Proč Warren Buffett nemá rád EBITDA - Nevýhody při oceňování

Warren Buffett je dobře známý tím, že nemá rád násobky EBITDA, aby ocenil finanční výkonnost firmy. Ale proč?

EBITDA EBITDA EBITDA nebo zisk před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací je zisk společnosti před provedením některého z těchto čistých odpočtů. EBITDA se zaměřuje na provozní rozhodnutí podniku, protože zkoumá ziskovost podniku ze základních operací před dopadem kapitálové struktury. Vzorec, příklady znamená „zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací“. Je to jeden z mnoha ukazatelů finanční výkonnosti společnosti; vylučuje však odpisy a amortizaci na základě toho, že se jedná o „nepeněžní položky“. Odpisy a amortizace jsou také měřítkem toho, co společnost utrácí nebo potřebuje utratit za kapitálové výdaje na udržení nebo růst podnikání. Přestože se EBITDA používá jako měřítko výdělkového potenciálu společnosti, nezohledňuje náklady dluhového kapitálu ani jeho daňové dopady.

Warren Buffett nemá rád ebitdu

Společnost, která utrácí nulové peníze na kapitálové výdaje, by se mohla dobře hodit k používání metrik EBITDA Marže EBITDA Marže EBITDA marže = EBITDA / výnosy. Jedná se o poměr ziskovosti, který měří zisky, které společnost vytváří před zdaněním, úroky, odpisy a amortizací. Tato příručka obsahuje příklady a šablonu ke stažení, protože část pro nepeněžní odpisy a amortizaci nemusí být nahrazena CapEx - ale to platí pro téměř žádné podniky. Společnosti, které mají velké částky dlouhodobého majetku, na které se vztahují vysoké odpisy, nebo které pořídily nehmotný majetek do svých účetních knih a podléhají tak velkým odpisům, používají tento EBITDA při měření svých zisků. Věřitelé také často používají toto měření.

Warren Buffett sdílí některé ze svých myšlenek na EBITDA:

"Překvapuje mě, jak rozšířené je používání EBITDA." Lidé se tím snaží sestavit finanční výkazy. “

"Nebudeme nakupovat do společností, kde někdo mluví o EBITDA." Pokud se podíváte na všechny společnosti a rozdělíte je na společnosti, které používají EBITDA jako metriku, a na ty, které ji nemají, domnívám se, že v dřívější skupině najdete mnohem více podvodů. Podívejte se na společnosti jako Wal-Mart, GE a Microsoft - ve své výroční zprávě nikdy nepoužijí EBITDA. “

"Zubní víla platí kapitálové výdaje?"

Warren Buffett je připočítán s tím, že řekl: „Myslí si vedení, že zubní víla platí kapitálové výdaje?“

EBITDA se používá k analýze a porovnání ziskovosti mezi různými společnostmi ve stejném odvětví, protože eliminuje finanční účinky a účetní rozhodnutí. Společnost mnohokrát mění položky zahrnuté do výpočtu metriky EBITDA z jednoho vykazovaného období do druhého. Z tohoto důvodu si Warren Buffett nemyslí, že jde o skutečné vyjádření finanční výkonnosti společnosti.

Jinými slovy, pan Buffett poukazuje na chybu v používání metrik EBITDA v tom, že vylučují odpisy a amortizaci jako prostředek k ocenění společnosti. Ačkoli náklady na odpisy a amortizaci nepředstavují skutečný peněžní odliv, ve skutečnosti snižují hodnotu celkových aktiv společnosti snížením hodnoty konkrétního kapitálu a / nebo finančních aktiv. Toto snížení hodnoty má úzce napodobovat skutečnou povahu a hodnotu aktiva.

Jako příklad si představte společnost, která v rámci svého majetku, závodu a vybavení PP&E (majetek, rostlina a zařízení) nemá žádná jiná aktiva než několik továren. PP&E (majetek, závod a zařízení) je jedním ze základních dlouhodobých aktiv v rozvaze. PP&E je ovlivněna Capexem, Odpisy a Akvizicemi / Dispozicemi dlouhodobého majetku. Tato aktiva hrají klíčovou roli ve finančním plánování a analýze účtu aktiv společnosti a budoucích výdajů. Přirozeně by tyto továrny postupem času ztrácely na hodnotě, jak stárnou a jsou vyčerpány. Používání EBITDA jako prostředku k ocenění této společnosti by bylo zcela klamné, protože by nezohledňovalo ztrátu hodnoty, kterou továrny zažívají. Použití EBITDA by v tomto případě nadhodnocovalo výdělky společnosti, a tedy nadhodnotilo jejich hodnotu.

Dodatečné zdroje

Toto byl průvodce Warrena Buffetta na téma EBITDA a důvod, proč to není vždy dobrá metrika ocenění. Chcete-li se neustále učit a rozvíjet své dovednosti, podívejte se na tyto další zdroje:

  • Infografika oceňování Infografika oceňování V průběhu let jsme strávili spoustu času přemýšlením a prací na oceňování podniků u široké škály transakcí. Toto ocenění infografika
  • Metriky ocenění při spuštění Metriky ocenění při spuštění (pro internetové společnosti) Metriky ocenění při spuštění pro internetové společnosti. Tato příručka popisuje 17 nejdůležitějších metrik oceňování elektronického obchodování pro internet, které se začínají oceňovat
  • Ocenění se násobí Metody oceňování Při oceňování společnosti jako podniku se používají tři hlavní metody oceňování: DCF analýza, srovnatelné společnosti a předchozí transakce. Tyto metody oceňování se používají v investičním bankovnictví, kapitálovém výzkumu, soukromém kapitálu, rozvoji společností, fúzích a akvizicích, pákových odkupech a financích
  • Průvodce modelováním DCF Bezplatný průvodce tréninkem modelu DCF Model DCF je specifický typ finančního modelu používaného k oceňování podniku. Tento model je jednoduše prognózou neuvolněného volného peněžního toku společnosti

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found