Neúspěšná půjčka - přehled, typy, dopad na banky

Selhání úvěru (NPL) je úvěr, ve kterém je dlužník v prodlení a za stanovené období nezaplatil měsíční splátky jistiny a úroků. K nespláceným půjčkám dochází, když dlužníkům dojde peníze na splátky nebo se dostanou do situací, které jim ztěžují pokračování splácení půjčky.

Půjčka v selhání

Banky obvykle klasifikují půjčky jako nesplácené půjčky, když splátky jistiny Splátky jistiny Splátka jistiny je platba k původní částce půjčky, která je dlužena. Jinými slovy, splátka jistiny je splátka provedená z půjčky, která snižuje zbývající částku splatné půjčky, místo aby se vztahovala na splácení úroků účtovaných z půjčky. a úroky jsou splatné déle než 90 dnů nebo v závislosti na podmínkách úvěrové smlouvy. Jakmile je půjčka klasifikována jako NPL, znamená to, že pravděpodobnost obdržení splátek je výrazně nižší.

Dlužník však může začít splácet úvěr, který již byl klasifikován jako úvěr v selhání. V takových případech se z nesplácené půjčky stává opět nesplácená půjčka.

souhrn

  • Za nesplácený úvěr (NPL) se považuje úvěr, ve kterém dlužník nesplácí splátky jistiny a / nebo úroků po dobu nejméně 90 dnů.
  • Pokud banka není schopna získat zpět nesplácené půjčky, může převzít aktiva zastavená jako kolaterál nebo půjčky prodat inkasním agenturám.
  • Pokud má banka v rozvaze příliš mnoho nesplácených úvěrů, znamená to pro banku problémy s peněžními toky, protože již nevydělává příjmy ze svého úvěrového podnikání.

Jak banky řeší nesplácené půjčky

Neúspěšné půjčky jsou obecně považovány za nedobytné pohledávky, protože šance na vymáhání splátek nesplácených půjček jsou minimální. Mít více nesplácených úvěrů v rovnováze společnosti však poškozuje peněžní toky banky i její cenu akcií. Banky, které mají ve svých knihách úvěry se selháním, proto mohou podniknout kroky k vymáhání vymáhání půjček, které jim dluží.

Jednou z akcí, kterou mohou věřitelé podniknout, je převzetí majetku založeného jako kolaterál Collateral Collateral je aktivum nebo majetek, který jednotlivec nebo entita nabízí věřiteli jako zajištění úvěru. Používá se jako způsob získání půjčky, který slouží jako ochrana před možnou ztrátou pro věřitele, pokud by dlužník neplnil své platby. za půjčku. Například pokud dlužník poskytl motorové vozidlo jako záruku za půjčku, věřitel převezme vlastnictví motorového vozidla a prodá jej, aby získal zpět všechny dlužné částky dlužníkem.

Banky mohou také uzavřít domovy, kde dlužníci neplní své hypoteční závazky, a splátky jsou splatné déle než 90 dnů. Věřitel se také může rozhodnout prodat nesplácené půjčky inkasním agenturám a externím investorům, aby se zbavil rizikových aktiv ze své rozvahy.

Banky prodávají úvěry se selháním se značnými slevami a inkasní agentury se snaží shromáždit co nejvíce dlužných peněz. Alternativně může věřitel najmout inkasní agenturu k vymáhání splacení půjčky, která selhala, výměnou za procento z vymožené částky.

Druhy nesplácených půjček

Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) se půjčka může stát nevýkonnou následujícími způsoby:

  • Splátky jistiny a úroku jsou splatné minimálně 90 dní a věřitel již nevěří, že dlužníci dostojí svým dluhovým závazkům. V tomto případě je půjčka odepsána jako nedobytný dluh v účetních knihách věřitele.
  • Úroky splacené v devadesáti (90) dnech jsou kapitalizovány, refinancovány nebo zpožděny kvůli změnám ve smlouvě o půjčce.
  • Splátky jistiny a úroků jsou po lhůtě splatnosti kratší než 90 dní a existují důvody k pochybnostem, že dlužník nezaplatí nesplacený úvěr v plné výši.

Dopad úvěrů v selhání na banky

Pokud věřitel zaznamená velké procento svých nesplacených půjček jako úvěry v selhání, může to poškodit finanční výkonnost věřitele. Banky vydělávají peníze hlavně z úroků, které účtují za půjčky, a když nejsou schopny inkasovat dlužné splátky úroků od úvěrů v selhání, znamená to, že budou mít k dispozici méně peněz na vytváření nových půjček a úhradu provozních nákladů.

Peníze představují potenciálně ztracený příjem a ovlivňují ziskovost věřitele. Nejen, že to ovlivní věřitele, ale také ponechá potenciálním dlužníkům méně možností získat půjčky od věřitele.

Držení vysokého počtu úvěrů v selhání v poměru k celkovým aktivům společnosti představuje pro společnost obrovské riziko. Potenciální investoři mají zájem investovat do společností se zdravou účetní knihou. Když se zvýší procento nesplácených úvěrů, sníží se také cena akcií věřitele. Úvěry v selhání, které banka drží ve svých účetních knihách, jsou tím méně atraktivní pro potenciální investory, protože její budoucí ziskovost utrpí, pokud věřitel nebude mít příjem ze svého úvěrového podnikání.

Věřitel bude rovněž povinen odložit část svých zisků jako rezervu na nedobytné pohledávky v případě, že je povinen dluhy odepsat. Ve Spojených státech jsou banky s vysokým procentem nesplácených úvěrů pečlivě sledovány Federální společností pro pojištění vkladů (FDIC) Federální společností pro pojištění vkladů (FDIC) Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) je vládní instituce, která poskytuje pojištění vkladů proti selhání banky. Subjekt byl vytvořen na ochranu vkladatelů, jejichž finanční prostředky jsou ohroženy.

Poměr nesplácených úvěrů k celkovým půjčkám

Banky jsou ze zákona povinny vykazovat svůj poměr nesplácených úvěrů k celkovým půjčkám jako měřítko úrovně úvěrového rizika banky. Úvěrové riziko Úvěrové riziko je riziko ztráty, ke které může dojít v případě, že některá strana nedodrží podmínky a podmínky jakékoli finanční smlouvy, zejména, a kvalita nesplacených půjček. Vysoký poměr znamená, že banka je vystavena většímu riziku ztráty, pokud nevymůže dlužné částky úvěru, zatímco malý poměr znamená, že nesplacené půjčky představují pro banku nízké riziko.

Dodatečné zdroje

Finance nabízí Certified Banking & Credit Analyst (CBCA) ™ Certifikace CBCA ™ Certifikace Certified Banking & Credit Analyst (CBCA) ™ je celosvětovým standardem pro úvěrové analytiky, který zahrnuje finance, účetnictví, kreditní analýzu, analýzu peněžních toků, modelování smluv, půjčky splátky a další. certifikační program pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na vyšší úroveň. Chcete-li se neustále vzdělávat a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné následující zdroje:

  • Opravná položka k pochybným účtům Opravná položka k pochybným účtům Opravná položka k pochybným účtům je účet protiúčtu, který je spojen s pohledávkami a slouží k vyjádření skutečné hodnoty pohledávek. Částka představuje hodnotu pohledávek, za které společnost neočekává platbu.
  • Náklady na špatný dluh Náklady na špatný dluh Náklady na špatný dluh představují způsob, jakým podniky účtují pohledávky, které nebudou zaplaceny. Špatný dluh vzniká, když zákazník buď nemůže zaplatit z důvodu
  • Neplnící aktivum Neplnící aktivum Neplnící aktivum (NPA) je klasifikace používaná finančními institucemi pro půjčky a zálohy, u nichž je jistina po splatnosti a u které není
  • Pravděpodobnost selhání Pravděpodobnost selhání Pravděpodobnost selhání (PD) je pravděpodobnost selhání dlužníka při splácení půjčky a používá se k výpočtu očekávané ztráty z investice.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found