Ekonomická deprese je událost, kdy je ekonomika ve stavu finančních otřesů, často je výsledkem období negativní aktivity založené na hrubém domácím produktu (HDP) hrubého domácího produktu (HDP). standardní měřítko ekonomického zdraví země a ukazatel její životní úrovně. HDP lze také použít k porovnání úrovní produktivity mezi různými zeměmi. hodnotit. Je to mnohem horší než recese, s výrazným poklesem HDP, a obvykle trvá mnoho let. V USA Velká hospodářská krize Velká hospodářská krize Velká hospodářská krize byla celosvětová hospodářská krize, která probíhala od konce 20. do 30. let. Po celá desetiletí probíhaly debaty o tom, co způsobilo ekonomickou katastrofu, a ekonomové zůstávají rozděleni do několika různých myšlenkových směrů. trvalo deset let, míra nezaměstnanosti dosáhla 25% a mzdy klesly o 42%.
Příčiny ekonomické deprese
Hospodářská deprese je primárně způsobena zhoršením důvěry spotřebitelů, které vede ke snížení poptávky a nakonec vyústí v ukončení podnikání společností. Když spotřebitelé přestanou kupovat výrobky a platit za služby, musí společnosti provést škrty v rozpočtu, včetně zaměstnávání méně pracovníků.
Podívejme se však hlouběji na další faktory, které vedou k ekonomické depresi.
1. Krach burzy
Akciový trh Akciový trh Akciový trh označuje veřejné trhy, které existují pro vydávání, nákup a prodej akcií, které obchodují na burze cenných papírů nebo na přepážkách. Akcie, známé také jako akcie, představují částečné vlastnictví ve společnosti, které se skládá z akcií, které investoři vlastní ve veřejných společnostech. Změny podílů mohou být odrazem toho, jak se ekonomice daří. Když krachuje akciový trh, může to být známka klesající důvěry investorů v ekonomiku.
2. Pokles výrobních zakázek
Podnikání vzkvétá na poptávce po jeho produktech a službách. Když výrobní zakázky odrážejí pokles, zejména po delší dobu, může to vést k recesi a v horším případě k ekonomické depresi.
3. Kontrola cen a mezd
Cenové kontroly proběhly jednou během období bývalého amerického prezidenta Richarda Nixona, když ceny stále rostly. Také pokud jsou mzdy kontrolovány vládou a společnostem není dovoleno je snižovat, může být podnik nucen propouštět zaměstnance, aby přežili.
4. Deflace
Deflace Deflace Deflace je pokles obecné cenové hladiny zboží a služeb. Jinými slovy, deflace je záporná inflace. Když k tomu dojde, hodnota měny v průběhu času roste. Lze tedy koupit více zboží a služeb za stejnou částku peněz. je v zásadě snižování spotřebitelských cen v průběhu času. Může se to zdát jako dobrá věc, protože lidé si nyní mohou dovolit kupovat více komodit, ale pod tím je také skutečnost, že ceny jsou sníženy také kvůli poklesu poptávky.
5. Zvyšování cen ropy
Jak zvýšení cen ropy může způsobit zvlnění téměř u všeho na trhu, je všeobecně známo. Když k tomu dojde, spotřebitelé ztratí svou kupní sílu, což může vést k poklesu poptávky.
6. Ztráta důvěry spotřebitelů
Pokud si již spotřebitelé nebudou důvěřovat v ekonomiku, změní své výdajové návyky a nakonec sníží poptávku po zboží a službách.
Známky nadcházející hospodářské krize
Než dojde k ekonomické krizi, lidé by si měli všímat, aby se na ni mohli připravit. Zahrnují následující:
1. Zhoršující se míra nezaměstnanosti
Zhoršující se míra nezaměstnanosti je obvykle běžným znakem blížící se hospodářské krize. Při vysokém počtu nezaměstnaných ztratí spotřebitelé svou kupní sílu a nakonec nižší poptávku.
2. Rostoucí inflace
Inflace může být dobrým znamením, že poptávka je vyšší kvůli růstu mezd a silné pracovní síle. Přílišná inflace však lidi odradí od utrácení a může mít za následek sníženou poptávku po produktech a službách.
3. Klesající prodej nemovitostí
V ideální ekonomické situaci jsou výdaje spotřebitelů obvykle vysoké, včetně prodeje domů. Pokud však nastane hrozící hospodářská krize, prodej domů klesá, což signalizuje pokles důvěry v ekonomiku.
4. Zvyšování výchozí hodnoty dluhu na kreditní kartě
Když je používání kreditních karet vysoké, je to obvykle známka toho, že lidé utrácejí, což je dobré pro HDP. Když se však prodlení se zadlužením zvýší, mohlo by to znamenat, že lidé ztrácejí platební schopnost, což signalizuje ekonomickou depresi.
Způsoby, jak zabránit další ekonomické krizi
Vždy existuje neustálý strach z další „velké deprese“, a proto ekonomové navrhují následující politiky, aby se to nestalo.
1. Expanzní měnová politika
Expanzní měnová politika Expanzní měnová politika Expanzní měnová politika je druh makroekonomické měnové politiky, která si klade za cíl zvýšit rychlost měnové expanze a stimulovat tak růst domácí ekonomiky. Ekonomický růst musí být podporován další nabídkou peněz. zahrnuje snižování úrokových sazeb na podporu investic a půjček. Pokud jsou úrokové sazby nižší, spotřebitelé budou mít za své peníze větší hodnotu a budou povzbuzováni k tomu, aby utráceli více.
2. Expanzní fiskální politika
Expanzivní fiskální politika znamená zvýšení vládních výdajů, snížení daní nebo jejich kombinaci. Snížení daně dává spotřebitelům disponibilní příjem, což zase podporuje utrácení.
3. Finanční stabilita
Finanční stabilita zahrnuje vládu, která zaručuje bankovní vklady, což podporuje důvěryhodnost bank.
Závěrečné myšlenky
Světová hospodářská deprese je něco, co svět udržuje na uzdě po celá desetiletí. Vždy však existuje šance, že se to bude opakovat, pokud nebudou spolupracovat všechna odvětví hospodářství, aby tomu zabránila.
Více zdrojů
Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Chcete-li se neustále učit a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné následující finanční zdroje:
- Cyklická nezaměstnanost Cyklická nezaměstnanost Cyklická nezaměstnanost je druh nezaměstnanosti, kde se pracovní síly snižují v důsledku hospodářských cyklů nebo výkyvů v ekonomice, jako jsou recese (období hospodářského poklesu). Pokud je ekonomika na svém vrcholu nebo trvale roste, je míra cyklické nezaměstnanosti nízká
- Kvantitativní uvolňování Kvantitativní uvolňování Kvantitativní uvolňování (QE) je měnová politika tisku peněz, kterou provádí centrální banka za účelem oživení ekonomiky. Vytváří centrální banka
- Reaganomika Reaganomika Reaganomika označuje hospodářskou politiku, kterou navrhl americký prezident Ronald Reagan během jeho prezidentování v 80. letech. Tyto politiky byly zavedeny v boji proti dlouhému období pomalého ekonomického růstu, vysoké nezaměstnanosti a vysoké inflace, ke kterému došlo za prezidentů Geralda Forda a Jimmyho Cartera.
- Stagflace Stagflace Stagflace je ekonomická událost, při které je vysoká míra inflace, rychlost ekonomického růstu zpomaluje a nezaměstnanost zůstává trvale vysoká. Tato nepříznivá kombinace se obává a může být pro vlády dilematem, protože většina opatření zaměřených na snížení inflace může zvýšit úroveň nezaměstnanosti