Funkce Excel ISBLANK - Jak používat ISBLANK s příklady

Funkce ISBLANK je funkce Excel Information Funkce Seznam nejdůležitějších funkcí aplikace Excel pro finanční analytiky. Tento podváděcí list pokrývá 100 funkcí, které je důležité znát jako analytik Excel, který vrací true, pokud buňka argumentu neobsahuje žádné informace. ISBLANK zkontroluje zadanou buňku a řekne nám, zda je prázdná nebo ne. Pokud je prázdné, vrátí PRAVDA; jinak vrátí FALSE. Tato funkce byla představena v MS Excel 2007.

Ve finanční analýze Popis pracovní pozice finančního analytika Níže uvedený popis pracovní pozice finančního analytika poskytuje typický příklad všech dovedností, vzdělání a zkušeností potřebných k získání pozice analytika v bance, instituci nebo korporaci. Provádíme finanční prognózy, reportování a sledování provozních metrik, analyzujeme finanční data, vytváříme finanční modely, s daty se neustále setkáváme. Funkce ISBLANK je užitečná při kontrole, zda je buňka prázdná nebo ne. Například pokud A5 obsahuje vzorec, který jako výsledek vrátí prázdný řetězec „“, funkce vrátí FALSE. Pomáhá tedy při odstraňování běžných i nerozbitných mezerových znaků.

Pokud však buňka obsahuje dobrá data i neporušitelné mezery, je možné z nich odstranit neporušené mezery.

Vzorec

= ISBLANK (hodnota)

Kde:

  • Hodnota (povinný argument) je hodnota, kterou chceme otestovat. (Tato funkce přijímá buňku)

Jak používat funkci Excel ISBLANK

Jako funkci listu lze ISBLANK zadat jako součást vzorce v buňce listu. Abychom pochopili použití této funkce, zvažte několik příkladů:

Zvýraznění chybějících hodnot - příklad

Předpokládejme, že máme následující údaje:

Funkce ISBLANK

Předpokládejme, že chceme zvýraznit prázdné buňky. Můžeme použít ISBLANK spojený s podmíněným formátováním. Předpokládejme například, že chceme zvýraznit prázdné buňky v rozsahu A2: F9, vybereme rozsah a použijeme pravidlo podmíněného formátování s následujícím vzorcem: = ISBLANK (A2: F9).

Jak provést podmíněné formátování?

Na kartě Domů - Styly klikněte na Podmíněné formátování. Poté klikněte na Nové pravidlo a poté vyberte - Pomocí vzorce určete, které buňky chcete formátovat:

ISBLANK - Příklad 1

Vstupní vzorec je uveden níže:

ISBLANK - Příklad 1a

Výsledky získáme níže.

Podmíněné formátování nezvýraznilo buňku E5. Po kontrole je do buňky vložen vzorec.

ISBLANK - Příklad 1B

Funkce Excel ISBLANK vrátí hodnotu PRAVDA, když je buňka skutečně prázdná. Pokud je buňka prázdný řetězec („“), vrátí ISBLANK FALSE, protože není technicky prázdná a nebude zvýrazněna, jak je uvedeno výše.

Extrahování první NON-prázdné hodnoty v poli

Předpokládejme, že chceme získat první neprázdnou hodnotu (text nebo číslo) v rozsahu jednoho řádku. Můžeme použít maticový vzorec založený na funkcích INDEX, MATCH a ISBLANK.

Níže jsou uvedeny údaje:

ISBLANK - Příklad 2

Tady chceme získat první neprázdnou buňku, ale v Excelu to nemáme přímý způsob. Mohli bychom použít VLOOKUP se zástupným znakem *, ale to bude fungovat pouze pro text, ne pro čísla.

Proto musíme vytvořit funkčnost vnořením vzorců. Jedním ze způsobů, jak to udělat, je použít funkci pole, která „testuje“ buňky a vrátí pole hodnot PRAVDA / NEPRAVDA, které pak můžeme porovnat s MATCH. Nyní MATCH hledá FALSE uvnitř pole a vrátí pozici první nalezené shody, která je v tomto případě 2. Funkce INDEX nyní převezme a získá hodnotu na pozici 2 v poli, což v tomto případě, je hodnota BROUSKY.

Jelikož se jedná o maticový vzorec, musíme jej zadat pomocí CTRL + SHIFT + ENTER.

ISBLANK - Příklad 2a

Získáváme výsledky níže:

ISBLANK - Příklad 2b

Kliknutím sem stáhnete ukázkový soubor aplikace Excel

Dodatečné zdroje

Děkujeme, že jste si přečetli finančního průvodce důležitými funkcemi aplikace Excel! Když si uděláte čas na osvojení a zvládnutí těchto funkcí, výrazně urychlíte své finanční modelování a analýzu ocenění. Další informace najdete v těchto dalších finančních zdrojích:

  • Funkce aplikace Excel pro finance Excel pro finance Tento průvodce Excel pro finance vás naučí 10 nejlepších vzorců a funkcí, které musíte znát, abyste byli skvělým finančním analytikem v aplikaci Excel. Tato příručka obsahuje příklady, snímky obrazovky a podrobné pokyny. Nakonec si stáhněte bezplatnou šablonu aplikace Excel, která obsahuje všechny finanční funkce obsažené v tomto kurzu
  • Kurz vzorců pro Excel
  • Pokročilé vzorce aplikace Excel, které musíte znát Pokročilé vzorce aplikace Excel, které musíte znát Tyto pokročilé vzorce aplikace Excel jsou důležité pro znalost a posune vaše dovednosti v oblasti finanční analýzy na další úroveň. Pokročilé funkce aplikace Excel, které musíte znát. Naučte se 10 nejlepších vzorců aplikace Excel, které každý finanční analytik světové úrovně pravidelně používá. Tyto dovednosti zlepší vaši tabulkovou práci v jakékoli kariéře
  • Zkratky aplikace Excel pro PC a Mac Zkratky aplikace Excel PC Zkratky aplikace Excel pro Mac - Seznam nejdůležitějších a nejběžnějších zkratek pro MS Excel pro uživatele PC a Mac, finance, účetní profese. Klávesové zkratky zrychlují vaše dovednosti v oblasti modelování a šetří čas. Naučte se úpravy, formátování, navigaci, pás karet, vkládání speciálních, manipulaci s daty, úpravy vzorců a buněk a další zkratky

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found