Finanční ukazatele - kompletní seznam a průvodce všemi finančními ukazateli

Finanční poměry jsou vytvářeny pomocí číselných hodnot převzatých z účetní závěrky Tři finanční výkazy Tři finanční výkazy jsou výkaz zisku a ztráty, rozvaha a výkaz peněžních toků. Tyto tři klíčové výroky mají složitě získat smysluplné informace o společnosti. Čísla uvedená v účetní závěrce společnosti - rozvaha Rozvaha Rozvaha je jednou ze tří základních finančních výkazů. Tato prohlášení jsou klíčová jak pro finanční modelování, tak pro účetnictví. Rozvaha zobrazuje celková aktiva společnosti a způsob, jakým jsou tato aktiva financována prostřednictvím dluhu nebo vlastního kapitálu. Aktiva = Pasiva + Vlastní kapitál, výkaz zisku a ztráty Výkaz zisku a ztráty Výkaz zisku a ztráty je jednou ze základních finančních výkazů společnosti, která zobrazuje jejich zisk a ztrátu za určité časové období. Zisk nebo ztráta se určuje odečtením všech výnosů a odečtením všech nákladů z provozních i neprovozních činností. Toto prohlášení je jedním ze tří výkazů používaných jak v podnikových financích (včetně finančního modelování), tak v účetnictví. a výkaz peněžních toků Přehled o peněžních tocích Přehled o peněžních tocích (oficiálně nazývaný Výkaz o peněžních tocích) obsahuje informace o tom, kolik peněz společnost za dané období vygenerovala a použila. Obsahuje 3 oddíly: hotovost z operací, hotovost z investování a hotovost z financování. - slouží k provádění kvantitativní analýzy a hodnocení likvidity společnosti, pákového efektu, růstu, marží, ziskovosti, míry návratnosti, ocenění a dalších.

Finanční poměry

Finanční poměry jsou seskupeny do následujících kategorií:

  • Ukazatele likvidity
  • Pákové poměry
  • Poměry účinnosti
  • Poměry ziskovosti
  • Poměry tržní hodnoty

Využití a uživatelé analýzy finančního poměru

Analýza finančních ukazatelů slouží dvěma hlavním účelům:

1. Sledujte výkonnost společnosti

Stanovení jednotlivých finančních ukazatelů za období a sledování změn jejich hodnot v čase se provádí za účelem zjištění trendů, které se mohou ve společnosti vyvíjet. Například rostoucí poměr dluhu k aktivům může naznačovat, že společnost je přetížena dluhem a může nakonec čelit riziku selhání.

2. Provádějte srovnávací úsudky týkající se výkonnosti společnosti

Porovnáním finančních poměrů s ukazateli hlavních konkurentů se zjistí, zda společnost dosahuje lepších nebo horších výsledků, než je průměr v tomto odvětví. Například srovnání návratnosti aktiv mezi společnostmi pomáhá analytikovi nebo investorovi určit, která společnost nejefektivněji využívá svá aktiva.

Mezi uživatele finančních ukazatelů patří externí i interní strany společnosti:

  • Externí uživatelé: Finanční analytici, drobní investoři, věřitelé, konkurenti, daňové úřady, regulační úřady a průmysloví pozorovatelé
  • Interní uživatelé: Manažerský tým, zaměstnanci a vlastníci

Ukazatele likvidity

Ukazatele likvidity jsou finanční ukazatele, které měří schopnost společnosti splácet krátkodobé i dlouhodobé závazky. Běžné ukazatele likvidity zahrnují následující:

Současný poměr Vzorec aktuálního poměru Vzorec aktuálního poměru je = oběžná aktiva / krátkodobé závazky. Současný poměr, známý také jako poměr pracovního kapitálu, měří schopnost podniku dostát svým krátkodobým závazkům, které jsou splatné do jednoho roku. Poměr zohledňuje váhu celkových krátkodobých aktiv oproti celkovým krátkodobým pasivům. Ukazuje, že finanční zdraví společnosti měří schopnost společnosti splácet krátkodobé závazky krátkodobými aktivy:

Současný poměr = krátkodobá aktiva / krátkodobé závazky

Acid-Test Ratio Acid-Test Ratio Acid-Test Ratio, také známý jako rychlý poměr, je poměr likvidity, který měří, do jaké míry mohou krátkodobá aktiva společnosti pokrýt současné závazky, a měří schopnost společnosti splácet krátkodobé závazky. s rychlými aktivy:

Acid-test ratio = Oběžná aktiva - Zásoby / Krátkodobé závazky

Peněžní poměr Peněžní poměr Peněžní poměr, někdy označovaný jako poměr peněžních aktiv, je ukazatelem likvidity, který ukazuje schopnost společnosti splácet krátkodobé dluhové závazky svými penězi a peněžními ekvivalenty. Ve srovnání s jinými poměry likvidity, jako je aktuální poměr a rychlý poměr, je poměr hotovosti přísnější a konzervativnější opatření, které měří schopnost společnosti splácet krátkodobé závazky hotovostí a peněžními ekvivalenty:

Peněžní poměr = hotovost a peněžní ekvivalenty / krátkodobé závazky

Poměr provozních peněžních toků Poměr provozních peněžních toků Poměr provozních peněžních toků, poměr likvidity, je měřítkem toho, jak dobře může společnost splatit své současné závazky z peněžních toků generovaných z jejích hlavních obchodních operací. Tato finanční metrika ukazuje, kolik společnost vydělá na svých provozních činnostech, za dolar současných závazků. je měřítkem počtu případů, kdy společnost může splatit aktuální závazky hotovostí vygenerovanou v daném období:

Poměr provozních peněžních toků = provozní peněžní tok / krátkodobé závazky

Pákový finanční poměr

Pákové poměry Pákové poměry Pákový poměr udává úroveň dluhu, který vznikl podnikatelskému subjektu oproti několika dalším účtům v jeho rozvaze, výkazu zisku a ztráty nebo výkazu peněžních toků. Šablona aplikace Excel měří množství kapitálu pocházejícího z dluhu. Jinými slovy, pákové finanční poměry se používají k hodnocení úrovně dluhu společnosti. Mezi běžné pákové poměry patří:

Poměr dluhu Poměr dluhu k aktivu Poměr dluhu k aktivu, známý také jako poměr dluhu, je pákový poměr, který udává procento aktiv, která jsou financována dluhem. měří relativní částku aktiv společnosti, která jsou poskytována z dluhu:

Poměr dluhu = pasiva celkem / aktiva celkem

Poměr dluhu k vlastnímu kapitálu Finance Finance's Finance Články jsou koncipovány jako návody na samostudium, které vám umožní naučit se důležité finanční koncepty online vlastním tempem. Procházejte stovky článků! vypočítá váhu celkového dluhu a finančních závazků vůči vlastnímu kapitálu akcionářů:

Poměr dluhu k vlastnímu kapitálu = celkové závazky / vlastní kapitál

Poměr krytí úroků Poměr krytí úroků Poměr krytí úroků (ICR) je finanční poměr, který se používá k určení schopnosti společnosti platit úroky ze svého nesplaceného dluhu. ukazuje, jak snadno může společnost zaplatit své úrokové výdaje:

Poměr úrokového krytí = provozní příjem / úrokové náklady

Poměr krytí dluhové služby ukazuje, jak snadno může společnost splácet své dluhové závazky:

Poměr pokrytí dluhové služby = provozní příjem / celková dluhová služba

Poměry účinnosti

Poměry efektivity, známé také jako finanční poměry aktivity, se používají k měření toho, jak dobře společnost využívá svá aktiva a zdroje. Mezi běžné poměry účinnosti patří:

Poměr obratu aktiv Obrat aktiv Obrat aktiv je poměr, který měří hodnotu výnosů generovaných podnikem v poměru k jeho průměrným celkovým aktivům za daný fiskální nebo kalendářní rok. Je to ukazatel toho, jak efektivně společnost využívá k vytváření výnosů jak běžná, tak dlouhodobá aktiva. měří schopnost společnosti generovat tržby z aktiv:

Poměr obratu aktiv = Čistý prodej / Průměrná celková aktiva

Poměr obratu zásob Obrat zásob Obrat zásob, neboli poměr obratu zásob, udává, kolikrát společnost prodá a nahradí své zásoby zboží během daného období. Zvažuje náklady na prodané zboží ve srovnání s jeho průměrným inventářem za rok nebo v jakémkoli stanoveném časovém období. měří, kolikrát se inventář společnosti prodá a nahradí za dané období:

Poměr obratu zásob = Náklady na prodané zboží / Průměrná zásoba

Poměr obratu pohledávek měří, kolikrát může společnost za dané období z pohledávek udělat hotovost:

Poměr obratu pohledávek = Čistý prodej úvěrů / Průměrná pohledávka

Poměr prodeje dní v inventáři Dny prodeje v inventáři (DSI) Dny prodeje v inventáři (DSI), někdy známé jako dny inventáře nebo dny v inventáři, je měřítkem průměrného počtu dnů nebo času, který měří průměrný počet dní, kdy společnost drží zásoby před prodejem zákazníkům:

Dny prodeje v poměru zásob = 365 dní / poměr obratu zásob

Poměry ziskovosti

Poměry ziskovosti Poměry ziskovosti Poměry ziskovosti jsou finanční metriky používané analytiky a investory k měření a hodnocení schopnosti společnosti generovat příjem (zisk) ve vztahu k výnosům, rozvahovým aktivům, provozním nákladům a vlastnímu kapitálu akcionářů během určitého časového období . Ukazují, jak dobře společnost využívá svá aktiva k produkci zisku, což měří schopnost společnosti generovat příjem ve vztahu k výnosům, bilančním aktivům, provozním nákladům a vlastnímu kapitálu. Mezi běžné finanční ukazatele ziskovosti patří:

Poměr hrubé marže Poměr hrubé marže Poměr hrubé marže, známý také jako poměr hrubé marže, je poměr ziskovosti, který porovnává hrubý zisk společnosti s jejími výnosy. porovnává hrubý zisk společnosti s jejím čistým prodejem a ukazuje, jaký zisk společnost vydělá po zaplacení nákladů za prodané zboží:

Poměr hrubé marže = hrubý zisk / čistý prodej

Poměr provozní marže Provozní zisková marže Provozní zisková marže je poměr ziskovosti nebo výkonu, který odráží procento zisku, který společnost vyprodukuje ze svých operací, před odečtením daní a úrokových poplatků. Vypočítává se vydělením provozního zisku celkovým výnosem a vyjádřením v procentech. porovnává provozní příjem společnosti s jejím čistým prodejem a určuje provozní efektivitu:

Poměr provozní marže = provozní příjem / čistý prodej

Poměr návratnosti aktiv Návratnost aktiv a vzorec ROA Vzorec ROA. Návratnost aktiv (ROA) je typ metriky návratnosti investic (ROI), která měří ziskovost podniku ve vztahu k jeho celkovým aktivům. Tento poměr ukazuje, jak dobře si společnost vede, a to porovnáním zisku (čistého zisku), který vytváří, s kapitálem, který investuje do aktiv. měří, jak efektivně společnost využívá svá aktiva k vytváření zisku:

Poměr návratnosti aktiv = čistý příjem / celková aktiva

Poměr návratnosti vlastního kapitálu Návratnost vlastního kapitálu (ROE) Návratnost vlastního kapitálu (ROE) je měřítkem ziskovosti společnosti, která bere roční výnos (čistý příjem) společnosti vydělený hodnotou celkového vlastního kapitálu akcionářů (tj. 12%). ROE kombinuje výkaz zisku a ztráty a rozvahu, protože čistý zisk nebo zisk se porovnává s vlastním kapitálem akcionářů. měří, jak efektivně společnost využívá svůj kapitál k vytváření zisku:

Poměr návratnosti vlastního kapitálu = čistý příjem / vlastní kapitál

Poměry tržní hodnoty

Poměry tržní hodnoty se používají k vyhodnocení ceny akcií akcií společnosti. Mezi běžné poměry tržní hodnoty patří:

Poměr účetní hodnoty na akcii vypočítá hodnotu společnosti na akcii na základě vlastního kapitálu dostupného akcionářům:

Poměr účetní hodnoty na akcii = (vlastní kapitál akcionáře - prioritní kapitál) / celkový počet kmenových akcií v oběhu

Poměr dividendového výnosu měří výši dividend připisovaných akcionářům ve vztahu k tržní hodnotě na akcii:

Dividendový výnosový poměr = dividenda na akcii / cena akcie

Poměr zisku na akcii měří výši čistého výdělku vydělaného za každou nevyplacenou akcii:

Poměr zisku na akcii = Čistý zisk / Celkový počet akcií v oběhu

Poměr cena / zisk Poměr cena / zisk Poměr cena / zisk (P / E Ratio) je vztah mezi cenou akcií společnosti a ziskem na akcii. Poskytuje investorům lepší představu o hodnotě společnosti. P / E ukazuje očekávání trhu a je cenou, kterou musíte zaplatit za jednotku současného (nebo budoucího) výdělku, v porovnání ceny akcií společnosti s jejím výdělkem na akcii:

Poměr cena / zisk = cena akcie / zisk na akcii

Související čtení

Děkujeme, že jste si přečetli finančního průvodce finančními poměry. Finance je oficiálním globálním poskytovatelem certifikace FMVA (Financial Modeling & Valuation Analyst) FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro profesionály investičního bankovnictví. Abychom vám pomohli pokročit v kariéře v odvětví finančních služeb, podívejte se na následující další finanční zdroje:

  • Analýza účetní závěrky Analýza účetní závěrky Jak provést analýzu účetní závěrky. Tato příručka vás naučí provádět analýzu finančního výkazu výkazu zisku a ztráty, rozvahy a výkazu peněžních toků včetně marží, poměrů, růstu, likvidity, pákového efektu, míry návratnosti a ziskovosti.
  • Jak jsou propojeny 3 finanční výkazy Jak jsou propojeny 3 finanční výkazy Jak jsou propojeny 3 finanční výkazy? Vysvětlíme, jak propojit 3 finanční výkazy pro finanční modelování a oceňování v aplikaci Excel. Propojení čistého zisku a nerozděleného zisku, PP&E, odpisy a amortizace, kapitálové výdaje, provozní kapitál, finanční činnosti a hotovostní zůstatek
  • Srovnatelná firemní analýza Srovnatelná firemní analýza Jak provést srovnatelnou firemní analýzu. Tato příručka vám krok za krokem ukáže, jak vytvořit srovnatelnou analýzu společnosti („Comps“), obsahuje bezplatnou šablonu a mnoho příkladů. Comps je relativní metodika oceňování, která zkoumá poměry podobných veřejných společností a používá je k odvození hodnoty jiného podniku
  • Typy finančních modelů Typy finančních modelů Mezi nejběžnější typy finančních modelů patří: 3 výkazový model, DCF model, M&A model, LBO model, rozpočtový model. Objevte top 10 typů

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found