Swapové smlouvy jsou finanční deriváty, které umožňují dvěma transakčním agentům „vyměnit“ toky příjmů Toky výnosů Toky výnosů jsou různé zdroje, z nichž podnik vydělává peníze z prodeje zboží nebo poskytování služeb. Typy výnosů, které podnik zaznamenává na svých účtech, závisí na typech činností prováděných podnikem. Viz kategorie a příklady vyplývající z některých podkladových aktiv držených každou stranou. Zvažte například případ amerického podnikání, které si vypůjčilo peníze od banky se sídlem v USA (v USD), ale chce podnikat ve Velké Británii. Výnosy a náklady společnosti jsou v různých měnách. Musí platit úroky v USD, zatímco generuje výnosy v GBP. Je však vystaven riziku vyplývajícímu z fluktuace směnného kurzu USD / GBP.
Společnost může použít měnový swap USD / GBP k zajištění proti riziku. Aby mohla být transakce dokončena, musí podnik najít někoho, kdo je ochoten zaujmout druhou stranu swapu. Může například hledat britskou firmu, která prodává své výrobky v USA. Ze struktury měnových swapů by mělo být zřejmé, že obě transakční strany musí mít protichůdné názory na pohyb trhu směnného kurzu USD / GBP.
Souhrn:
- Swapové smlouvy jsou finanční deriváty, které umožňují dvěma transakčním agentům „vyměnit“ toky příjmů z některých podkladových aktiv držených každou stranou.
- Úrokové swapy umožňují jejich držitelům vyměnit finanční toky spojené se dvěma samostatnými dluhovými nástroji.
- Měnové swapy umožňují jejich držitelům vyměňovat finanční toky spojené se dvěma různými měnami.
- Hybridní swapy umožňují jejich držitelům vyměnit finanční toky spojené s různými dluhovými nástroji, které jsou rovněž denominovány v různých měnách.
Druhy swapových smluv
1. Úrokové swapy
Úrokové swapy umožňují jejich držitelům vyměnit finanční toky spojené se dvěma samostatnými dluhovými nástroji. Úrokové swapy jsou nejčastěji používány podniky, které vytvářejí výnosy spojené s variabilní úrokovou sazbou Plovoucí úroková sazba Plovoucí úroková sazba označuje proměnlivou úrokovou sazbu, která se mění po dobu trvání dluhového závazku. Je to opak pevné sazby. dluhový nástroj a vznikají náklady spojené s dluhovým nástrojem s pevnou úrokovou sazbou nebo vytvářejí výnosy spojené s dluhovým nástrojem s pevnou úrokovou sazbou a vznikají náklady spojené s dluhovým nástrojem s proměnlivou úrokovou sazbou.
Zvažte soukromého poskytovatele hypotéky, který poskytuje financování kupujícím domů poprvé. Soukromý poskytovatel hypotéky poskytuje hypoteční úvěry s variabilní sazbou s přirážkou 0,25% nad stávající úrokovou sazbu, tj. Pokud centrální banka stanoví úrokovou sazbu ve výši 2%, pak může soukromý poskytovatel hypotéky poskytnout úvěr ve výši 2,25%. Je zřejmé, že příjem soukromého poskytovatele hypotéky souvisí s úrokovou sazbou stanovenou centrální bankou Federální rezervní systém (Fed) Federální rezervní systém je centrální bankou Spojených států a je finančním orgánem za největší světovou ekonomikou volného trhu. .
Za účelem zahájení činnosti a poskytování půjček si soukromý poskytovatel hypotéky půjčí 2 miliardy dolarů od velké investiční banky s pevnou úrokovou sazbou 2,1% po dobu 15 let. Poskytovatel hypotéky musí investiční bance platit 42 milionů USD ročně po dobu příštích 15 let a na konci výpůjční lhůty také vyplatit paušální částku ve výši 2 miliard USD. Náklady poskytovatele hypotéky jsou tedy fixní. Její výnosy však závisí na splátkách úroků Splatné úroky Splatné úroky jsou pasivní účet uvedený v rozvaze společnosti, který představuje částku úrokových nákladů, které k dnešnímu dni vznikly, ale které nebyly k datu v rozvaze vyplaceny. Představuje částku úroků, která je v současné době dlužena věřitelům, a obvykle jde o běžný závazek, který dostává od svých zákazníků a který je zase spojen s úrokovou sazbou stanovenou centrální bankou.
Příjmy poskytovatele hypotéky jsou tedy variabilní. Pokud centrální banka sníží úrokovou sazbu pod 1,85%, poskytovatel hypotéky by nebyl schopen dostát svým úvěrovým závazkům. Může použít swapy úrokových sazeb k výměně jeho plateb s pevnou úrokovou sazbou za platby s variabilní úrokovou sazbou.
Předpokládejme, že poskytovatel hypotéky kupuje úrokový swap za 0,23% prémii. Znamená to, že strana na druhé straně transakce se zavázala zaplatit investiční bance 42 milionů USD ročně na příštích 15 let, zatímco poskytovatel hypotéky souhlasil s tím, že zaplatí swapovému prodejci bankovní kurz + 0,23% na 2 miliardy USD za příštích 15 let. Transakce může proběhnout pouze v případě, že poskytovatel hypotéky a prodejce swapů mají opačné názory na to, zda centrální banka zvýší nebo sníží úrokovou sazbu v příštích 15 letech.
2. Měnové swapy (FX swapy)
Měnové swapy umožňují jejich držitelům vyměňovat finanční toky spojené se dvěma různými měnami. Zvažte výše popsaný příklad: Americký podnik, který si půjčil peníze od banky se sídlem v USA (v USD), ale chce podnikat ve Velké Británii. Výnosy a náklady firmy jsou v různých měnách.
Podnik musí platit úroky v USD, zatímco generuje výnosy v GBP. Je však vystaven riziku vyplývajícímu z fluktuace směnného kurzu USD / GBP. Podnik může použít měnový swap USD / GBP k zajištění proti takovému riziku. Pokud společnost prodá zboží ve Velké Británii za 50 milionů GBP a směnný kurz poklesne z 1 GBP = 1,23 USD na 1 GBP = 1,22 USD, pak tržby firmy klesnou z 61,50 milionu USD na 61 milionů USD.
Za účelem ochrany před takovým rizikem (oslabení USD vůči GBP) může podnik použít swap USD / GBP. Prodejce swapu souhlasí s tím, že poskytne podniku 61,5 milionů USD za 50 milionů GBP bez ohledu na skutečný směnný kurz. Transakce může proběhnout pouze v případě, že obchod a prodejce swapů mají opačné názory na to, zda směnný kurz USD / GBP ocení nebo znehodnotí.
3. Hybridní swapy (exotické produkty)
Hybridní swapy umožňují jejich držitelům vyměnit finanční toky spojené s různými dluhovými nástroji, které jsou rovněž denominovány v různých měnách. Například americký poskytovatel hypotéky s variabilní úrokovou sazbou, který podniká ve Velké Británii, může vyměnit půjčku s pevnou úrokovou sazbou denominovanou v USD za půjčku s variabilní úrokovou sazbou denominovanou v GBP. Mezi další příklady hybridů patří výměna půjčky s variabilní úrokovou sazbou denominovanou v USD za půjčku s variabilní úrokovou sazbou denominovanou v JPY.
Další zdroje
Finance nabízí analytika pro finanční modelování a oceňování (FMVA) ™ Certifikace FMVA®. Připojte se k více než 350 600 studentům, kteří pracují pro společnosti jako Amazon, J.P. Morgan a certifikační program Ferrari pro ty, kteří chtějí posunout svou kariéru na další úroveň. Chcete-li se neustále vzdělávat a rozvíjet svou kariéru, budou užitečné následující zdroje:
- Swap úvěrového selhání Swap úvěrového selhání Swap úvěrového selhání (CDS) je druh úvěrového derivátu, který poskytuje kupujícímu ochranu před selháním a dalšími riziky. Kupující CDS provádí pravidelné platby prodejci až do data splatnosti kreditu. V dohodě se prodávající zavazuje, že v případě prodlení emitenta dluhu zaplatí prodávající kupujícímu veškeré pojistné a úroky
- Zajišťovací ujednání Zajišťovací ujednání Zajišťovací ujednání označuje investici, jejímž cílem je snížit úroveň budoucích rizik v případě nepříznivého cenového pohybu aktiva. Zajištění poskytuje určitý druh pojistného krytí k ochraně před ztrátami z investice.
- International Swaps and Derivatives Association (ISDA) International Swaps and Derivatives Association (ISDA) International Swaps and Derivatives Association (ISDA) je obchodní kolektiv složený z více než 800 účastníků z téměř 60 zemí po celém světě.
- Měnový kříž USD / CAD Měnový kříž USD / CAD Měnový pár USD / CAD představuje kótovaný kurz pro směnu USA za CAD, neboli kolik kanadských dolarů dostane jeden za americký dolar. Například kurz USD / CAD 1,25 znamená, že 1 americký dolar odpovídá 1,25 kanadskému dolaru. Směnný kurz USD / CAD je ovlivněn ekonomickými a politickými silami na obou stranách