Poměr hrubé marže, známý také jako poměr hrubé marže, je poměr ziskovosti. Poměry ziskovosti Poměry ziskovosti jsou finanční metriky používané analytiky a investory k měření a hodnocení schopnosti společnosti generovat příjem (zisk) v poměru k výnosům, zůstatku listová aktiva, provozní náklady a vlastní kapitál akcionářů během určitého časového období. Ukazují, jak dobře společnost využívá svá aktiva k vytváření zisku, který porovnává hrubou marži společnosti s jejími příjmy Tržby z prodeje Tržby z prodeje jsou příjmy, které společnost získala z prodeje zboží nebo poskytování služeb. V účetnictví mohou být výrazy „prodej“ a „výnos“ zaměňovány a často se používají zaměnitelně, což znamená totéž. Výnosy nemusí nutně znamenat přijatou hotovost. . Ukazuje, jak velký zisk společnost dosahuje po splacení svých nákladů na zboží prodané v účetnictví. Naši účetní průvodci a zdroje jsou samostudijními průvodci, kteří se učí účetnictví a finance svým vlastním tempem. Procházejte stovky průvodců a zdrojů. (COGS).
Poměr udává procento každého dolaru výnosů, které si společnost ponechá jako hrubý zisk.
Například pokud je poměr vypočítán na 20%, to znamená, že za každý vydělaný dolar bude ponecháno 0,20 $, zatímco 0,80 $ bude připisováno nákladům na prodané zboží. Zbývající částku lze použít na splacení obecných a správních nákladů, úrokových nákladů, dluhů, nájemného, režijních nákladů atd.
Vzorec
Poměr hrubé marže = (výnosy - COGS) / výnosy
Příklad
Zvažte níže uvedený výkaz zisku a ztráty:
Pomocí vzorce by se poměr hrubé marže vypočítal takto:
= (102,007 – 39,023) / 102,007
= 0.6174 (61.74%)
To znamená, že za každý vygenerovaný dolar by 0,3826 $ šlo do nákladů na prodané zboží, zatímco zbývajících 0,6174 $ by mohlo být použito na vrácení výdajů, daní atd.
Jak zvýšit poměr hrubé marže
Poměr měří, jak výhodně může společnost prodat svůj inventář. Vyšší poměr je příznivější. Hodnotu lze zvýšit obvykle dvěma způsoby:
1. Nakupujte inventář za levnější cenu
Pokud společnosti mohou získat velkou nákupní slevu při nákupu inventáře nebo najít levnějšího dodavatele, jejich poměr se zvýší, protože náklady na prodané zboží budou nižší.
2. Označte zboží
Označení zboží (prodej zboží za vyšší cenu) by vedlo k vyššímu poměru. To však musí být provedeno konkurenceschopně - jinak by zboží bylo příliš drahé a méně zákazníků by od společnosti nakupovalo.
Stáhněte si šablonu zdarma
Zadejte své jméno a e-mail do níže uvedeného formuláře a stáhněte si bezplatnou šablonu hned teď!
Poměr hrubé marže v různých průmyslových odvětvích
Nízký poměr hrubé marže nemusí nutně znamenat špatně fungující společnost. Je důležité porovnávat poměry mezi společnostmi ve stejném odvětví, spíše než je porovnávat napříč odvětvími.
Například společnost poskytující právní služby vykazuje vysoký poměr hrubé marže, protože působí v odvětví služeb s nízkými výrobními náklady. Naproti tomu bude poměr pro společnost vyrábějící automobily nižší kvůli vysokým výrobním nákladům.
Zvažte poměr hrubé marže pro McDonald’s na konci roku 2016 byl 41,4%. Poměr pro Bank of America Corporation na konci roku 2016 činil 97,8%. Porovnání těchto dvou poměrů neposkytne žádný smysluplný pohled na to, jak výnosný je McDonalds nebo Bank of America Corporation. Pokud ale porovnáme poměry mezi McDonald’s a Wendy’s (dvě společnosti působící v odvětví rychlého občerstvení), můžeme získat představu o tom, která společnost má nejhospodárnější výrobu.
Hrubá marže je první ze tří hlavních poměrů ziskovosti. Dalšími dvěma jsou provozní zisková marže, která udává, jak operativně efektivní je řízení společnosti, a čistá zisková marže, která po odečtení všech jejích výdajů, včetně daní a plateb úroků, odhalí ziskovost společnosti.
Analytici a investoři používají k hodnocení společností širokou škálu metrik ziskovosti.
Dodatečné zdroje
Kliknutím na některý z níže uvedených finančních zdrojů se dozvíte více o ziskových maržích, výnosech a finanční analýze.
- Čistá zisková marže Vzorec Čistá zisková marže Čistá zisková marže (také známá jako „zisková marže“ nebo „poměr čistého zisku k zisku“) je finanční poměr používaný k výpočtu procenta zisku, který společnost vyprodukuje z jejích celkových výnosů. Měří částku čistého zisku, který společnost získá za dolar získaných výnosů.
- Náklady na vyrobené zboží Náklady na vyrobené zboží (COGM) Náklady na vyrobené zboží, známé také jako COGM, je termín používaný v manažerském účetnictví, který odkazuje na plán nebo výkaz, který ukazuje celkové výrobní náklady společnosti během konkrétního období čas.
- Mezní příjmy Vzorec Mezní příjmy Mezní příjmy jsou příjmy získané z prodeje další jednotky. Je to výnos, který může společnost generovat pro každou další prodanou jednotku; jsou s ním spojeny mezní náklady, které je třeba zohlednit.
- Čistý zisk Čistý zisk Čistý zisk je klíčovou řádkovou položkou nejen ve výkazu zisku a ztráty, ale ve všech třech hlavních finančních výkazech. Čistý zisk je sice dosažen prostřednictvím výkazu zisku a ztráty, ale také v rozvaze a výkazu peněžních toků.