Výrobce doporučená maloobchodní cena (MSRP) - definice, účel

Doporučená maloobchodní cena výrobce (MSRP) je cena, za kterou výrobce doporučuje maloobchodníkům prodávat tento produkt. MSRP obecně odráží veškeré výrobní a prodejní náklady Náklady na prodané zboží (COGS) Náklady na prodané zboží (COGS) měří „přímé náklady“ vzniklé při výrobě jakéhokoli zboží nebo služeb. Zahrnuje náklady na materiál, přímé mzdové náklady a přímé režijní náklady továrny a je přímo úměrné výnosům. Jak rostou příjmy, je k výrobě zboží nebo služby zapotřebí více zdrojů. COGS je často spojován s produktem. Je také známá jako katalogová cena nebo doporučená maloobchodní cena (RRP) nebo doporučená maloobchodní cena (SRP).

Doporučená maloobchodní cena (MSRP)

MSRP není ani cenovým stropem, ani minimální cenou; spíše odpovídá očekávané ceně většiny spotřebitelů. Ačkoli se MSRP většinou používá u automobilů, maloobchodní výrobci také používají MSRP.

Doporučená maloobchodní cena výrobce se obvykle vztahuje na značkové výrobky nebo zboží s vyšší cenou, jako je elektronika a spotřebiče. MSRP slouží hlavně jako referenční bod, který manipuluje ochotu spotřebitelů platit za zboží od obchodu k obchodu.

Účel MSRP

Účelem maloobchodní ceny doporučené výrobcem je standardizace prodejních cen mezi různými maloobchodními místy. Cílem programu MSRP je omezit klamavé cenové praktiky a standardizovat ceny zboží v obchodní oblasti maloobchodních prodejen společnosti.

Standardizace cen také usiluje o to, aby základní a prvotřídní komodity byly neustále k dispozici za rozumné ceny, aniž by výrobcům upírala spravedlivou návratnost investic. Zajišťuje, že všechny strany zapojené do transakce (výrobce, velkoobchodník, maloobchodník) budou moci na konci konečného prodeje vydělat zisky.

Přestože se cena nazývá „doporučená“, mohou maloobchodníci obecně prodávat produkty zakoupené od výrobců na webu MSRP i pod ním. Praxe prodeje produktů pod MSRP je obzvláště běžná v situacích, kdy výrobce stanoví vysokou doporučenou cenu, zatímco maloobchodníci nakupují produkty za extrémně nízkou velkoobchodní cenu. Kromě toho mohou maloobchodníci prodávat za cenu nižší než MSRP, aby přilákali spotřebitele nebo odstranili přebytečné zásoby. Inventář Inventář je běžný majetkový účet v rozvaze, který se skládá ze všech surovin, nedokončené výroby a hotových výrobků, které společnost nashromáždila. Často je považován za nejlikvidnější ze všech oběžných aktiv - je tedy vyloučen z čitatele při výpočtu rychlého poměru. .

Aplikace MSRP

Doporučené maloobchodní ceny lze nalézt u produktů v různých průmyslových odvětvích. Jedním z nejvýznamnějších příkladů častého používání MSRP je v automobilovém průmyslu.

Například ve Spojených státech jsou automobilky ze zákona povinny zobrazovat cenu vozidla na čelním skle nebo specifikačním listu. V americkém automobilovém průmyslu je doporučená maloobchodní cena výrobce (MSRP) známá také jako cena štítku, protože je umístěna na štítku Monroney na okně vozidla.

Na druhou stranu se doporučená maloobchodní cena výrobce liší od ceny na faktuře, kterou prodejce platí výrobci. Dříve mohli prodejci automobilů ukládat svévolné přirážky, často s uměle nafouknutými náklady, které by nadměrně kompenzovaly celkové výrobní náklady. V současné době je MSRP používán zákazníky jako výchozí bod vyjednávání před vyrovnáním za spravedlivou cenu.

MSRP a teorie konkurence

Běžně používaným argumentem proti použití MSRP je, že koncept je v rozporu s teorií konkurence. Teorie tvrdí, že na dokonale konkurenčním trhu všechny společnosti na trhu přijímají ceny Price Taker (cena) Cena se v ekonomii označuje jako účastník trhu, který není schopen určovat ceny na trhu. Subjekt přijímající cenu proto musí přijmout převládající tržní cenu. Uchazeči o cenu chybí dostatečná tržní síla, aby mohla ovlivnit ceny zboží nebo služeb. a nemohou ovlivnit tržní cenu svých produktů.

MSRP však poskytuje výrobci mezeru v ovlivňování vyšší ceny produktu, než je obvyklé - jedná se o čin, který má nepříznivé účinky na spotřebitele a jejich disponibilní příjmy. Jednou z obav týkajících se této praxe je, že výrobci mohou stanovit navrhovanou cenu na vyšší úroveň, než je cena odvozená pouze z tržních sil. V takovém případě bude vysoká úroveň cen nepříznivě ovlivňovat spotřebitele.

Dodatečné zdroje

Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Chcete-li se neustále učit a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné následující finanční zdroje:

  • Výrobce originálního vybavení (OEM) Výrobce originálního vybavení (OEM) Výrobce originálního vybavení nebo OEM je společnost, která vyrábí a prodává produkty nebo části produktu, které jejich kupující, jiná společnost
  • Supply Chain Supply Chain Supply chain is the whole system of manufacturing and delivering a product or service, from the very initial stage of sourcing the raw materials to the final
  • Transferové ceny Transferové ceny Transferové ceny představují ceny zboží a služeb, které jsou vyměňovány mezi běžně kontrolovanými právnickými osobami v rámci podniku. Například pokud dceřiná společnost prodává zboží nebo poskytuje služby holdingové společnosti, účtovaná cena se označuje jako cena za převod
  • Typy zákazníků Typy zákazníků Zákazníci hrají významnou roli v jakémkoli podnikání. Lepším porozuměním různým typům zákazníků mohou být podniky lépe vybaveny pro rozvoj

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found