Měnová politika - cíle, nástroje a typy měnové politiky

Měnová politika je hospodářská politika, která řídí velikost a tempo růstu peněžní zásoby v ekonomice. Jedná se o mocný nástroj k regulaci makroekonomických proměnných, jako je inflace. Inflace Inflace je ekonomický koncept, který odkazuje na zvýšení cenové hladiny zboží během stanoveného časového období. Nárůst cenové hladiny znamená, že měna v dané ekonomice ztrácí kupní sílu (tj. Za stejnou částku peněz lze nakoupit méně). a nezaměstnanost.

Tyto zásady jsou prováděny prostřednictvím různých nástrojů, včetně úpravy úrokových sazeb Úroková sazba Úroková sazba se vztahuje k částce účtované věřitelem dlužníkovi za jakoukoli formu zadaného dluhu, obecně vyjádřenou jako procento jistiny. , nákup nebo prodej státních cenných papírů a změna množství hotovosti v oběhu v ekonomice. Federální rezervní systém centrální banky (Fed) Federální rezervní systém je centrální bankou Spojených států a je finanční autoritou za největší světovou ekonomikou volného trhu. nebo podobná regulační organizace je odpovědná za formulování těchto zásad.

Měnová politika

Cíle měnové politiky

Primárními cíli měnové politiky je řízení inflace nebo nezaměstnanosti a udržování směnných kurzů pevných a vázaných směnných kurzů Směnné kurzy cizích měn měří sílu jedné měny ve srovnání s druhou. Síla měny závisí na řadě faktorů, jako je míra inflace, převládající úrokové sazby v domovské zemi nebo stabilita vlády. .

Inflace

Měnové politiky se mohou zaměřit na úrovně inflace. Nízká úroveň inflace je považována za zdravou pro ekonomiku. Pokud je inflace vysoká, může se touto otázkou zabývat kontrakční politika.

Nezaměstnanost

Měnová politika může ovlivnit úroveň nezaměstnanosti v ekonomice. Například expanzivní měnová politika obecně snižuje nezaměstnanost, protože vyšší nabídka peněz stimuluje obchodní aktivity, které vedou k expanzi trhu práce.

Směnné kurzy měn

Centrální banka může pomocí svého fiskálního orgánu regulovat směnné kurzy mezi domácí a cizí měnou. Například centrální banka může zvýšit peněžní zásobu vydáním větší měny. V takovém případě domácí měna zlevní ve srovnání se zahraničními protějšky.

Nástroje měnové politiky

Centrální banky používají k provádění měnové politiky různé nástroje. Mezi široce využívané nástroje politiky patří:

Úroková sazba

Centrální banka může ovlivnit úrokové sazby změnou diskontní sazby. Diskontní sazba (základní sazba) je úroková sazba účtovaná centrální bankou bankám za krátkodobé půjčky. Například pokud centrální banka zvýší diskontní sazbu, náklady na půjčky pro banky se zvýší. Banky následně zvýší úrokovou sazbu, kterou účtují svým zákazníkům. Náklady na půjčky v ekonomice se tedy zvýší a sníží se nabídka peněz.

Změňte povinné rezervy

Centrální banky obvykle stanoví minimální výši rezerv, které musí držet komerční banka. Změnou požadované částky může centrální banka ovlivnit peněžní zásobu v ekonomice. Pokud měnové úřady zvýší požadovanou výši rezervy, najdou komerční banky méně peněz, které by mohly půjčit svým klientům, a tím klesá nabídka peněz.

Komerční banky nemohou použít rezervy k půjčkám nebo k financování investic do nových podniků. Jelikož to pro komerční banky představuje ztracenou příležitost, centrální banky jim vyplácejí úroky z rezerv. Úrok je znám jako IOR nebo IORR (úrok z rezerv nebo úrok z povinných rezerv).

Operace na volném trhu

Centrální banka může nakupovat nebo prodávat cenné papíry vydané vládou, aby ovlivnila peněžní zásobu. Například centrální banky mohou nakupovat vládní dluhopisy. Výsledkem je, že banky získají více peněz na zvýšení úvěrů a nabídky peněz v ekonomice.

Expanzivní vs. kontrakční měnová politika

V závislosti na jejích cílech může být měnová politika expanzivní nebo kontrakční.

Expanzní měnová politika

Jedná se o měnovou politiku, jejímž cílem je zvýšit nabídku peněz v ekonomice snížením úrokových sazeb, nákupem vládních cenných papírů centrálními bankami a snížením povinných minimálních rezerv pro banky. Expanzivní politika snižuje nezaměstnanost a stimuluje obchodní aktivity a výdaje spotřebitelů. Celkovým cílem expanzivní měnové politiky je podporovat ekonomický růst. Může však také vést k vyšší inflaci.

Smluvní měnová politika

Cílem kontrakční měnové politiky je snížit nabídku peněz v ekonomice. Lze toho dosáhnout zvýšením úrokových sazeb, prodejem státních dluhopisů a zvýšením povinných minimálních rezerv pro banky. Kontrakční politika se používá, když chce vláda kontrolovat úrovně inflace.

Související čtení

Finance je oficiálním poskytovatelem certifikace FMVA® Financial Modeling & Valuation Analyst. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P.Morgan a Ferrari pro finanční analytiky. Chcete-li se dále vzdělávat a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné tyto další finanční zdroje:

  • Ekonomická přidaná hodnota EVA - ekonomická přidaná hodnota EVA nebo ekonomická přidaná hodnota je míra založená na technice zbytkového příjmu, která měří návratnost generovanou nad požadovanou míru návratnosti investorů (překážková sazba). Metrika slouží jako indikátor ziskovosti prováděných projektů a její základní premisa se skládá z myšlenky, která je skutečná
  • Hrubý národní produkt Hrubý národní produkt Hrubý národní produkt (HNP) je měřítkem hodnoty veškerého zboží a služeb produkovaných obyvateli a podniky země. Odhaduje hodnotu konečných produktů a služeb vyráběných obyvateli země bez ohledu na místo výroby.
  • Tržní ekonomika Tržní ekonomika Tržní ekonomika je definována jako systém, kde je produkce zboží a služeb nastavena podle měnících se přání a schopností trhu.
  • Kvantitativní uvolňování Kvantitativní uvolňování Kvantitativní uvolňování (QE) je měnová politika tisku peněz, kterou provádí centrální banka za účelem oživení ekonomiky. Vytváří centrální banka

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found