Rychlá aktiva - přehled, způsob výpočtu, příklad

Rychlá aktiva jsou aktiva, která lze během krátké doby převést na hotovost. Termín se také používá k označení aktiv, která jsou již v hotovosti. Obvykle se považují za nejlikvidnější aktiva, která společnost vlastní.

Rychlá aktiva

Mezi hlavní aktiva, která spadají do kategorie rychlých aktiv, patří peníze, peněžní ekvivalenty Peněžní ekvivalenty Peníze a peněžní ekvivalenty jsou nejlikvidnější ze všech aktiv v rozvaze. Peněžní ekvivalenty zahrnují cenné papíry peněžního trhu, bankovní akcepty, pohledávky a obchodovatelné cenné papíry Obchodovatelné cenné papíry Obchodovatelné cenné papíry jsou neomezené krátkodobé finanční nástroje, které jsou vydávány buď pro majetkové cenné papíry, nebo pro dluhové cenné papíry veřejně kótované společnosti. Vydávající společnost vytváří tyto nástroje za výslovným účelem získávání finančních prostředků pro další financování obchodních aktivit a expanzi. . Společnosti používají rychlá aktiva k výpočtu určitých finančních poměrů, které naznačují jejich výkon a finanční zdraví. Používají se zejména k výpočtu rychlého poměru.

Klasifikace rychlých aktiv

Rychlá aktiva na rozdíl od jiných druhů aktiv zahrnují ekonomické zdroje, které lze rychle převést na hotovost.

Dalším požadavkem, aby byla položka klasifikována jako rychlé aktivum, je to, že při převodu na hotovost by tam měla být minimální nebo žádná ztráta hodnoty. Jinými slovy, společnosti by při likvidaci aktiva neměly vznikat vysoké náklady.

Je důležité si uvědomit, že zásoby nespadají do kategorie rychlých aktiv. Důvodem je to, že vydělávání hotovosti od nich vyžaduje čas. Jediným způsobem, jak může podnik převést zásoby Inventář Inventář je aktuální účet aktiv nalezený v rozvaze, který se skládá ze všech surovin, nedokončené výroby a hotových výrobků, které společnost nashromáždila. Často je považován za nejlikvidnější ze všech oběžných aktiv - je tedy vyloučen z čitatele při výpočtu rychlého poměru. do hotovosti rychle je, pokud nabízí strmé slevy, které by vedly ke ztrátě hodnoty.

Většina společností udržuje svá rychlá aktiva ve dvou primárních formách: hotovost a krátkodobé investice (obchodovatelné cenné papíry). Tímto způsobem drží dostatek kapitálu na pokrytí svých provozních, investičních a finančních potřeb.

Společnost s nízkým zůstatkem hotovosti ve svých rychlých aktivech může zvýšit svou plynulost využitím svých úvěrových linek.

Hlavní složkou rychlých aktiv pro většinu společností jsou jejich pohledávky. Účty Pohledávky Pohledávky (AR) představují úvěrové prodeje podniku, které ještě nejsou plně splaceny jeho zákazníky, což je v rozvaze aktuální aktivum. Společnosti umožňují svým klientům platit v rozumném, prodlouženém časovém období, pokud jsou dohodnuty podmínky. . Pokud firma prodává produkty a služby jiným velkým podnikům, je pravděpodobné, že bude mít velký počet pohledávek. Naproti tomu maloobchodní společnost, která prodává jednotlivým klientům, bude mít ve své rozvaze malý počet pohledávek.

Jak vypočítat rychlá aktiva a rychlý poměr

Rychlá aktiva tvoří součást krátkodobých aktiv, která zahrnují zásoby. Tím pádem:

Rychlá aktiva = aktuální aktiva - zásoby

Jak již bylo zmíněno dříve, k výpočtu rychlého poměru se používají rychlá aktiva. Tato metrika se používá k určení schopnosti společnosti krátkodobě řešit své finanční výdaje využitím jejích nejlikvidnějších aktiv. Vzhledem k tomu, že představuje, jak dobře může společnost využít svá hotovostní aktiva k vypořádání svých současných závazků, nazývá se také testem kyselosti. Vzorec pro výpočet rychlého poměru je:

Rychlý poměr = (hotovost a peněžní ekvivalenty + investice (krátkodobé) + pohledávky) / stávající závazky

Nebo,

Rychlý poměr = (oběžná aktiva - zásoby) / krátkodobé závazky

Při výpočtu poměru je třeba nejprve vyhledat každou složku v rozvaze v sekci krátkodobé závazky a krátkodobá aktiva. Připojte odpovídající hodnoty do vzorce a vypočítat.

Nezapomeňte zkontrolovat aktiva, která používáte. Čitatel by měl tvořit pouze ta aktiva, která lze snadno převést na hotovost (obvykle do 90 dnů nebo méně), aniž by byla ohrožena jejich hodnota.

Ze stejné poznámky by měly být pohledávky rovněž složeny z dluhů, které lze inkasovat během 90denní lhůty.

Příklad

Zvažte rozvahu společnosti Greenshaw Furnitures s následujícími údaji:

  • Hotovost: 200 000 $
  • Obchodovatelné cenné papíry: 300 000 USD
  • Pohledávky: 2 500 000 USD
  • Zásoby: 1 800 000 USD

Hodnota rychlých aktiv společnosti je 3 miliony dolarů ($200,000 + $300,000 + $2,500,000).

Příklad rychlého poměru

Řekněme, že obchod s oblečením Ashley plánuje požádat o půjčku na renovaci své prodejny. Půjčující instituce požádá vlastníka o rozvahu. Finanční výkaz obchodního domu Ashley’s ukazuje následující:

  • Hotovost: 10 000 $
  • Pohledávky: 5 000 $
  • Inventář: 5 000 $
  • Krátkodobé investice: 2 000 USD
  • Současné závazky: 14 000 USD

Rychlý poměr obchodu s oblečením je 1.21 ($10,000 + $5,000 + $2,000) / $14,000.

Interpretace rychlého poměru

Vysoký rychlý poměr je známkou toho, že společnost efektivně využívá svá krátkodobá aktiva ke splnění svých finančních potřeb.

Pokud společnost vykáže poměr kyselinového testu Acid-Test Ratio Acid-Test Ratio, také známý jako rychlý poměr, je poměr likvidity, který měří, jak dostatečná krátkodobá aktiva společnosti mohou pokrýt aktuální závazky 1, což znamená, že její aktiva se rovnají jeho stávajícím závazkům. Poměr vyšší než 1 naznačuje, že rychlá aktiva společnosti jsou více než dostatečná ke krytí závazků. Společnost je plně schopna platit aktuální závazky, aniž by čerpala ze svých dlouhodobých aktiv, a stále jí zbude hotovost nebo peněžní ekvivalenty.

Dlouhodobá aktiva jsou ta, která se používají k vytváření výnosů. Prodej těchto zdrojů by tak poškodil schopnost společnosti generovat příjmy a také by naznačoval, že její současné aktivity nevytvářejí přiměřené zisky k pokrytí jejích současných závazků.

Jak je patrné z výše uvedeného příkladu, rychlý poměr obchodů s oblečením od Ashleyho je větší než 1. Znamená to, že má dostatek rychlých aktiv k pokrytí všech svých současných závazků a ještě zbývá více.

Společnosti by se měly snažit dosáhnout vysokého rychlého poměru, protože to může pomoci přilákat investory. Zvyšuje také šanci společnosti získat půjčky, protože věřitelům ukazuje, že je schopna zvládnout své dluhové závazky.

Další zdroje

Finance je oficiálním poskytovatelem globálního certifikátu Financial Modeling & Valuation Analyst (FMVA) ™ Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, JP Morgan a Ferrari certifikační program, jehož cílem je pomoci komukoli stát se finančním analytikem světové úrovně . K dalšímu rozvoji vaší kariéry budou užitečné další finanční zdroje uvedené níže:

  • Likvidační hodnota Likvidační hodnota Likvidační hodnota je odhad konečné hodnoty, kterou obdrží držitel finančních nástrojů při prodeji nebo likvidaci aktiva
  • Projektování řádkových položek rozvahy Projektování řádkových položek rozvahy Projektování řádkových položek rozvahy zahrnuje analýzu provozního kapitálu, PP&E, akciového kapitálu dluhu a čistého příjmu. Tato příručka popisuje způsob výpočtu
  • Výkaz peněžních toků Výkaz peněžních toků Výkaz peněžních toků Výkaz peněžních toků (označovaný také jako výkaz peněžních toků) je jedním ze tří klíčových finančních výkazů, které vykazují hotovost vygenerovanou a vynaloženou během určitého časového období (např. Měsíc, čtvrtletí nebo rok). Výkaz peněžních toků funguje jako most mezi výkazem zisku a ztráty a rozvahou
  • Druhy financování Financování Financování se týká metod a typů financování, které podnik používá k udržení a růstu svých operací. Skládá se z dluhového a vlastního kapitálu, které se používají k provádění kapitálových investic, provádění akvizic a obecně k podpoře podnikání.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found