Náklad na palubě - pochopení toho, jak FOB funguje v přepravě

Freight on Board (FOB), označovaný také jako Free on Board, je pojem mezinárodního obchodního práva, který zveřejňuje Mezinárodní obchodní komora (ICC). Označuje okamžik, kdy náklady na fixní a variabilní náklady představují něco, co lze klasifikovat několika způsoby v závislosti na jeho povaze. Jednou z nejpopulárnějších metod je klasifikace podle fixních nákladů a variabilních nákladů. Fixní náklady se nemění se zvyšováním / snižováním jednotek objemu výroby, zatímco variabilní náklady jsou pouze závislé a rizika přepravovaného zboží se přesouvají z prodávajícího na kupujícího. V moderní vnitrostátní přepravě se tento termín používá k popisu doby, kdy prodejce již neodpovídá za přepravované zboží a kdy je kupující odpovědný za úhradu nákladů na dopravu. V ideálním případě zaplatí prodejce náklady na dopravu do hlavního přístavu nebo jiného místa určení a kupující zaplatí náklady na dopravu Struktura nákladů Struktura nákladů odkazuje na typy výdajů, které podniku vzniknou, a obvykle se skládá z pevných a variabilních nákladů. Fixní náklady zůstávají nezměněny od skladu až po jeho obchod nebo dodavatele.

Náklad na palubě (FOB) přepravuje náklad

Určení toho, komu budou účtovány náklady na dopravu, je obvykle uvedeno v podmínkách prodeje. Je-li náklad na palubě označen jako „FOB dodáno“, bude prodejce nebo přepravce plně odpovědný za veškeré náklady spojené s přepravou zásilky. Pokud jsou podmínky prodeje FOB označeny jako „FOB Origin“, odpovídá kupující za náklady spojené s přepravou zboží ze skladu prodejce do konečného místa určení. Je důležité si uvědomit, že FOB nedefinuje vlastnictví nákladu, pouze kdo má odpovědnost za náklady na dopravu. Vlastnictví je definováno nákladním listem nebo nákladním listem.

Historie nákladu na palubě (FOB)

Pojem „náklad na palubě“ vznikl ve dnech plavby lodí, kdy „zboží přešlo po železnici ručně“, jak je definováno v Incotermu. Termín „FOB“ se používal pro označení zboží přepravovaného lodí, protože námořní doprava byla hlavní metodou přepravy nákladu ze vzdálených zemí. Od té doby se použití tohoto výrazu změnilo a jeho definice se v jednotlivých zemích a jurisdikcích liší. Z definice Incoterm v pozměňovacím návrhu z roku 2010 bylo vypuštěno slovní spojení „projíždějící lodí“.

V Severní Americe je výraz „FOB“ napsán v kupní smlouvě Smlouva o prodeji a koupi Smlouva o prodeji a koupi (SPA) představuje výsledek klíčových obchodních a cenových jednání. V podstatě stanoví dohodnuté prvky dohody, zahrnuje řadu důležitých ochranných opatření pro všechny zúčastněné strany a poskytuje právní rámec pro dokončení prodeje nemovitosti. určit, kdy se odpovědnost a odpovědnost za přepravovaný náklad převádí z prodávajícího na kupujícího. Pokud je označeno jako „FOB Origin“, znamená to, že k převodu dojde v přepravním doku prodávajícího, když je zboží bezpečně na palubě lodi. Kupující přebírá odpovědnost za náklady na dopravu a odpovědnost během přepravy. „Cíl FOB“ znamená, že převod je dokončen v obchodě kupujícího a prodejce odpovídá za veškeré náklady na přepravu a odpovědnost během přepravy.

Vzhledem k potřebě eliminovat záměnu se severoamerickou definicí FOB by mělo být zveřejněno použití Incoterms spolu s edicí Incoterms. Například náklad, jehož konečným cílem je Vancouver, by měl být napsán jako „FOB Vancouver (Incoterms 2000)“.

Náklady spojené s dopravou na palubě

Freight On Board je mezinárodní právní pojem, který vyžaduje, aby prodávající doručil zboží na palubu přepravní lodi kupujícímu. Prodávající je povinen splnit své povinnosti týkající se zboží. Náklady spojené s přepravou zboží ze skladu prodávajícího do obchodu kupujícího zahrnují náklady na dopravu do přístavu odeslání, naložení zboží na přepravní loď, námořní nákladní dopravu, náklady na vykládku, pojištění a náklady na přepravu zboží z přístavu příjezdu do konečné místo určení.

V případě původu FOB zaplatí kupující / příjemce zboží všechny výše uvedené náklady spojené s přepravou zboží. Například pokud kupující ve Vancouveru koupí basketbalové boty od prodejce v čínském Čcheng-tu, musí zaplatit náklady na dopravu ze skladu prodávajícího do přístavu, náklady na naložení zboží na loď a veškeré náklady na dopravu z přepravního přístavu do jeho skladu / obchodu. Kupující rovněž přebírá riziko přepravy zboží z Číny do Vancouveru a musí si u přepravovaného zboží zakoupit pojistné krytí.

Podmínky doplňku FOB

Některé doplňkové podmínky mohou být uvedeny na faktuře za přepravu, nákladním listu nebo jiné formě přepravní dokumentace. Tyto podmínky doplňku mohou zahrnovat následující:

Původ FOB, předplacené přepravné: Prodávající / odesílatel hradí náklady na dopravu, zatímco kupující / příjemce zboží přebírá odpovědnost za zboží v místě původu.

FOB původ, sběr nákladu: Kupující platí náklady na dopravu a přepravu a přebírá plnou odpovědnost za náklad.

Původ FOB, předplacené přepravné a zpětně účtováno: Prodejce neplatí náklady na dopravu, ale místo toho připočítá náklady na dopravu k faktuře zaslané kupujícímu. Kupující zaplatí účet za dražší fakturu, protože náklady na dopravu byly na faktuře zahrnuty. Kupující rovněž přebírá vlastnictví zboží a přebírá odpovědnost v místě původu.

Cíl FOB, předplacené přepravné: Prodávající / odesílatel platí veškeré náklady na dopravu, dokud náklad nedorazí do obchodu kupujícího. Kupující neplatí žádné náklady na dopravu.

Cíl FOB, sběr nákladu: Příjemce zboží (kupující) hradí náklady na dopravu při dodání zboží. Kupující nepřevezme vlastnictví ani odpovědnost za zboží, dokud se náklad nedostane do prostor kupujícího.

Cíl FOB, předplacené přepravné a zpětně účtované: Prodávající přebírá odpovědnost za přepravu až do dodání zboží a kupující odečte poplatky z faktury. Původní faktura zahrnuje náklady na dopravu původně zaplacené prodejcem.

Cíl FOB, shromažďování nákladů a povolené: Přepravce přidá náklady na dopravu k faktuře a kupující zaplatí poplatky. Prodávající přebírá odpovědnost za náklad až do dodání.

Rozdíl mezi CIF a FOB

Náklady, pojištění i přepravné (CIF) i přepravné na palubě (FOB) jsou mezinárodní přepravní podmínky používané při přepravě nákladu od prodávajícího k kupujícímu. Ačkoli jsou oba termíny používány podobným způsobem, jejich definice se v jednotlivých zemích liší. .

V dohodách CIF nese náklady na dopravu zboží od prodávajícího ke kupujícímu prodávající. Prodávající platí pojištění, náklady na dopravu a další náklady spojené s přepravou zboží, dokud kupující zboží nevezme do vlastnictví.

Další zdroje

Děkujeme, že jste si přečetli finančního průvodce FOB. Další informace o nákladech společnost Finance doporučuje následující bezplatné zdroje:

  • Náklady na vyrobené zboží Náklady na vyrobené zboží (COGM) Náklady na vyrobené zboží, známé také jako COGM, je termín používaný v manažerském účetnictví, který odkazuje na plán nebo výkaz, který ukazuje celkové výrobní náklady společnosti během konkrétního období čas.
  • Cílová kalkulace Cílová kalkulace Cílová kalkulace není jen metodou kalkulace, ale spíše technikou řízení, při níž jsou ceny určovány tržními podmínkami, s přihlédnutím k několika faktorům, jako jsou homogenní produkty, úroveň konkurence, žádné / nízké náklady na přechod na konec zákazník
  • Náklady na prodané zboží Náklady na prodané zboží (COGS) Náklady na prodané zboží (COGS) měří „přímé náklady“ vzniklé při výrobě jakéhokoli zboží nebo služeb. Zahrnuje náklady na materiál, přímé mzdové náklady a přímé režijní náklady továrny a je přímo úměrné výnosům. Jak rostou příjmy, je k výrobě zboží nebo služby zapotřebí více zdrojů. COGS je často
  • Průvodce založením na činnostních nákladech Stanovení nákladů založených na činnostech Stanovení nákladů založených na činnostech je konkrétnější způsob alokace režijních nákladů na základě „činností“, které ve skutečnosti přispívají k režijním nákladům. Činnost je

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found