tón nahoře udává kulturní prostředí společnosti a firemní hodnoty. odkazuje na závazek vrcholového vedení a představenstva k etičnosti, poctivosti a čestnosti. Špatný tón nahoře vede k tomu, že společnost je náchylnější k podvodům.
3. Nedostatečné účetní zásady
Účetní zásady se vztahují k tomu, jak se zaznamenávají položky v účetní závěrce. Špatné (nedostatečné) účetní zásady mohou zaměstnancům poskytnout příležitost manipulovat s čísly.
Pobídka
Pobídka, alternativně nazývaná nátlak, označuje způsob myšlení zaměstnance spáchat podvod. Mezi příklady věcí, které jsou pobídkou ke spáchání podvodu, patří:
1. Bonusy založené na finanční metrice
Běžnými finančními metrikami používanými k hodnocení výkonu zaměstnance jsou výnosy a čistý příjem Čistý zisk Čistý příjem je klíčovou řádkovou položkou nejen ve výkazu zisku a ztráty, ale ve všech třech hlavních finančních výkazech. Čistý zisk je sice dosažen prostřednictvím výkazu zisku a ztráty, ale také v rozvaze a výkazu peněžních toků. . Bonusy, které jsou založeny na finanční metrice, vytvářejí tlak na zaměstnance, aby splnili cíle, což jim zase může způsobit spáchání podvodu za účelem dosažení cíle.
2. Očekávání investorů a analytiků
Potřeba splnit nebo překonat očekávání investorů a analytiků může vytvořit tlak na spáchání podvodu.
3. Osobní pobídky
Mezi osobní pobídky může patřit potřeba vydělat více peněz, potřeba platit osobní účty, závislost na hazardních hrách atd.
Podvodný trojúhelník - racionalizace
Racionalizace se týká ospravedlnění jednotlivce spácháním podvodu. Mezi příklady běžných racionalizací, které používají osoby spáchající podvod, patří:
1. „Chovali se ke mně špatně“
Jednotlivec může být vůči svému manažerovi nebo zaměstnavateli zlobivý a věří, že spáchání podvodu je způsob, jak získat návratnost.
2. „Vyšší management to dělá také“
Špatný tón nahoře může způsobit, že jednotlivec bude následovat kroky těch, kteří jsou výše v hierarchii společnosti. Struktura společnosti Struktura společnosti odkazuje na organizaci různých oddělení nebo obchodních jednotek ve společnosti. V závislosti na cílech společnosti a odvětví.
3. „Neexistuje žádné jiné řešení“
Jednotlivec může věřit, že může přijít o všechno (například o práci), pokud se nedopustí podvodu.
Související čtení
Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Chcete-li se dál učit a rozvíjet svou znalostní základnu, prozkoumejte prosím další relevantní finanční zdroje níže:
- Mezní hodnota významnosti auditu při auditu Mezní hodnota významnosti při auditu odkazuje na referenční hodnotu použitou k získání přiměřené jistoty, že audit nezjistí žádnou významnou nesprávnost, že
- Peněžní krádež Peněžní krádež Peněžní krádež odkazuje na krádež hotovosti, která již byla za určité období zaznamenána v účetních knihách. Tento podvod je spáchán
- Forenzní účetnictví Forenzní účetnictví Forenzní účetnictví je vyšetřování podvodů nebo finančních manipulací prováděním velmi podrobného výzkumu a analýzy finančních informací. Forenzní účetní jsou často najímáni, aby se připravili na soudní spory týkající se pojistných událostí, platební neschopnosti, zpronevěry, podvodů - jakýkoli druh finanční krádeže.
- Klíčové ukazatele výkonu (KPI) Klíčové ukazatele výkonu (KPI) Klíčové ukazatele výkonu (KPI) jsou metriky používané k pravidelnému sledování a hodnocení výkonnosti organizace směrem k dosažení konkrétních cílů. Používají se také k měření celkového výkonu společnosti