Market Positioning - Vytvoření efektivní strategie určování polohy

Market Positioning označuje schopnost ovlivňovat vnímání spotřebitele Konkurenční výhoda Konkurenční výhoda je atribut, který společnosti umožňuje překonat konkurenci. Konkurenční výhody umožňují společnosti dosáhnout, pokud jde o značku nebo produkt ve srovnání s konkurencí. Cílem pozice na trhu je vytvořit image nebo identitu značky Osobní značka Naše osobní značka je to, co lidé považují za naši identitu, za koho nás vidí a jaké vlastnosti a věci si s námi spojují. Odhaluje, kdo jsme, co nabízíme a co si vážíme. Když pracujeme ve společnosti, naši kolegové o nás vytvářejí vnímání na základě toho, jak se jim prezentujeme. nebo produkt tak, aby to spotřebitelé určitým způsobem vnímali.

Například:

 • Výrobce kabelky se může stát symbolem luxusního stavu
 • Tvůrce televize může umístit svůj televizor jako nejinovativnější a nejmodernější
 • Řetězec restaurací rychlého občerstvení se může stát poskytovatelem levných jídel

Typy strategií určování polohy

Existuje několik typů pozičních strategií. Několik příkladů je umístění podle:

 • Vlastnosti produktu a výhody: Spojení vaší značky / produktu s určitými vlastnostmi nebo s určitou prospěšnou hodnotou
 • Cena produktu: Spojení vaší značky / produktu s konkurenceschopnými cenami
 • Kvalita produktu: Spojení vaší značky / produktu s vysokou kvalitou
 • Použití a aplikace produktu: Přiřazení vaší značky / produktu ke konkrétnímu použití
 • Soutěžící: Přimějte spotřebitele, aby si mysleli, že vaše značka / produkt je lepší než konkurence

Percepční mapa v umístění na trhu

Percepční mapa se používá k zobrazení vnímání určitých značek spotřebiteli. Mapa umožňuje identifikovat, jak jsou konkurenti umístěni ve vztahu k vám, a identifikovat příležitosti na trhu. Tržní ekonomika Tržní ekonomika je definována jako systém, kde je produkce zboží a služeb nastavena podle měnících se přání a schopností trhu.

Níže je uveden příklad vnímání ceny a kvality značek v automobilovém průmyslu ze strany spotřebitelů:

Pozice trhu

Tato mapa slouží pouze pro ilustrativní vzdělávací účely.

Jak vytvořit efektivní strategii umístění na trhu?

Vytvořte prohlášení o poloze, které bude sloužit k identifikaci vašeho podnikání a toho, jak chcete, aby značku vnímali spotřebitelé.

Například prohlášení společnosti Volvo o poloze: „Pro upscale americké rodiny je Volvo rodinný automobil, který nabízí maximální bezpečnost.“

1. Určete jedinečnost společnosti porovnáním s konkurencí

Porovnejte a porovnejte rozdíly mezi vaší společností a konkurencí a identifikujte příležitosti. Zaměřte se na své silné stránky a na to, jak mohou tyto příležitosti využít.

2. Určete aktuální pozici na trhu

Určete svou stávající pozici na trhu a to, jak bude nové umístění přínosné v tom, že vás oddělí od konkurence.

3. Analýza umístění konkurence

Určete podmínky tržiště a míru vzájemného vlivu každého konkurenta.

4. Vypracujte polohovací strategii

Prostřednictvím předchozích kroků byste měli porozumět tomu, co je vaše společnost, jak se vaše společnost liší od konkurence, podmínky na trhu, příležitosti na trhu a jak se může vaše společnost umisťovat.

Co je to přemístění trhu?

Přemístění trhu nastává, když společnost změní svůj stávající stav značky nebo produktu na trhu. Přemístění se obvykle provádí kvůli klesajícímu výkonu nebo velkým posunům v prostředí.

Mnoho společností se místo přemístění rozhodlo uvést na trh nový produkt nebo značku kvůli vysokým nákladům a úsilí potřebnému k úspěšnému přemístění značky nebo produktu.

Příklad přemístění trhu

Následující příklad popisuje přemístění nápojů Mother Energy Drinks společností Coca-Cola:

Společnost Coca-Cola uvedla na evropský trh v roce 2006 Mother Energy Drinks. Zahajovací kampaň byla profesionálně provedena a společnost Coca-Cola dokázala využít své distribuční kanály k tomu, aby se produkt dostal k významným maloobchodníkům. Chuť Mother Energy Drink však byla subpar a opakované nákupy byly velmi nízké. Společnost Coca-Cola stála před rozhodnutím: vylepšit a přemístit produkt nebo jej stáhnout a představit novou značku a produkt. Společnost se nakonec rozhodla přemístit produkt kvůli již tak vysokému povědomí o značce. Největší výzvou, které společnost Coca-Cola čelila, bylo přesvědčit spotřebitele, aby produkt vyzkoušeli znovu. Společnost změnila obal, zvětšila velikost plechovky a zlepšila chuť produktu. Při opětovném spuštění produktu byla uvedena nová fráze - „Nová matka, nechutná nic jako ta stará.“ Coca-Cola nakonec dokázala úspěšně přemístit Mother Energy Drinks a značka dnes konkuruje dvěma předním energetickým nápojům na trhu - V a Red Bull.

Další zdroje

Pokud se chcete dozvědět více a posunout svou kariéru, podívejte se na následující bezplatné finanční zdroje:

 • Přirozený monopol Přirozený monopol Přirozený monopol je trh, kde jediný prodejce může zajistit produkci kvůli své velikosti. Přirozený monopolista může produkovat celou produkci pro trh za cenu nižší, než by byla, kdyby na trhu působilo více firem. Přirozený monopol nastává, když má firma ve svém výrobním procesu rozsáhlé úspory z rozsahu.
 • Zákon o dodávkách Zákon o dodávkách Zákon o dodávkách je základním principem v ekonomii, který tvrdí, že za předpokladu, že vše ostatní bude konstantní, bude mít zvýšení ceny zboží odpovídající přímé zvýšení jeho dodávky. Zákon dodávek popisuje chování výrobce, když cena zboží stoupá nebo klesá.
 • Velitelská ekonomika Velitelská ekonomika Většina ekonomických aktivit v zemích po celém světě existuje ve spektru, které sahá od čisté ekonomiky volného trhu až po extrémní ekonomiku velení. Velitelská ekonomika je typem systému, kde vláda hraje hlavní roli při plánování a regulaci zboží a služeb vyráběných v zemi.
 • Vyjednávací síla dodavatelů Vyjednávací síla dodavatelů Vyjednávací síla dodavatelů, jedna ze sil v rámci analýzy odvětví Porter's Five Forces, je zrcadlovým obrazem vyjednávací síly

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found