Trh s deriváty - definice, účastníci, smlouvy

Trh s deriváty označuje finanční trh s finančními nástroji, jako jsou podkladová aktiva a finanční deriváty.

Trh s deriváty

Souhrn:

  • Trh s deriváty označuje finanční trh s finančními nástroji, jako jsou podkladová aktiva a finanční deriváty.
  • Na trhu s deriváty existují čtyři druhy účastníků: zajišťovatelé, spekulanti, arbitráže a obchodníci s maržemi.
  • Existují čtyři hlavní typy derivátových kontraktů: opce, futures, forwardy a swapy.

Účastníci trhu s deriváty

Účastníky trhu s deriváty lze obecně rozdělit do následujících čtyř skupin:

1. Živé ploty

Zajištění je, když osoba investuje na finančních trzích, aby snížila riziko kolísání cen na devizových trzích, tj. Eliminovala riziko budoucích cenových pohybů. Deriváty jsou nejoblíbenějšími nástroji v oblasti zajištění. Je to proto, že deriváty jsou účinným zajištěním v souladu s jejich příslušnými podkladovými aktivy.

2. Spekulanti

Spekulace Spekulace Spekulace je nákup aktiva nebo finančního nástroje s nadějí, že se v budoucnu zvýší cena aktiva nebo finančního nástroje. je nejběžnější tržní aktivita, na které se účastní finanční trhy. Je to riskantní činnost, do níž investoři vstupují. Zahrnuje nákup jakéhokoli finančního nástroje nebo aktiva, o kterém investor spekuluje, že se v budoucnu stane významným. Spekulace jsou motivovány motivem potenciálního vydělávání lukrativních zisků v budoucnosti.

3. Arbitrážníci

Arbitráž je velmi častá zisková činnost na finančních trzích, která vstupuje v platnost využitím nebo těží z cenové volatility trhu. Arbitrageurs vytvářejí zisk z cenového rozdílu vznikajícího při investování do finančního nástroje, jako jsou dluhopisy, akcie, deriváty atd.

4. Obchodníci s marží

Ve finančním odvětví je marží kolaterál složený investorem investujícím do finančního nástroje protistraně ke krytí úvěrového rizika. Úvěrové riziko Úvěrové riziko je riziko ztráty, ke které může dojít v případě, že některá strana nedodrží podmínky a podmínky jakékoli finanční smlouvy související zejména s investicí.

Druhy derivátových smluv

Smlouvy o derivátech lze rozdělit do následujících čtyř typů:

1. Možnosti

Opce jsou smlouvy o finančních derivátech, které kupujícímu dávají právo, nikoli však povinnost, koupit nebo prodat podkladové aktivum za konkrétní cenu (označovanou jako realizační cena Strike Price Strike Price je cena, za kterou držitel opce mohou uplatnit opci na nákup nebo prodej podkladového cenného papíru v závislosti na tom, zda drží kupní opci nebo prodejní opci. Opcí je smlouva s právem realizovat smlouvu za konkrétní cenu, která se označuje jako realizační cena.) během určitého časového období. Americké opce lze uplatnit kdykoli před vypršením opčního období. Na druhou stranu evropské opce lze uplatnit až v den jejich vypršení platnosti.

2. Futures

Futures kontrakty jsou standardizované kontrakty, které umožňují držiteli kontraktu koupit nebo prodat příslušné podkladové aktivum za dohodnutou cenu k určitému datu. Strany, které se účastní smlouvy o futures, mají nejen právo, ale jsou také povinny smlouvu plnit podle dohody. Smlouvy jsou standardizovány, což znamená, že jsou obchodovány na devizovém trhu.

3. Vpřed

Forwardové kontrakty jsou podobné futures kontraktům v tom smyslu, že držitel kontraktu má nejen právo, ale je také povinen provádět kontrakt tak, jak bylo dohodnuto. Forwardové smlouvy jsou však volně prodejné, což znamená, že nejsou regulovány a nejsou vázány zvláštními obchodními pravidly a předpisy.

Jelikož jsou tyto smlouvy nestandardizované, obchodují se přes přepážku a nikoli na devizovém trhu. Jelikož smlouvy nejsou vázány pravidly a předpisy regulačního orgánu, lze je přizpůsobit tak, aby vyhovovaly požadavkům obou zúčastněných stran.

4. Swapy

Swapy jsou derivátové smlouvy, které zahrnují dva držitele nebo strany smlouvy k výměně finančních závazků. Úrokové swapy Úrokový swap Úrokový swap je derivátová smlouva, jejímž prostřednictvím se dvě protistrany dohodly na výměně jednoho proudu budoucích úrokových plateb za další, což jsou nejběžnější swapové smlouvy uzavřené investory. Swapy nejsou obchodovány na devizovém trhu. Obchoduje se s nimi přes přepážku z důvodu potřeby přizpůsobení swapových smluv tak, aby vyhovovaly potřebám a požadavkům obou zúčastněných stran.

Kritika trhu s deriváty

1. Riziko

Trh s deriváty je často kritizován a dívá se dolů, kvůli vysokému riziku spojenému s obchodováním s finančními nástroji.

2. Citlivost a volatilita trhu

Mnoho investorů a obchodníků se trhu s deriváty vyhýbá kvůli jeho vysoké volatilitě. Většina finančních nástrojů je velmi citlivá na malé změny, jako je změna doby expirace, úrokových sazeb atd., Díky nimž je trh vysoce volatilní.

3. Složitost

Vzhledem k vysoce rizikové povaze a citlivosti trhu s deriváty je to často velmi složitý předmět. Vzhledem k tomu, že obchodování s deriváty je tak složité, aby ho pochopili, se mu veřejnost nejčastěji vyhýbá a často investuje do finančních nástrojů makléře a obchodní zástupce.

4. Legalizované hazardní hry

Vzhledem k povaze obchodování na finančních trzích jsou deriváty často kritizovány za formu legálního hazardu, protože jsou velmi podobné povaze hazardních her.

Související čtení

Finance je oficiálním poskytovatelem globálního certifikátu Financial Modeling & Valuation Analyst (FMVA) ™ Certifikace FMVA® Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, JP Morgan a Ferrari certifikační program, jehož cílem je pomoci komukoli stát se finančním analytikem světové úrovně . K dalšímu rozvoji vaší kariéry budou užitečné následující zdroje:

  • Futures a forwardy Futures a forwardy Futures a forwardy (běžně označované jako futures a forwardy) jsou smlouvy, které používají podniky a investoři k zajištění proti rizikům nebo spekulacím. Futures a forwardy jsou příklady derivátových aktiv, která odvozují své hodnoty od podkladových aktiv.
  • Možnosti: Hovory a výplaty Možnosti: Hovory a výplaty Možnost je forma derivátové smlouvy, která dává držiteli právo, nikoli však povinnost, koupit nebo prodat aktivum do určitého data (datum vypršení platnosti) za stanovenou cenu (stávka cena). Existují dva typy možností: hovory a volání. Americké opce lze uplatnit kdykoli
  • Spread Trading Spread Trading Spread Trading - také známý jako obchodování s relativní hodnotou - je metoda obchodování, která zahrnuje investora, který současně kupuje jeden cenný papír a prodává
  • Druhy trhů - obchodníci, makléři a burzy Druhy trhů - obchodníci, makléři, burzy Trhy zahrnují makléře, dealery a burzovní trhy. Každý trh funguje podle různých obchodních mechanismů, které ovlivňují likviditu a kontrolu. Různé typy trhů umožňují různé obchodní charakteristiky uvedené v této příručce

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found