Úrokové riziko - definice, jak riziko zmírnit

Úrokové riziko je pravděpodobnost poklesu hodnoty aktiva v důsledku neočekávaných výkyvů úrokových sazeb. Úrokové riziko je většinou spojeno s aktivy s pevným výnosem (např. Dluhopisy Dluhopisy Dluhopisy jsou cenné papíry s pevným výnosem, které vydávají společnosti a vlády za účelem zvýšení kapitálu. Emitent dluhopisů si půjčuje kapitál od držitele dluhopisů a provádí jim fixní platby pevně (nebo variabilní) úroková sazba pro určité období.) spíše než u kapitálových investic. Úroková sazba je jedním z hlavních faktorů ceny dluhopisu.

Úrokové riziko

Aktuální úroková sazba a cena dluhopisu ukazují inverzní vztah. Jinými slovy, když se zvýší úroková sazba, cena dluhopisu se sníží.

Pochopení rizika příležitosti

Inverzní vztah mezi úrokovou sazbou a cenami dluhopisů lze vysvětlit rizikem příležitosti. Nákupem dluhopisů investor předpokládá, že pokud se úroková sazba zvýší, vzdá se příležitosti koupit dluhopisy s atraktivnějšími výnosy Míra návratnosti Míra návratnosti (ROR) je zisk nebo ztráta investice nad časové období sdružené s počátečními náklady investice vyjádřenými v procentech. Tato příručka učí nejběžnější vzorce. Kdykoli se zvýší úroková sazba, poptávka po stávajících dluhopisech s nižšími výnosy klesá s novými investičními příležitostmi (např. Jsou vydávány nové dluhopisy s vyššími výnosy).

Ačkoli jsou ceny všech dluhopisů ovlivněny fluktuacemi úrokových sazeb, velikost změny se u dluhopisů liší. Různé dluhopisy vykazují různé cenové citlivosti na výkyvy úrokových sazeb. Při hodnocení úrokového rizika je tedy nutné vyhodnotit dobu trvání dluhopisu.

Obecně platí, že dluhopisy s kratší dobou do splatnosti Cena dluhopisu Cena dluhopisu je věda výpočtu emisní ceny dluhopisu na základě kupónu, nominální hodnoty, výnosu a doby do splatnosti. Ceny dluhopisů umožňují investorům nést menší úrokové riziko ve srovnání s dluhopisy s delší splatností. Dlouhodobé dluhopisy znamenají vyšší pravděpodobnost změn úrokových sazeb. Proto s sebou nesou vyšší úrokové riziko.

Jak zmírnit úrokové riziko?

Podobně jako u jiných typů rizik lze úrokové riziko zmírnit. Mezi nejběžnější nástroje pro snižování úrokových sazeb patří:

1. Diverzifikace Diverzifikace Diverzifikace je technika alokace zdrojů portfolia nebo kapitálu na různé investice. Cílem diverzifikace je zmírnění ztrát

Pokud se držitel dluhopisů obává úrokového rizika, které může negativně ovlivnit hodnotu jeho portfolia, může diverzifikovat své stávající portfolio přidáním cenných papírů, jejichž hodnota je méně náchylná k výkyvům úrokových sazeb (např. Vlastní kapitál). Pokud má investor portfolio „pouze dluhopisy“, může diverzifikovat portfolio zahrnutím kombinace krátkodobých a dlouhodobých dluhopisů.

2. Zajišťovací zajištění Zajišťovací opatření se týká investice, jejímž cílem je snížit úroveň budoucích rizik v případě nepříznivého cenového pohybu aktiva. Zajištění poskytuje určitý druh pojistného krytí k ochraně před ztrátami z investice.

Úrokové riziko lze také zmírnit pomocí různých zajišťovacích strategií. Tyto strategie obecně zahrnují nákup různých typů derivátů. Mezi nejběžnější příklady patří úrokové swapy, opce Opce: Hovory a výplaty Opce je forma derivátové smlouvy, která dává držiteli právo, nikoli však povinnost, koupit nebo prodat aktivum do určitého data (data expirace) v zadaná cena (realizační cena). Existují dva typy možností: hovory a volání. Americké opce lze uplatnit kdykoli, futures a dohody o termínových kurzech (FRA).

Další zdroje

Děkujeme, že jste si přečetli finančního průvodce úrokovým rizikem. Finance je oficiálním poskytovatelem certifikace FMVA (Financial Modeling and Valuation Analyst) FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari, jejichž cílem je transformovat kohokoli na špičkového finančního analytika. Abychom se dál učili a rozvíjeli své znalosti finanční analýzy, velmi doporučujeme další finanční zdroje uvedené níže:

  • Diverzifikace Diverzifikace Diverzifikace je technika alokace zdrojů portfolia nebo kapitálu na různé investice. Cílem diverzifikace je zmírnění ztrát
  • Poznámka s pohyblivou sazbou Poznámka s pohyblivou sazbou Poznámka s pohyblivou sazbou (FRN) je dluhový nástroj, jehož kupónová sazba je vázána na srovnávací sazbu, jako je sazba LIBOR nebo sazba americké státní pokladny. Kuponová sazba u poznámky s pohyblivou sazbou je tedy variabilní. Obvykle se skládá z variabilní srovnávací sazby + fixního rozpětí.
  • LIBOR LIBOR LIBOR, což je zkratka pro London Interbank Offer Rate, označuje úrokovou sazbu, kterou britské banky účtují jiným finančním institucím za krátkodobý úvěr se splatností od jednoho dne do 12 měsíců v budoucnosti. LIBOR slouží jako srovnávací základna pro krátkodobé úrokové sazby
  • Hodnota v riziku (VAR) Hodnota v riziku (VaR) Hodnota v riziku (VaR) odhaduje riziko investice. VaR měří potenciální ztrátu, která by mohla nastat v investičním portfoliu po určitou dobu.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found