Akciový trh - co je akciový trh a jak funguje

Akciový trh označuje veřejné trhy, které existují pro vydávání, nákup a prodej akcií obchodovaných na burze cenných papírů nebo na přepážkách. Zásoby Zásoby Co je to zásoba? Jednotlivec, který vlastní akcie ve společnosti, se nazývá akcionář a má nárok na část zbytkového majetku a výnosů společnosti (pokud by byla společnost někdy zrušena). Pojmy „akcie“, „akcie“ a „vlastní kapitál“ jsou používány zaměnitelně. , známé také jako akcie, představují částečné vlastnictví ve společnosti a akciový trh je místem, kde mohou investoři nakupovat a prodávat vlastnictví těchto investovatelných aktiv Finanční aktiva Finanční aktiva se vztahují na aktiva, která vyplývají ze smluvních dohod o budoucích peněžních tocích nebo z vlastnictví kapitálové nástroje jiného subjektu. Klíč . Efektivně fungující akciový trh je považován za zásadní pro ekonomický rozvoj, protože dává společnostem možnost rychlého přístupu ke kapitálu od veřejnosti.

Burza cenných papírů - podlaha na NYSE

Účely akciového trhu Kapitálový a investiční příjem

Akciový trh slouží dvěma velmi důležitým účelům. Prvním je poskytnout kapitál Čistý pracovní kapitál Čistý pracovní kapitál (NWC) je rozdíl mezi běžnými aktivy společnosti (bez hotovosti) a krátkodobými závazky (bez dluhů) v její rozvaze. Jde o měřítko likvidity společnosti a její schopnosti plnit krátkodobé závazky i finanční operace podniku. Ideální pozice je pro společnosti, které mohou použít k financování a rozšíření svého podnikání. Pokud společnost vydá jeden milion akcií, které se zpočátku prodají za 10 USD za akcii, pak společnosti poskytne kapitál ve výši 10 milionů USD, který může použít k rozvoji svého podnikání (minus jakékoli poplatky, které společnost platí za investiční banku za správu akcií) nabídka). Nabídkou akciových akcií namísto půjčování kapitálu potřebného pro expanzi se společnost vyhýbá vzniku dluhů a placení úroků z tohoto dluhu.

Sekundárním účelem, kterému akciový trh slouží, je dát investorům - těm, kteří nakupují akcie - příležitost podílet se na zisku veřejně obchodovaných společností. Investoři mohou profitovat z nákupu akcií jedním ze dvou způsobů. Některé akcie vyplácejí pravidelné dividendy (dané množství peněz na akcii akcií, které někdo vlastní). Jiným způsobem, jak mohou investoři profitovat z nákupu akcií, je prodej jejich akcií se ziskem, pokud se cena akcií zvýší z jejich nákupní ceny. Například pokud investor koupí akcie společnosti za 10 $ za akcii a cena akcie následně vzroste na 15 $ za akcii, může investor realizovat 50% zisk ze své investice prodejem svých akcií.

Historie obchodování s akciemi

Ačkoli obchodování s akciemi sahá až do poloviny 15. století v Antverpách, moderní obchodování s akciemi se obecně uznává jako obchodování s akciemi ve Východoindické společnosti v Londýně.

Počáteční dny investičního obchodování

V průběhu 16. století poskytovala britská, francouzská a nizozemská vláda charty řadě společností, které do názvu zahrnovaly východní Indii. Veškeré zboží přivezené zpět z východu bylo přepravováno po moři, což zahrnovalo riskantní cesty často ohrožené silnými bouřemi a piráty. Aby se zmírnila tato rizika, vlastníci lodí pravidelně vyhledávali investory, aby nabídli financování zajištění pro plavbu. Na oplátku investoři obdrželi část peněžních výnosů realizovaných v případě, že se loď vrátila úspěšně, naložená zbožím k prodeji. Toto jsou nejčasnější příklady společností s ručením omezeným (LLC) a mnohé z nich držely pohromadě jen dostatečně dlouho na jednu cestu.

Východoindická společnost

Vznik Východoindické společnosti v Londýně nakonec vedl k novému investičnímu modelu, kdy dovážející společnosti nabízející akcie, které v zásadě představovaly částečný vlastnický podíl ve společnosti, a které tedy investorům nabízely návratnost investic z výnosů ze všech cest, které společnost financovala, místo jen na jediném výletu. Nový obchodní model umožnil společnostem požadovat větší investice na akcii, což jim umožnilo snadno zvětšit velikost jejich přepravních flotil. Investice do takových společností, které byly často chráněny před konkurencí královsky vydanými listinami, se staly velmi populární díky skutečnosti, že investoři mohli potenciálně dosáhnout obrovských zisků ze svých investic.

První akcie a první burza

Akcie společnosti byly vydávány na papíře, což umožňovalo investorům obchodovat s akciemi tam a zpět s jinými investory, ale regulované burzy existovaly až po založení Londýnské burzy cenných papírů (LSE) v roce 1773. I když po okamžitém založení následovala značná část finančních otřesů burzy LSE se obchodování na burze celkově podařilo přežít a růst v průběhu 18. století.

Počátky newyorské burzy

Vstupte na newyorskou burzu cenných papírů (NYSE), založenou v roce 1792. Ačkoli to není první na americké půdě - ta čest patří burze cenných papírů ve Filadelfii (PSE) - NYSE se rychle stala dominantní burzou cenných papírů ve Spojených státech a nakonec ve světě. NYSE zaujímal fyzicky strategickou pozici, která se nacházela mezi některými z největších bank a společností v zemi, nemluvě o tom, že se nachází v hlavním přístavu pro přepravu. Burza stanovila požadavky na kótování akcií a zpočátku poměrně vysoké poplatky, což jí umožnilo rychle se stát samotnou bohatou institucí.

New York Stock Exchange - Akciový trh se sídlem v New Yorku

Moderní obchodování s akciemi Měnící se tvář globálních burz

V tuzemsku NYSE po více než dvě století zaznamenala skromnou konkurenci a její růst byl primárně poháněn stále rostoucí americkou ekonomikou. LSE nadále dominovala na evropském trhu obchodování s akciemi, ale NYSE se stal domovem neustále se rozšiřujícího počtu velkých společností. Jiné významné země, jako je Francie a Německo, nakonec vyvinuly své vlastní burzy cenných papírů, i když tyto společnosti byly často považovány především za odrazový můstek pro společnosti na cestě ke kotování s LSE nebo NYSE.

Na konci 20. století došlo k expanzi obchodování s akciemi na mnoho dalších burz, včetně NASDAQ, která se stala oblíbeným domovem rychle se rozvíjejících technologických společností a během boomu technologického sektoru v 80. a 90. letech získala na významu. NASDAQ se ukázal jako první burza fungující mezi sítí počítačů, které elektronicky prováděly obchody. Díky elektronickému obchodování byl celý proces obchodování časově i nákladově efektivnější. Kromě vzestupu NASDAQ čelil NYSE rostoucí konkurenci na burzách v Austrálii a Hongkongu, finančním centru Asie.

NYSE se nakonec spojila s Euronextem, který vznikl v roce 2000 sloučením burz v Bruselu, Amsterdamu a Paříži. Fúze NYSE / Euronext v roce 2007 zavedla první transatlantickou burzu.

Jak se obchoduje s akciemi - burzy a OTC

Většina akcií se obchoduje na burzách, jako je New York Stock Exchange (NYSE) nebo NASDAQ. Burzy cenných papírů v zásadě poskytují tržiště, které usnadňuje nákup a prodej akcií mezi investory. Burzy cenných papírů jsou regulovány vládními agenturami, jako je Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) ve Spojených státech, které dohlížejí na trh s cílem chránit investory před finančními podvody a zajistit bezproblémové fungování burzovního trhu.

Přestože se drtivá většina akcií obchoduje na burzách, některé akcie se obchodují na přepážkách (OTC), kde kupující a prodávající akcií obvykle obchodují prostřednictvím dealera nebo „tvůrce trhu“, který se s akciemi konkrétně zabývá. OTC akcie jsou akcie, které nesplňují minimální cenu ani jiné požadavky na uvedení na burzách.

OTC akcie nepodléhají stejným předpisům pro veřejné vykazování jako akcie kótované na burzách, takže pro investory není tak snadné získat spolehlivé informace o společnostech vydávajících tyto akcie. Akcie na OTC trhu jsou obvykle obchodovány mnohem omezeněji než akcie obchodované na burze, což znamená, že investoři se často musí vypořádat s velkými spready mezi nabídkovými a poptávkovými cenami OTC akcií. Naopak akcie obchodované na burze jsou mnohem likvidnější s relativně malými spready bid-ask.

Hráči na akciovém trhu - investiční banky, makléři a investoři

Existuje řada pravidelných účastníků obchodování na akciových trzích.

Investiční banky zpracovávají počáteční veřejnou nabídku (IPO) Počáteční veřejnou nabídku (IPO) Počáteční veřejná nabídka (IPO) je první prodej akcií vydaných společností veřejnosti. Před IPO je společnost považována za soukromou společnost, obvykle s malým počtem investorů (zakladatelé, přátelé, rodinní a obchodní investoři, jako jsou investoři rizikového kapitálu nebo andělští investoři). Zjistěte, co je IPO akcií, které nastanou, když se společnost poprvé rozhodne stát se veřejně obchodovanou společností tím, že nabídne akcie akcií.

Zde je příklad fungování IPO. Společnost, která si přeje být veřejná a nabízet akcie, přistupuje k investiční bance Seznam nejlepších investičních bank Seznam 100 nejlepších investičních bank na světě seřazený podle abecedy. Nejlepší investiční banky na seznamu jsou Goldman Sachs, Morgan Stanley, BAML, JP Morgan, Blackstone, Rothschild, Scotiabank, RBC, UBS, Wells Fargo, Deutsche Bank, Citi, Macquarie, HSBC, ICBC, Credit Suisse, Bank of America Merril Lynch jednat jako „upisovatel“ počáteční nabídky akcií společnosti. Investiční banka po prozkoumání celkové hodnoty společnosti a zvážení toho, jaké procento vlastnictví se chce společnost vzdát ve formě akciových akcií, zpracovává počáteční emise akcií na trhu výměnou za poplatek, přičemž společnosti zaručuje stanovená minimální cena za akcii. Je proto v nejlepším zájmu investiční banky, aby se ujistil, že všechny nabízené akcie jsou prodány za nejvyšší možnou cenu.

Akcie nabízené v IPO jsou nejčastěji nakupovány velkými institucionálními investory, jako jsou penzijní fondy nebo společnosti podílových fondů.

Trh IPO je znám jako primární nebo počáteční trh. Jakmile je akcie vydána na primárním trhu, veškeré obchodování s ní poté probíhá prostřednictvím burz cenných papírů na tzv. Sekundárním trhu. Pojem „sekundární trh“ je trochu zavádějící, protože se jedná o trh, kde se drtivá většina obchodování s akciemi odehrává každý den.

Burzovní makléři, kteří mohou nebo nemusí také působit jako finanční poradci, nakupují a prodávají akcie pro své klienty, kterými mohou být buď institucionální investoři, nebo jednotliví drobní investoři.

Analytici akciového výzkumu Analytik akciového výzkumu Analytik akciového výzkumu poskytuje výzkumné pokrytí veřejných společností a distribuuje tento výzkum klientům. Pokrýváme plat analytika, popis práce, vstupní body odvětví a možné kariérní cesty. mohou být zaměstnáni společnostmi obchodujícími s akciemi, společnostmi podílových fondů, zajišťovacími fondy nebo investičními bankami. Jedná se o jednotlivce, kteří zkoumají veřejně obchodované společnosti a pokoušejí se předpovědět, zda je pravděpodobné, že akcie společnosti porostou nebo poklesnou.

Manažeři fondů nebo správci portfolia, mezi něž patří manažeři hedgeových fondů, manažeři podílových fondů a burzovní fondy (ETF) Obchodní a investiční příručky pro obchodování a investování Finance jsou navrženy jako zdroje pro vlastní studium, aby se naučili obchodovat svým vlastním tempem. Projděte si stovky článků o obchodování, investování a důležitých tématech, které finanční analytici mají vědět. Zjistěte více o třídách aktiv, cenách dluhopisů, riziku a výnosu, akciích a akciových trzích, ETF, hybnosti, technických manažerech, jsou důležitými účastníky akciového trhu, protože nakupují a prodávají velké množství akcií. Pokud se populární podílový fond rozhodne značně investovat do konkrétní akcie, je samotná poptávka po této akci často natolik významná, že její cena bude znatelně vyšší.

Indexy akciových trhů

Celková výkonnost akciového trhu je obvykle sledována a odráží se ve výkonnosti různých indexů akciového trhu. Akciové indexy se skládají z výběru akcií, které jsou navrženy tak, aby odrážely celkový výkon akcií. Samotné indexy akciových trhů se obchodují ve formě opcí a futures kontraktů, které se obchodují také na regulovaných burzách.

Mezi klíčové indexy akciových trhů patří Dow Jones Industrial Average (DJIA) Dow Jones Industrial Average (DJIA) Dow Jones Industrial Average (DJIA), také běžně označovaný jako „Dow Jones“ nebo jednoduše „Dow“, je jedním z nejpopulárnějších a nejuznávanějších akciových indexů, Standard & Poor's 500 Index (S&P 500), Financial Times Stock Exchange 100 Index (FTSE 100), Nikkei 225 Index, NASDAQ Composite Index a Hang Seng Index .

Indexy akciových trhů - Dow Jones, NASDAQ, S & P500

Býčí a medvědí trhy a krátký prodej

Dva ze základních konceptů obchodování na akciových trzích jsou „býčí“ a „medvědí“ trhy. Termín býčí trh se používá k označení akciového trhu, na kterém cena akcií obecně roste. To je typ trhu, na kterém většina investorů prosperuje, protože většina akciových investorů jsou spíše kupující než prodejci cenných papírů. Medvědí trh existuje, když ceny akcií celkově klesají v ceně.

Investoři mohou stále profitovat i na medvědích trzích prostřednictvím krátkého prodeje. Krátký prodej je praxe půjčování akcií, které investor nedrží od makléřské společnosti, která vlastní akcie akcií. Investor poté prodá vypůjčené akcie na sekundárním trhu a peníze získá z prodeje této akcie. Pokud cena akcií klesá, jak investor doufá, pak může investor dosáhnout zisku nákupem dostatečného počtu akcií, aby makléři vrátil počet akcií, které si vypůjčil, za celkovou cenu nižší, než kolik obdrželi za prodej akcií akcie dříve za vyšší cenu.

Pokud se například investor domnívá, že akcie společnosti „A“ pravděpodobně poklesnou ze současné ceny 20 USD za akcii, může investor složit tzv. Maržový vklad, aby si mohl vypůjčit 100 akcií akcie od jeho makléř. Poté tyto akcie prodá za 20 $, což je aktuální cena, což mu dává 2 000 $. Pokud poté akcie klesnou na 10 $ za akcii, může investor poté koupit 100 akcií a vrátit se zpět svému makléři pouze za 1 000 $, takže mu zůstane zisk 1 000 $.

Analýza akcií - tržní kapitalizace, EPS a finanční poměry

Analytici a investoři na akciových trzích se mohou zaměřit na různé faktory, které naznačují pravděpodobný budoucí směr akcií, a to směrem nahoru nebo dolů. Zde je shrnutí některých nejčastěji zobrazovaných proměnných pro analýzu akcií.

Tržní kapitalizace akcií nebo tržní kapitalizace je celková hodnota všech zbývajících akcií akcie. Vyšší tržní kapitalizace obvykle označuje společnost, která je více zavedená a finančně zdravá.

Burzovní regulační orgány požadují od veřejně obchodovaných společností pravidelné podávání zpráv o výnosech. Analytici trhu pečlivě sledují tyto zprávy vydávané čtvrtletně a každoročně jako dobrý indikátor toho, jak dobře se společnosti daří. Mezi klíčové faktory analyzované ze zpráv o zisku patří zisk společnosti na akcii (EPS), který odráží zisky společnosti rozdělené mezi všechny její nevyrovnané akcie.

Analytici a investoři také často zkoumají řadu finančních ukazatelů, které mají naznačovat finanční stabilitu, ziskovost a růstový potenciál veřejně obchodovatelné společnosti. Následuje několik klíčových finančních ukazatelů, které investoři a analytici zvažují:

Poměr ceny k výnosům (P / E): Poměr ceny akcií společnosti ve vztahu k jejímu EPS. Vyšší poměr P / E Poměr ceny a zisku Poměr ceny a zisku (P / E Ratio) je vztah mezi cenou akcií společnosti a ziskem na akcii. Poskytuje investorům lepší představu o hodnotě společnosti. P / E ukazuje očekávání trhu a je cenou, kterou musíte zaplatit za jednotku současných (nebo budoucích) výnosů, naznačuje, že investoři jsou ochotni platit vyšší ceny za akcii za akcie společnosti, protože očekávají růst společnosti a cena akcií roste.

Poměr dluhu k vlastnímu kapitálu: Toto je základní metrika finanční stability společnosti, protože ukazuje, jaké procento operací společnosti je financováno dluhem ve srovnání s tím, jaké procento je financováno kapitálovými investory. Nižší poměr dluhu k vlastnímu kapitálu Finance Finance's Finance Články jsou koncipovány jako příručky pro samostudium, které vám pomohou naučit se důležité finanční koncepce online vlastním tempem. Procházejte stovky článků! , což naznačuje primární financování od investorů, je vhodnější.

Poměr návratnosti kapitálu (ROE): Návratnost kapitálu Návratnost kapitálu (ROE) Návratnost kapitálu (ROE) je měřítkem ziskovosti společnosti, která bere roční výnos společnosti (čistý příjem) dělený hodnotou jejího celkového vlastního kapitálu (tj. 12%). ROE kombinuje výkaz zisku a ztráty a rozvahu, protože čistý zisk nebo zisk se porovnává s vlastním kapitálem akcionářů. Poměr (ROE) je považován za dobrý indikátor růstového potenciálu společnosti, protože ukazuje čistý příjem společnosti ve vztahu k celkové investici do společnosti.

Zisková marže: Existuje několik poměrů ziskové marže, které mohou investoři vzít v úvahu, včetně provozní marže Provozní marže Provozní marže se rovná provoznímu zisku dělenému výnosem. Jedná se o poměr ziskovosti, který měří výnosy po pokrytí provozních a neprovozních nákladů podniku. Čistá zisková marže Čistá zisková marže (známá také jako „zisková marže“ nebo „čistá zisková marže“) je finanční poměr používaný k výpočtu procenta zisku, které společnost vyprodukuje z jejího celkového příjmy. Měří částku čistého zisku, který společnost získá za dolar získaných výnosů. . Výhodou pohledu na ziskovou marži namísto pouhého absolutního dolaru je, že ukazuje, jaká je procentní ziskovost společnosti. Například společnost může vykázat zisk 2 miliony USD, ale pokud se to promítne pouze do 3% ziskové marže, pak jakýkoli výrazný pokles výnosů může ohrozit ziskovost společnosti.

Mezi další běžně používané finanční ukazatele patří návratnost aktiv Návratnost aktiv a ROA vzorec ROA vzorec. Návratnost aktiv (ROA) je typ metriky návratnosti investic (ROI), která měří ziskovost podniku ve vztahu k jeho celkovým aktivům. Tento poměr ukazuje, jak dobře si společnost vede, a to porovnáním zisku (čistého zisku), který vytváří, s kapitálem, který investuje do aktiv. (ROA), dividendový výnos, poměr cena / kniha (P / B), aktuální poměr Finance Finance's Finance articles are designed as self-study guidelines to learn important finance concepts online by your own growth. Procházejte stovky článků! a poměr obratu zásob Obrat zásob Obrat zásob, neboli poměr obratu zásob, udává, kolikrát společnost prodá a nahradí své zásoby zboží během daného období.Zvažuje náklady na prodané zboží ve srovnání s jeho průměrným inventářem za rok nebo v jakémkoli stanoveném časovém období. .

Akciové trhy po celém světě

Dva základní přístupy k investování na burze - investování do hodnoty a investice do růstu

Existuje nespočet metod výběru akcií, které analytici a investoři používají, ale prakticky všechny jsou jednou či druhou formou ze dvou základních strategií nákupu akcií hodnotového nebo růstového investování.

Hodnotoví investoři Investice do akcií: Průvodce hodnotovým investováním Od vydání „Inteligentního investora“ od Bena Grahama se stala běžně známá „hodnotová investice“ jednou z nejuznávanějších a nejsledovanějších metod sběru akcií. obvykle investují do dobře zavedených společností, které dlouhodobě vykazují stabilní ziskovost a mohou nabízet pravidelný příjem z dividend. Hodnotové investování se více zaměřuje na vyhýbání se rizikům než investování do růstu, i když hodnotoví investoři se snaží nakupovat akcie, když považují cenu akcií za podhodnocenou smlouvu.

Růstoví investoři Investování do akcií: Průvodce růstovým investováním Investoři mohou využít výhod nových strategií investování do růstu, aby mohli přesněji využít akcie nebo jiné investice nabízející nadprůměrný růstový potenciál. vyhledejte společnosti s výjimečně vysokým růstovým potenciálem v naději, že dosáhnete maximálního zhodnocení ceny akcií. Obvykle se méně zajímají o příjem z dividend a jsou ochotnější riskovat investice do relativně mladých společností. Technologické akcie jsou kvůli svému vysokému potenciálu růstu často zvýhodňovány růstovými investory.

Dodatečné zdroje

I když stále vznikají nové investiční oblasti, jako je obchodování na forexu a kryptoměny, obchodování s akciemi zůstává nejoblíbenější formou celosvětového investování mezi institucionálními i individuálními investory.

  • Druhy trhů - Dealers, Brokers, Burzy Druhy trhů - Dealers, Brokers, Burzy Trhy zahrnují makléře, dealery a burzovní trhy. Každý trh funguje podle různých obchodních mechanismů, které ovlivňují likviditu a kontrolu. Různé typy trhů umožňují různé obchodní charakteristiky uvedené v této příručce
  • Obchodní mechanismy Obchodní mechanismy Obchodní mechanismy odkazují na různé metody obchodování aktiv. Dva hlavní typy obchodních mechanismů jsou obchodní mechanismy založené na nabídkách a objednávkách
  • Investice: Průvodce pro začátečníky Investice: Průvodce pro začátečníky Průvodce Finance's Investing for Beginners vás naučí základy investování a jak začít. Zjistěte více o různých strategiích a technikách obchodování a o různých finančních trzích, do kterých můžete investovat.
  • Akciové investiční strategie Akciové investiční strategie Akciové investiční strategie se týkají různých typů investování do akcií. Těmito strategiemi jsou zejména hodnota, růst a indexové investování. Strategie, kterou si investor zvolí, je ovlivněna řadou faktorů, jako je finanční situace investora, investiční cíle a tolerance rizik.

Poslední příspěvky

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found