Transakční násobky jsou typem finančních metrik používaných k ocenění společnosti. V případě fúzí a akvizic se ocenění konkrétní společnosti provádí různými metodami, včetně diskontovaných peněžních toků a násobků. Mezi různými metodami hrají Transaction Multiples velmi odlišnou roli, protože na základě nejnovějších trendů upozorňují kupujícího na hodnotu konkrétního druhu společnosti pro investory. Pomáhá porozumět násobkům a prémiím placeným v konkrétním odvětví.
Výpočet násobků transakcí zohledňuje několik faktorů, například typ prémie, kterou společnost musí zaplatit, aby získala kontrolní podíl. To je také jeden z důvodů, proč jsou transakční násobky vyšší než obchodní násobky.
Násobky transakcí jsou také známé jako „Precedentní transakční analýza Precedentní transakční analýza Precedentní transakční analýza je metoda oceňování společnosti, kde se minulé fúze a akvizice používají k ocenění srovnatelného obchodu dnes. Tato metoda oceňování, která se běžně označuje jako „precedenty“, se používá k ocenění celého podniku v rámci fúze / akvizice, kterou analytici obvykle připravují. “
Identifikace předchozích transakcí:
- Obchodní charakteristiky - Podnikání cílové společnosti by mělo mít podobné produkty a služby, aby byly srovnatelné.
- Finanční výhled - Společnosti s podobným rozsahem příjmů mohou být relevantnější než společnosti s větším nebo menším příjmem.
- Time of the Deal - Relevance transakce se stává srovnatelnou, pokud je transakce v poslední době.
- Umístění cíle - Je také důležité zvážit transakce ve stejném regionu jako v cíli, aby byl srovnatelnější s vyhlídkami na růst a výzvami, kterým čelí konkrétní region.
Výhody:
- Informace jsou veřejně dostupné.
- Poskytuje lepší pochopení trhu s ohledem na frekvenci transakcí týkajících se různých druhů aktiv.
- Pomáhá při vyjednávání a diskusi o dohodě.
- Poskytuje pochopení strategie různých hráčů. Někteří mohou hledat konsolidaci, zatímco jiní mohou hledat malé společnosti a být akviziční.
- Rozsah ukazuje druh již placeného pojistného, a proto je realističtější.
Nevýhody:
- Každá dohoda je jedinečná a má své vlastní plusy a mínusy. Žádné dvě dohody nelze porovnávat absolutním způsobem.
- Výběr jedné transakce nad druhou může vést k zkreslení vzorku, a proto může poskytnout nepřesný obrázek.
- Dostupné informace nemusí být spolehlivé a mohou být zavádějící.
- Různé kupující mohou mít různé výhody synergie, takže identifikace násobků společnosti A nemusí být pro společnost C relevantní.
- Tržní podmínky, jako je ekonomický růst, dostupnost zdrojů atd., Se v době předchozích transakcí mohou velmi lišit od aktuálních transakcí a mohou poskytnout omezený přehled.
- Ne všechny problémy lze zahrnout do transakčních násobků, včetně zákaznických smluv, vztahů s dodavateli, problémů s řízením atd., A nemusí poskytovat věrný a poctivý obraz.
Níže uvedená tabulka ukazuje snímek násobků transakcí pro různé transakce:
Kde najít předchozí transakce?
- Securities Data Corporation (SDC)
- Zprávy z výzkumu vlastního kapitálu
- Výroční zprávy, 10 tis., 8 tis
- Dealogic / M&A Global
- Bloomberg
- Thomson One Banker
- Kapitálový IQ nebo FactSet nebo fúzní trh
Analýza různých násobků:
- EV / výnosy - Toto je jeden z nejpopulárnějších násobků používaných v různých průmyslových odvětvích, protože je obtížné manipulovat s údaji o příjmech. Tento násobek se stává relevantním, zejména když má společnost záporný EBITDA, protože vícenásobný EV / EBITDA nebude relevantní. Začínající společnosti v odvětví internetu a elektronického obchodování budou mít v prvních letech obecně záporný EBITDA. EV / Revenue je však špatná míra, protože dvě společnosti se stejnými příjmy mohou mít velký rozdíl ve svých operacích, což se odráží v jejich EBITDA. EV / výnosy se pohybují v rozmezí 1,0x až 3,0x.
- EV / EBITDA - Toto je jeden z nejčastěji používaných násobků a funguje jako proxy pro volné peněžní toky. EV / EBITDA se často pohybuje v rozmezí 6,0x až 15,0x.
- EV / EBIT - EBIT je odvozen po úpravě odpisů a amortizace, protože odráží skutečné náklady a zohledňuje opotřebení aktiv firmy. V případě kapitálově náročných společností, jako jsou poradenské nebo technologické společnosti, jsou si EBITDA a EBIT poněkud blízké; tedy násobky jako EV / EBITDA a EV / EBIT jsou podobné. Vzhledem k tomu, že EBIT je nižší než EBITDA, je násobek vyšší a pohybuje se v rozmezí 10,0x až 20,0x.
- EV / Zaměstnaný kapitál - Toto není jeden z populárních způsobů výpočtu násobků, ale stále ho používají kapitálově náročné společnosti. Investovaný kapitál určuje potenciální výdělky, ale nebere rozdíly v ziskovosti.
- P / E - Tato metrika ocenění bere v úvahu cenu v čitateli a zisk na akcii ve jmenovateli. Násobek P / E je podobný hodnotě vlastního kapitálu a čistému příjmu, přičemž jsou rozděleny plně zředěnými akciemi. Tento násobek je v rozsahu 12,0x až 30,0x.
- Poměr PEG - Je to jednoduše poměr P / E dělený tempem růstu EPS a často se pohybuje od 0,5x do 3,5x. Nejlepší částí této metody je, že zohledňuje růstové vyhlídky společnosti a zároveň zachycuje její růstovou rychlost. Společnost ve fázi růstu bude mít větší hodnotu než společnost, která dosáhla fáze zralosti.
Další zdroje
- Analýza násobků Analýza násobků Analýza násobků zahrnuje oceňování společnosti s využitím násobku. Porovnává násobek společnosti s obdobnou společností.
- Metody oceňování Metody oceňování Při oceňování společnosti jako podniku se používají tři hlavní metody oceňování: DCF analýza, srovnatelné společnosti a precedenční transakce. Tyto metody oceňování se používají v investičním bankovnictví, kapitálovém výzkumu, soukromém kapitálu, rozvoji společností, fúzích a akvizicích, pákových odkupech a financích
- Celková hodnota podniku Hodnota podniku Hodnota podniku nebo celková hodnota firmy je celková hodnota firmy rovná její hodnotě vlastního kapitálu plus čistý dluh plus jakýkoli menšinový podíl použitý při ocenění. Zaměřuje se spíše na celkovou tržní hodnotu než na hodnotu vlastního kapitálu, takže jsou zahrnuty všechny majetkové podíly a pohledávky z dluhu i vlastního kapitálu.
- Tržní riziková prémie Tržní riziková prémie Tržní riziková prémie je další výnos, který investor očekává od držení rizikového tržního portfolia namísto bezrizikových aktiv.