Účetní skandály - seznam top 10 skandálů za posledních desetiletí

V posledních dvou desetiletích došlo k nejhorším účetním skandálům v historii. Miliardy dolarů byly ztraceny v důsledku těchto finančních katastrof, které zničily společnosti a zničily životy lidí. Mnoho z těchto účetních skandálů bylo výsledkem nadměrné chamtivosti několika jednotlivců, jejichž činy vedly ke katastrofálním důsledkům, které srazily celé společnosti a zasáhly miliony lidí. V tomto článku se podíváme na 10 největších účetních skandálů v poslední době.

Top 10 účetních skandálů za posledních desetiletí

Skandál nakládání s odpady (1998)

Účetní skandály - nakládání s odpady

Waste Management Inc. je veřejně obchodovatelná společnost pro nakládání s odpady v USA. V roce 1998 nový generální ředitel společnosti A Maurice Meyers a jeho manažerský tým zjistili, že společnost vykázala falešné výdělky přes 1,7 miliardy USD.

Typy komisí SEC pro obchodování s cennými papíry Podle SEC SEC je pro veřejně obchodované společnosti povinné předkládat různé typy podání SEC, formuláře zahrnují 10-K, 10-Q, S-1, S-4, viz příklady. Pokud jste seriózní investor nebo finanční profesionál, znalost a schopnost interpretovat různé typy podání SEC vám pomůže při přijímání informovaných investičních rozhodnutí. (SEC) shledal vinným majitele společnosti a bývalého generálního ředitele Deana L Buntrocka spolu s několika dalšími vrcholovými manažery. Kromě toho SEC uložila pokutu auditorům Waste Managementu, Arthurovi Andersenovi, přes 7 milionů dolarů. Nakládání s odpady nakonec urovnalo hromadnou žalobu akcionářů za 457 milionů dolarů.

Enron Scandal (2001)

Účetní skandály - Enron Corp

Enron Corporation byla americká energetická, komoditní a servisní společnost se sídlem v Houstonu v Texasu. V jednom z nejkontroverznějších účetních skandálů v posledním desetiletí bylo v roce 2001 zjištěno, že společnost využívala účetní mezery ke skrytí miliard špatných dluhů a současně nafukovala zisk společnosti Nerozdělený zisk Vzorec nerozděleného zisku představuje všechny kumulované čistý příjem očištěný o všechny dividendy vyplácené akcionářům. Nerozdělený zisk je součástí vlastního kapitálu v rozvaze a představuje část zisků podniku, které nejsou rozděleny jako dividendy akcionářům, ale jsou vyhrazeny pro reinvestici. Skandál vedl k tomu, že akcionáři ztratili více než 74 miliard dolarů, protože cena akcií Enronu se během roku propadla z přibližně 90 $ na méně než 1 $.

Vyšetřování SEC odhalilo, že generální ředitel společnosti Jeff Skillings a bývalý generální ředitel Ken Lay nechali v rozvaze společnosti dluh v řádu miliard dolarů. Kromě toho vyvíjeli nátlak na auditorskou společnost společnosti Arthur Andersen, aby problém ignorovala.

Ti dva byli odsouzeni, převážně na základě svědectví bývalého zaměstnance Enronu, Sherrona Watkinse. Lay však zemřel ve vězení. Jeff Skillings byl odsouzen k 24 letům vězení. Skandál vedl k bankrotu Enrona a rozpuštění Arthura Andersena.

Poté byla odsouzení stejně kontroverzní, jako kolaps společnosti šokující, protože státní zástupce Andrew Weissman obviňoval nejen jednotlivce, ale celou účetní společnost Arthura Andersena, čímž společnost účinně ukončila. Těch 20 000 zaměstnanců, kteří přišli o práci, když bylo později převráceno přesvědčení, to byla malá útěcha.

WorldCom Scandal (2002)

Účetní skandály - WorldCom

WorldCom byla americká telekomunikační společnost se sídlem v Ashburnu ve Virginii. V roce 2002, jen rok po skandálu Enronu, bylo zjištěno, že WorldCom nafouknul svá aktiva o téměř 11 miliard dolarů, což z něj činí zdaleka jeden z největších účetních skandálů vůbec.

Společnost nedostatečně vykázala náklady na linku kapitalizací místo toho, aby je zaplatila, a nafoukla své výnosy falešnými údaji. Skandál poprvé vyšel najevo, když oddělení interního auditu společnosti našlo na podvodných účtech téměř 3,8 miliardy dolarů. Generální ředitel společnosti Bernie Ebbers byl odsouzen k 25 letům vězení za podvody, spiknutí a falešné dokumenty. Skandál vyústil ve více než 30 000 ztrát pracovních míst a více než 180 miliard USD ve ztrátách investorů.

Tyco Scandal (2002)

Účetní skandály - Tyco International

Tyco International byla americká společnost zabývající se zabezpečením modrých čipů se sídlem v Princetonu v New Jersey. V roce 2002 bylo zjištěno, že generální ředitel Dennis Kozlowski a finanční ředitel Mark Swartz společnosti ukradli více než 150 milionů dolarů a ve svých zprávách nafoukli zisk společnosti o více než 500 milionů dolarů. Kozlowski a Swartz odsali peníze pomocí neschválených půjček a prodeje akcií.

Skandál byl objeven, když SEC a kancelář okresního prokurátora na Manhattanu provedly vyšetřování týkající se určitých sporných účetních postupů společnosti. Kozlowski a Swartz byli oba odsouzeni k 8 až 25 letům vězení. Hromadná žaloba je donutila vyplatit investorům 2,92 miliardy dolarů.

HealthSouth Scandal (2003)

Účetní skandály - HealthSouth Corporation

HealthSouth Corporation je přední veřejně obchodovaná zdravotnická společnost v USA se sídlem v Birminghamu v Alabamě. V roce 2003 bylo zjištěno, že společnost nafoukla zisk o více než 1,8 miliardy USD. SEC předtím vyšetřoval generálního ředitele HealthSouth Richarda Scrushyho poté, co prodal akcie ve výši 75 milionů $ den předtím, než společnost vykázala obrovskou ztrátu. Ačkoli byl obviněn, Scrushy byl osvobozen ze všech 36 počtů účetních podvodů. Byl však shledán vinným z uplácení tehdejšího alabamského guvernéra Dona Siegelmana a byl odsouzen k sedmi letům vězení.

Freddie Mac Scandal (2003)

Účetní skandály - Freddie Mac

Federal Home Loan Mortgage Corporation, také známá jako Freddie Mac, je americký federálně podporovaný gigant pro financování hypoték se sídlem v okrese Fairfax ve Virginii. V roce 2003 bylo zjištěno, že Freddie Mac zkreslil výdělky o více než 5 miliard $. Generální ředitel David Glenn, generální ředitel Leland Brendsel, bývalý finanční ředitel Vaughn Clarke a bývalí vyšší viceprezidenti Robert Dean a Nazir Dossani úmyslně nadhodnocovali výdělky v knihách společnosti. Skandál vyšel najevo díky vyšetřování SEC v účetních postupech Freddieho Maca. Glenn, Clarke a Brendsel byli všichni propuštěni a společnost byla pokutována 125 miliony dolarů.

American International Group (AIG) Scandal (2005)

Účetní skandály - AIG International

American International Group (AIG) je americká nadnárodní pojišťovací společnost s více než 88 miliony zákazníků ve 130 zemích. V roce 2005 byl CEO Hank Greenberg shledán vinným z manipulace cen akcií. Vyšetřování SEC ohledně Greenberga odhalilo masivní účetní podvody ve výši téměř 4 miliard dolarů.

Bylo zjištěno, že společnost ve svých účetních knihách zaúčtovala půjčky jako výnos a přinutila klienty využívat pojišťovny, s nimiž měla společnost již dříve uzavřené dohody o splácení. Společnost také požádala obchodníky s akciemi, aby nafoukli cenu akcií společnosti. AIG byla nucena zaplatit pokutu SEC ve výši 1,64 miliard dolarů. Společnost také vyplatila 115 milionů USD penzijnímu fondu v Louisianě a 725 milionů USD třem penzijním fondům v Ohiu.

Lehman Brothers Scandal (2008)

Účetní skandály - Lehman Brothers

Lehman Brothers byla globální firma poskytující finanční služby se sídlem v New Yorku v New Yorku. Byla to jedna z největších investičních bank ve Spojených státech. Během finanční krize v roce 2008 bylo zjištěno, že společnost skryla půjčky ve výši přes 50 miliard dolarů. Tyto půjčky byly maskované jako prodej pomocí účetních mezer.

Podle šetření SEC společnost prodala toxická aktiva bankám na Kajmanských ostrovech v krátkodobém horizontu. Bylo zřejmé, že Lehman Brothers odkoupí tato aktiva zpět. To vyvolalo dojem, že společnost měla o 50 miliard dolarů více v hotovosti a o 50 miliard méně v toxických aktivech. V důsledku skandálu Lehman Brothers zkrachovala.

Bernie Madoff Scandal (2008)

Účetní skandály - investiční cenné papíry Bernie Madoff

Bernie Madoff je bývalý americký makléř, který organizoval největší Ponziho schéma v historii, a také jeden z největších účetních skandálů. Madoff provozoval společnost Bernard L. Madoff Investment Securities LLC. Po finanční krizi v roce 2008 se zjistilo, že Madoff oklamal investory z více než 64,8 miliard dolarů.

Madoff, jeho účetní, David Friehling a druhý nejvyšší velitel, Frank DiPascalli, byli všichni odsouzeni za obvinění vznesená proti nim. Bývalý makléř byl odsouzen na 150 let vězení a bylo mu také nařízeno zaplatit restituci 170 miliard dolarů.

Satyam Scandal (2009)

Účetní skandály - Satyam

Satyam Computer Services byla indická firma v oblasti IT služeb a účetnictví se sídlem v indickém Hyderabadu. V roce 2009 bylo zjištěno, že společnost nafoukla tržby o 1,5 miliardy USD, což znamenalo jeden z největších účetních skandálů.

Vyšetřování indického Ústředního vyšetřovacího úřadu odhalilo, že zakladatel a předseda společnosti Ramalinga Raju falšoval výnosy, marže a zůstatky hotovosti. Během vyšetřování Raju přiznal podvod v dopise správní radě společnosti. Přestože byl Raju a jeho bratr obviněni z porušení důvěry, spiknutí, podvodu a padělání záznamů, byli propuštěni, když Ústřední vyšetřovací úřad nepodal obvinění včas.

Dodatečné zdroje

Finance je oficiálním globálním poskytovatelem certifikace FMVA (Financial Modeling and Valuation Analyst). Certifikace FMVA® se připojí k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a Ferrari, jejichž cílem je transformovat kohokoli na špičkového finančního analytika. Chcete-li se dále vzdělávat a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné tyto další finanční zdroje:

  • Účtování daní z příjmů Účtování daní z příjmů Daně z příjmů a jejich účetnictví jsou klíčovou oblastí podnikových financí. Konceptuální porozumění účtování daní z příjmů umožňuje společnosti udržovat finanční flexibilitu. Daň je složité pole pro navigaci a často matou i ty nejzkušenější finanční analytiky.
  • Analýza účetní závěrky Analýza účetní závěrky Jak provést analýzu účetní závěrky. Tato příručka vás naučí provádět analýzu finančního výkazu výkazu zisku a ztráty, rozvahy a výkazu peněžních toků včetně marží, poměrů, růstu, likvidity, pákového efektu, míry návratnosti a ziskovosti.
  • Průvodce forenzním auditem Průvodce forenzním auditem Forenzní audit je podrobný audit záznamů společnosti, který bude použit u soudu v soudním řízení. Zapojeni jsou všichni účetní, právníci a finanční profesionálové. Při takovém auditu budou hledat korupci, střet zájmů, úplatkářství, vydírání, zpronevěru majetku, finanční podvody
  • Auditovaná účetní závěrka Auditovaná účetní závěrka Veřejné společnosti jsou ze zákona povinny zajistit, aby jejich účetní závěrky byly auditovány registrovanou CPA. Účelem nezávislého auditu je poskytnout ujištění, že vedení předložilo účetní závěrku, která neobsahuje významné chyby. Auditované finanční výkazy pomáhají osobám s rozhodovací pravomocí

Poslední příspěvky